לא עומדים בסטנדרט: ל-66% מהמורים למתמטיקה בתיכונים אין בגרות ב-5 יחידות במקצוע

רק כ-13% מהמורים החדשים למתמטיקה בבתי הספר היסודיים סיימו את לימודיהם ב-5 יחידות במקצוע שאותו הם מלמדים ■ ל-60% מהמורים בבתי הספר היסודיים ול-76% מהמורים בתיכונים יש בגרות באנגלית ברמה של 5 יחידות

ליאור דטל
שיעור בכיתה
שיעור בכיתהצילום: ניר כפרי
ליאור דטל

רק כ-13% מהמורים החדשים למתמטיקה בבתי הספר היסודיים סיימו את לימודיהם ב-5 יחידות במקצוע שאותו הם מלמדים – כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה המפורסמים כיום.

זו מגמת ירידה: ב-2011 לכ-23% מהמורים החדשים בבתי הספר היסודיים למתמטיקה היתה בגרות בחמש יחידות במקצוע.

רק ל-44% מהמורים למתמטיקה בתיכונים יש בגרות של 5 יחידות במתמטיקה, בהשוואה לכ-53% ב-2011 – כך שייתכן שמורים שלא סיימו בעצמם 5 יחידות במתמטיקה נדרשים ללמד את תלמידיהם את המקצוע ברמה של 5 יחידות.

שיעור הנבחנים בחמש יחידות באנגלית מסתכם בכ-60% בבתי הספר היסודיים, וב-76% בתיכונים – בשני המקרים מדובר במגמת עלייה. לפי נתוני הלמ"ס, כיום כ-63% מהמורים בבתי הספר הם בוגרי מכללות להוראה או מכללות כלליות, וכ-27% הם בוגרי אוניברסיטאות. ליתר יש תארים מחו"ל.

תנאי הסף של משרד החינוך כיום קובעים כי על מורה למתמטיקה להיות בעל 4 יחידות בלבד במקצוע, עם ציון ממוצע של 75 (אחרי בונוסים) כדי להתקבל ללימודי הוראת מתמטיקה בבתי הספר.

בתקופה האחרונה מתמודדת מערכת החינוך עם מחסור קריטי במורים מוכשרים להוראת מתמטיקה, אנגלית, ומדעים, כשאיכותם של הסטודנטים להוראה – כפי שעולה מציוני הבגרות והפסיכומטרי – יורדת, ולכן משרד החינוך להוראה בבית הספר ובמכללות לחינוך. 

בשבוע שעבר כי ממוצע הציונים בבגרות של הסטודנטים החדשים להוראה במגזר הממלכתי מסתכם ב-78.6 בלבד, בזרם הממלכתי-דתי 82.6, ובציבור הערבי ב-79.9 (אחרי בונוסים).

55% מהסטודנטים להוראה ב-2018 התקבלו ללימודים ללא פסיכומטרי – והציון במבחנים הפסיכומטריים של הסטודנטים החדשים להוראה שנבחנו במבחן ירד ל-488, כשהממוצע הארצי במבחן הסתכם ב-548.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ