קריסת המרכז ללימודים אקדמיים: המל"ג תכריע מי ירכוש את פעילות המוסד

בית המשפט המחוזי בתל אביב החליט כי המועצה להשכלה גבוהה תחליט אם לקבל את הצעת הרכישה של המכללה למינהל בשיתוף המרכז האקדמי למשפט ועסקים - או את הצעת הקריה האקדמית קרית אונו בשיתוף המכללה האקדמית פרס

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המרכז ללימודים אקדמיים
המרכז ללימודים אקדמייםצילום: עופר וקנין

השופט איתן אורנשטיין החליט להעביר את ההכרעה בעניין ההצעות שהוגשו לרכישת פעילות המרכז ללימודים אקדמיים באור יהודה למועצה להשכלה גבוהה (המל"ג). ההחלטה התקבלה בדיון שנערך היום (א') בבית המשפט המחוזי בתל אביב, לאחר שהתברר כי בין שתי ההצעות שהוגשו - על ידי הקריה האקדמית קרית אונו בשיתוף המכללה האקדמית פרס ברחובות, והמכללה למינהל בשיתוף המרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן - אין הבדלים משמעותיים.

המכללות שהגישו את ההצעות הן פרטיות ואינן מתוקצבות על ידי המדינה. המל"ג הודיעה כי תתכנס השבוע כדי לבחון את שתי ההצעות. בתוך כך, ועד העובדים של המרכז ללימודים אקדמיים הצהיר כי הוא מעדיף את הצעת הרכישה שהוגשה על ידי המכללה למינהל והמרכז למשפט ועסקים.

אוניברסיטת אריאל, המתוקצבת על ידי המדינה, הגישה אף היא הצעה לרכישת פעילות המכללה באור יהודה, אך הדיון בבית המשפט התמקד בהצעות האחרות, שהיו מפורטות יותר. בשתי ההצעות הובטח להכיר למשך תקופה מסוימת בשכר הלימוד הקיים במכללה, כדי לא לפגוע בסטודנטים, ולכסות את תשלומי המקדמות שחלקם העבירו לקראת פתיחת שנת הלימודים. בנוסף, מגישות ההצעות התחייבו לקלוט את רוב העובדים של המכללה באור יהודה.

המכללה למינהל הצהירה כי היא מעוניינת ברכישת בית הספר לחינוך של אור יהודה, וכי שאר הפעילות תועבר למכללת רמת גן. מכללת קרית אונו הודיעה גם היא שהיא מעוניינת ברכישת בית הספר לחינוך, וכי שאר הפעילויות יועברו למרכז האקדמי פרס. עוד הוסיפו כי היא הם ימשיכו להפעיל את המכללה בקמפוס הקיים באור יהודה, אבל ייתכן שהדבר לא יתאפשר בגלל מצבו הכספי של המרכז ללימודים אקדמיים.

בשנים האחרונות איפשרה המל"ג לקריה האקדמית קרית אונו לרכוש את פעילות מכללת כרמל ואת מכון לנדר, ולא להקים קמפוס אקדמי לציבור הערבי - בניגוד להתחייבותה. בכך הצליחה המכללה להכפיל את מספר הסטודנטים שלה ולהפוך למכללה הפרטית הגדולה בישראל, החולשת על כמה קמפוסים. במערכת ההשכלה הגבוהה ציינו כי אם הצעתה תתקבל, המל"ג תידרש לבחון את ההשפעה של התהליך על התחרות במערכת ההשכלה הגבוהה בישראל. 

מצבה הכלכלי הקשה של המרכז ללימודים אקדמיים נחשף במארס האחרון - לאחר שנודע כי הוא מתקשה לשלם משכורות לעובדיו. בינואר פורסם ב-TheMarker כי המכללה משעבדת צ'קים של סטודנטים לבנקים, אך מעניקה שכר גבוה לעובדיה, בין היתר לבני משפחתו של המייסד, אבי ביתן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker