אופק ישן: רק 1.7% מהמורים מרוצים מתנאי עבודתם

99% מהמורים אינם מצליחים לסיים את כל החובות המוטלות עליהם, ונאלצים לעבוד שעות נוספות בביתם ■ רק 1.7% מהמורים מרוצים מהסכם העבודה "אופק חדש" - כך על פי סקר שנערך בקרב 1,800 מורים ■ 65% מהמורים ספגו אלימות מילולית מצד תלמידים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית ספר בקרית ביאליקצילום: אבישג שאר-ישוב

המורים קורסים תחת העומס: 99% מהמורים בישראל מדווחים על כך שהם נאלצים לעבוד גם בביתם לאחר שעות העבודה בבתי הספר, אף שלפי הסכמי העבודה שנחתמו עמם, התווספו להם שעות עבודה לאחר הלימודים בדיוק בשביל מטרה זו (40 שעות שבועיות בתיכונים, ו-36 שעות ביסודיים וחטיבות הביניים). כך עולה מסקר שערך ארגון יציגים (שמטרתו להפוך לארגון מורים יציג במערכת החינוך) בקרב מדגם מייצג של 1,800 מורים.

רק 1% מהמורים שהשתתפו בסקר אמרו שהם מצליחים לסיים את כל החובות המוטלות עליהם - ניסוח ובדיקת עבודות ומבחנים, הכנת מערכי שיעור, הערכת תלמידים, מילוי דו"חות לדרישת משרד החינוך ושיחות עם הורים ותלמידים - בשעות הפעילות בבתי הספר. כ-87.5% מהמורים שהם נאלצים לעבוד בביתם במידה רבה מאוד, ו-11.5% אמרו כי מדובר במידה סבירה.

אשר לסביבת העבודה, 42% מהמורים אמרו כי נתקלו במקרים בודדים או רבים של אלימות תלמידים נגדם, 65% מהמורים אמרו כי הם ספגו אלימות מילולית מצד התלמידים, ו-40% אמרו שנתקלו בשיימינג ברשתות החברתיות מצד הורי תלמידים - נגדם או נגד עמיתיהם. כרבע מהמורים (26%) שהשתתפו בסקר אמרו שבשנה האחרונה סבלו מהתעמרות מצד מנהל בית הספר או חבר הנהלה במוסד.

בתקופה האחרונה מאיימת הסתדרות המורים, המייצגת את מורי בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים, שלא לפתוח את שנת הלימודים בשל אופן הניכוי של ימי החופשה, חישוב הפנסיה ורפורמת החינוך המיוחד, אך בסקר של ארגון יציגים ציינו 56% מהמורים כי המו"מ בין ארגוני המורים למדינה אמור היה להיות בכלל על גובה שכרם, ו-14% נוספים אמרו כי יש לדון על הצפיפות בכיתות.

בשנים האחרונות נאבקים המורים באופן קבוע בטעויות שכר חוזרות ונשנות, שפוגעות בקבלת שכרם המלא ובמועד המתאים. בסקר שערך הארגון עלה כי רוב המורים - 58% - נתקלו בשנה האחרונה בתקלות בתשלום השכר שלהם, ו-75% אמרו כי הם כלל לא מצליחים להבין את תלושי השכר המורכבים שלהם וכי אינם מודעים לכל רכיבי השכר שהם זכאים לו.

מורי בתי הספר היסודיים מועסקים במסגרת הסכם העבודה אופק חדש מ-2008, שהגדיל את משכורתם בתמורה להגדלת שעות העבודה השבועיות שלהם - אך רק 1.7% מהמורים בישראל אמרו כי הם מרוצים מההסכם. 51% מהמורים אמרו כי כלל אינם מרוצים מההסכם, ו-42% גילו שביעות רצון חלקית בלבד. 50% אמרו כי הסכם אופק חדש לא שיפר במאום את מעמדם של המורים בישראל ואת תנאי עבודם.

"בכל פתיחת שנת לימודים, ארגוני המורים מצליחים להשניא את ציבור עובדי ההוראה על אזרחי ישראל. במקום להילחם ביחד עם ההורים והתלמידים ולהתנות את פתיחת שנת הלימודים ברפורמה להצלת מערכת החינוך, שני ארגוני המורים נלחמים ביניהם על חשבון עובדי ההוראה", אומר יו"ר ארגון יציגים אייל נמר. "נתוני הסקר צריכים להדאיג כל אמא ואבא לתלמיד או תלמידה במערכת החינוך, והתוצאות מוכיחות כי הגיע העת לצאת לדרך חדשה".

אנחנו קוראים לגבש רפורמה חדשה לעובדי ההוראה", הוסיף נמר. "במקום שני ארגוני עובדים שנאבקים ביניהם, יש צורך בארגון צעיר, מוביל, שקוף ודמוקרטי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker