יו"ר ארגון המורים, רן ארז: "המורים קורסים. לא נפתח את שנת הלימודים"

יו״ר ארגון המורים, רן ארז, הודיע היום במסיבת עיתונאים שערך כי ישבש את פתיחת שנת הלימודים במחאה על פגיעה מתמשכת בתנאי העבודה של המורים. בין הסיבות להשבתה הצפויה: הרפורמה בחינוך המיוחד, עודף של טפסים ושמירה בטיולים

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר ארגון המורים, רן ארז
יו"ר ארגון המורים, רן ארזצילום: תומר אפלבאום

"מורי ישראל קורסים בזמן שהמדינה עוסקת בבחירות, ולכן לא נפתח את שנת הלימודים ב-1 בספטמבר - כך אמר היום רן ארז, יו"ר ארגון המורים במסיבת עיתונאים שכינס. "המורים הפכו בשנים האחרונות לשק החבטות של משרד החינוך, הרשויות המקומיות והציבור. נוצר מצב שאין כמעט מורה במערכת בתי הספר העל יסודיים שלא נפגע".

ארגון המורים מייצג את מורי התיכונים - כך שאם השביתה תצא לפועל שנת הלימודים לא תיפתח בתיכונים. מכיוון שחלק מסכסוכי העבודה הוכרזו השבוע, ועדיין לא חלפו שבועיים מרגע הכרזתם, ניתן להניח ששנת הלימודים תיפתח כסדרה אך הלימודים ישובשו לאחר מכן. מכיוון שחלק מהמורים המאוגדים בארגון המורים עובדים בחטיבות הביניים, ייתכנו שיבושים גם בחטיבות, אך לא שביתה.

במקביל, הסתדרות המורים, המייצגת את הגננות ומורי בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים עדיין לא הסירה את איום ההשבתה שלה, הנוגע לרפורמה בחינוך המיוחד, הפנסיה של המורים ואופן חישוב ימי המחלה שלהם.

לדברי ארז, "במשך 4 שנים אנחנו מנסים לפתור את הבעיות בהידברות עם משרד האוצר והחינוך ושום דבר לא מתקדם אפילו לא במילימטר. משרדי החינוך והאוצר התרגלו לכך שהמורים עובדים בעבודת כפייה ובכל פעם שאנחנו מנסים לפתור את הבעיות הם רצים לבתי המשפט לעבודה ומבקשים צווי מניעה. הם לא מדברים עם המורים. בפועל מה שקורה זה שהמטלות רק מתווספות וחייהם של המורים נהפכו לבלתי נסבלים".

ארז אמר כי הנושא העיקרי שהוביל להכרזתו על השבתת מערכת החינוך הוא הרפורמה בחינוך המיוחד שתצא לפועל באזור הצפון בשנת הלימודים הקרובה. במסגרת הרפורמה, שצפויה להביא להוזלת הטיפול של משרד החינוך בתלמידי החינוך המיוחד - ישולבו תלמידים שלמדו בעבר במסגרות מיוחדות בחינוך הרגיל. בכך הם יקבלו סיוע בהיקף נמוך ויתר מאשר זה שקיבלו במסגרות החינוך המיוחד, והמורים לא הוכשרו כראוי כדי לטפל בכל צרכיהם.

הפגנה של הסתדרות המורים ב-2019צילום: תומר אפלבאום

"כל הפוליטיקאים דואגים לכסא שלהם", אמר ארז. "מערכת החינוך, שהיא העתיד של המדינה, לא מעניינת אותם. מי יהיו הטייסים של מחר אם המערכת הולכת ומידרדרת? למה מצפים מרופאים להתקומם בגלל צפיפות בבתי החולים ומתעלמים מזעקות המורים? היה לנו שר חינוך במשך ארבע שנים שלא עסק בחינוך ועכשיו הדברים מתפוצצים כי אף אחד בכלל לא מסתכל לכיוון שלנו. שלי יחימוביץ' חוקקה חוק שאומר שעובדות הסופר פארם רשאיות לשבת במהלך העבודה. מורים נאלצים לעמוד 8 שעות ביום, בלי מנוחה, וכולם חושבים שזה בסדר".

"שר החינוך הקודם דאג למנהרות בעזה - ולא למערכת החינוך"

ארז תקף את שר החינוך הקודם נפתלי בנט: "פניתי בשנים האחרונות כמה פעמים לשר האוצר משה כחלון והוא אמר לי למה שר החינוך לא ניגש אלי? השר הקודם דאג לנושאים אחרים כמו המנהרות בעזה ולא דאג למערכת החינוך. אנחנו נמצאים במצב שהולך ומידרדר וחייבים לעצור אותו. פגשתי את שר החינוך החדש, הוא אדם טוב עם כוונות טובות אבל הוא לא מכיר את המערכת. הוא ביקש שאשלח לו מכתב שמפרט את הבעיות, שלחתי לו מכתב עם 21 סעיפים שונים, ועד עכשיו הוא לא חזר אלי".

ארגון המורים חתם לפני כשנה וחצי על הסכם שכר חדש מול המדינה, שמונע ממנו לשבות במשך שלוש השנים הקרובות בנסיבות הקשורות לתנאי העבודה של המורים. עם זאת, בשבוע האחרון הכריז ארז על לא פחות משבעה נושאים שונים שיאפשרו לדבריו להשבית או לשבש את הלימודים לאחר פתיחתם.

הדרישות של המורים, למעט נושא החינוך המיוחד, עוסקות בעיקר בנושאים שוליים יחסית במערכת החינוך ובתנאי העבודה, ועד כה לא התנהל משא ומתן משמעותי על רובן, אם כי עבור חלק מהמורים מדובר בדרישות עקרוניות. ואולם קיים ספק לגבי יכולת המדינה לקיים משא ומתן ולהגיע להסכמות בנושאים שונים אלה בתקופה הקצרה שנותרה עד לפתיחת הלימודים, וגם לגבי הלגיטימציה שקיימת בנושאים האלה לשביתה בקרב המורים עצמם. אלה הסיבות העיקריות להשבתה הצפויה, על פי המורים: 

שר החינוך הקודם, נפתלי בנט צילום: אוליבייה פיטוסי

1. הרפורמה בחינוך המיוחד 

הרפורמה בחינוך המיוחד היא תוכנית שהוביל משרד החינוך בתקופת שר החינוך לשעבר, נפתלי בנט, כדי להתמודד עם הגידול המהיר במספר תלמידי החינוך המיוחד. הרעיון שעומד בבסיס הרפורמה הוא לקצץ בהוצאות החינוך המיוחד. כדי לעשות זאת, המשרד צפוי להעביר תלמידים עם צרכים מיוחדים ממסגרות חינוך מיוחד לבתי הספר הרגילים, ולשלבם בכיתות הרגילות או בכיתות מיוחדות בבתי הספר. עם זאת, המשרד לא מעביר את כל סל הטיפולים שלהם זכאי כל תלמיד בחינוך המיוחד אל בתי הספר הרגילים - כך שרמת הטיפול והסיוע שהם זכו לו בעבר - ייפגעו. שני ארגוני המורים מתריעים כי לא רק שילדי החינוך המיוחד ייפגעו, אלא גם שאר התלמידים, מכיוון שהמורים לא יוכלו להשקיע את מירב זמנם בכל התלמידים. גם התלמידים שיישארו במסגרות החינוך המיוחד צפויים להיפגע, מכיוון שבמידה ותלמידים רבים יעברו לחינוך הרגיל, המשרד ייאלץ לסגור מסגרות חינוך מיוחד שלא עומדות בתקן. 

2. טופסולוגיה

סכסוך העבודה בנושא הוכרז אתמול (שלישי), ולא יאפשר לשבש את פתיחת הלימודים, מכיוון שהיא צפויה בעוד פחות מעשרה ימים, ויש להמתין שבועיים עד להפעלת הסכסוך. הסכסוך עוסק בטופסולוגיה הרבה, לפי ארגון המורים, במערכת החינוך וב"הכבדה שרירותית על עבודת המורה".

לפי הארגון, המורים בתיכונים נדרשים "למלא חדשות לבקרים טפסים שונים ללא שיש להם ידע מתאים, לרבות בחנוך המיוחד. אין כל הידברות עם המורים בקשר לאותם טפסים והמדובר במטלות המוטלות עליהם ללא הסדרה וללא הסכמה, באופן הפוגע בתנאי עבודתם ומטיל עליהם הכבדה ומעמדה בלתי מוצדקת". לדברי הארגון, משרד החינוך לא מגיב ואף מתעלם מפנוית בנושא.

פרץ. חוק הלאום במתכונתו הנוכחית הוא חוק יסוד למשטר אפרטהייד, ולא בסיס חוקתי לדמוקרטיהצילום: אילן אסייג

3. סחבת וחוסר תום לב ביחסי עבודה

סכסוך נוסף עליו הכריז הארגון נוגע לתלונות הארגון על כך שפניות הארגון למשרד החינוך בנושאים הקשורים לתנאי העבודה של המורים לא מטופלות, או שהטיפול בהן ארוך מהמצופה. "סחבת משמעותית", לדברי המורים. לפי הארגון, בשיטה זו, המשרד "יוצר צעדים חד-צדדיים בשטח". 

4. שמירה על תלמידים בטיולים

ביום שני הכריז הארגון על סכסוך עבודה הנוגע להתנגדותם לשמור על תלמידי התיכון בלילות במהלך טיולים. "עובדי ההוראה נאלצים בעל כורחם לבצע מטלות של שמירה לילית בפעילווית חוץ-בית ספריות הכוללות לינה, וזאת לאחר עבודה מאומצת של 16-12 שעות. מדובר בתפקיד המוטל עליהם ללא הכשרה מתאימה, ללא תגמול, ותוך פגיעה חמורה בעירנותם ובתנאי עבודתם".

בארגון המורים טוענים כי פנו בנושא למשרד החינוך, אך לא נמצא עבורם פתרון.

5. עובדי קבלן

בעיית המורים המועסקים כעובדי קבלן, היא בעיה מוכרת המעיבה במשך שנים על מערכת החינוך. עובדים אלו, מועסקים על ידי חברות חיצוניות המתקשרות עם המשרד ואינם זוכים לתנאי עבודה כמו של שאר המורים, אין להם ביטחון תעסוקתי, ושכרם נמוך וחלקי. בשלב זה לא ברור מהי דרישת ארגון המורים בנושא זה.

6. אופן חלוקת הפרסים למורים מצטיינים

מדי שנה משרד חינוך מעביר בונוסים כספיים למורים מצטיינים - בבתי ספר שהציגו שיפור משמעותי במדדי משרד החינוך. עם זאת, הפרסים מחולקים רק לעובדי התיכונים - גם אם מדובר בבית ספר שש שנתי (הכולל את כיתות ז'-ט'). לפי הארגון, מדובר באפליה היוצרת "מרמור ואנדרלמוסיה". הארגון הכריז על סכסוך עבודה בנושא ביום ראשון. עם זאת, בעבר קבע בית המשפט לענייני עבודה כי הסתדרות המורים היא הארגון המייצג את מורי החטיבות ולא ארגון המורים. הארגון ממשיך להיאבק על מעמדו בקרב מורי החטיבות, וייתכן שזה המקור לדרישה. 

7. מחסור בתקני יועצות בחטיבת הביניים 

גם בנושא זה הארגון נאבק על תנאי העבודה של מורי חטיבות הביניים - הפעם על כך שבניגוד לתיכונים, בחטיבות הביניים אין תקנים להעסקת יועצות פדגוגיות. לדברי הארגון המחסור ביועצות פוגע בחטיבות, גורם למנהלים להפנות שעות הוראה כדי ליצור תקנים ליועצות, או להעסיק אותן במהלך החופשות ללא תשלום. 

8. חופשות מנהלים

ביום חמישי בשבוע שעבר הכריז ארגון המורים על סכסוך עבודה הקשור לחופשות מנהלי חטיבות הביניים והתיכונים. לפי הארגון, המנהלים לא יכולים לנצל את החופשה השנתית שלה זכאים עובדי ההוראה בחופש הגדול בגלל עומס במטלות בחודשי הקיץ. "מנהלי בתי ספר עובדים מסביב לשעון, הם ניתנים ללחץ בלתי פוסק מצד הורים, ראשי רשויות, תלמידים, משרד החינוך ומורים - במועדים שבהם יתר עובדי ההוראה יכולים לנצל את החופשה השנתית שלהם. הדבר נמנע ממנהלי בתי הספר אשר עוסקים בבגרויות, סיכומי שנה, ובהערכות לשנת הלימודים הבאה באופן הפוגע משמעותית בתנאי עבודתם". לפי הארגון, הוא פנה בנושא הזה פעמים רבות למשרד החינוך אך הפניות לא נענו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker