נשמע מוכר? ארגון מורי התיכונים צפוי להכריז על שיבושים בפתיחת שנת הלימודים

כחלון נפגש עם מזכ"לית הסתדרות המורים, כדי לנסות למנוע את השבתת הלימודים בבתי הספר היסודיים, חטיבות הביניים וגני הילדים ■ אולם יו"ר ארגון המורים העל-יסודיים הודיע כי ימסור מחר הודעה חשובה - שצפויה לכלול איום בשביתה

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הפגנת מורים בתל אביב
הפגנת מורים בתל אביבצילום: עופר וקנין

רן ארז, יו"ר ארגון המורים העל-יסודיים, צפוי להכריז בקרוב על השבתת מערכת החינוך בתיכונים עם פתיחת שנת הלימודים. במקביל, שר האוצר בממשלת המעבר, משה כחלון, נפגש היום (שלישי) עם מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, כדי לנסות למנוע את השבתת הלימודים בבתי הספר היסודיים, חטיבות הביניים וגני הילדים.

במקביל לצפירת ההרגעה מכיוון הסתדרות המורים, הודיע לפתע ארז כי ימסור מחר בבוקר הודעה חשובה. לפי הערכות במערכת החינוך ארז צפוי לאיים גם הוא בהשבתת בתי הספר התיכונים, לאחר שבשבוע האחרון הכריז על סכסוכי עבודה בנושאים רבים כמו חופשות מנהלים, אופן חלוקת הפרסים למורים המצטיינים והעסקת עובדי קבלן.

הסתדרות המורים מאיימת להשבית את פתיחת שנת הלימודים בשל שלושה נושאים עיקריים: דרישתם לשנות את אופן חישוב הפנסיה של המורים הזכאים לפנסיה תקציבית (כ-25% מהמורים), דרישתם לשנות את אופן החישוב של ניכוי ימי המחלה של המורים, ובגין התנגדותם לרפורמת החינוך המיוחד שמוביל משרד החינוך, שבמסגרתה צפויים ילדי החינוך המיוחד להשתלב בבתי הספר הרגילים. צעד זה עלול לפגוע גם ברמת השירות שיקבלו בבתי הספר, במורים שלא הוכשרו לטפל בהם כראוי, וגם בתלמידים שישארו במסגרות החינוך המיוחד, מאחר שחלקם צפויים להיסגר.

ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה בכל אחד מהנושאים האלה, והיא נמצאת במשא ומתן מול משרד האוצר בכל הקשור לדרישותיהם בנושא הפנסיה וימי המחלה.

שר האוצר, משה כחלון
שר האוצר, משה כחלוןצילום: מוטי מילרוד

היום, עשרה ימים לפני פתיחת הלימודים, נפגש כחלון עם בן דוד, והשניים החליטו לקיים דיונים אינטנסיביים כדי למנוע את המשבר, כך שייתכן שהשביתה בבתי הספר היסודיים, חטיבות הביניים וגני הילדים תימנע. עם זאת, גם אם דרישות המורים יתקבלו במלואם, מורי בתי הספר היסודיים, חטיבות הביניים והגננות יתחילו את שנת הלימודים ללא הסכם שכר וללא התוספות שהיו אמורות להתקבל בהסכם השכר החדש – מכיוון שעד כה לא החל משא ומתן על הסכם שכרם, שהסתיים ב-1 ביולי.

במקביל למשא ומתן המתנהל מול הסתדרות המורים, ארגון המורים לא יכול להשבית את המערכת על סוגיות שכר ותנאי העבודה של המורים, מכיוון שרק בשנה שעברה חתם על הסכם להעלאת שכר המורים, הכולל סעיף שקט תעשייתי שמונע מהם לשבות עקב סוגיות הקשורות לתנאי העבודה של המורים. במסגרת ההסכם, עלה שכר המורים המתחילים לכ-8,300 שקל בחודש (ברוטו), בעוד ששכר המורים המתחילים בבתי הספר היסודיים נותר 6,300-6,000 שקל (ברוטו) – ולא מתקיים כיום משא ומתן כדי להעלותו.

עם זאת, בימים האחרונים הודיע ארגון המורים העל-יסודיים על כמה סכסוכי עבודה. היום למשל, הכריז ארז על סכסוך עבודה הנוגע ל"הכבדה שרירותית על עבודת המורה וטופסולוגיה", כשהוא מתייחס לכך שהמורים בתיכונים "נדרשים למלא חדשות לבקרים טפסים שונים ללא שיש להם ידע מתאים, לרבות בתחום החינוך המיוחד. אין כל הידברות עם המורים בקשר לאותם טפסים והמדובר במטלות המוטלות על עובדי ההוראה ללא הסדרה וללא הסכמה, באופן הפוגע בתנאי עבודתם", וכן על כך שפניות ארגון המורים לאוצר בנוגע לשיפור תנאי העבודה של המורים למשרד החינוך אינן מטופלות, או מטופלות בסחבת.

רן ארז, יו"ר ארגון המורים
רן ארז, יו"ר ארגון המוריםצילום: מוטי מילרוד

בתחילת השבוע הכריז הארגון על סכסוכי עבודה נוספים הכוללים גם התנגדות לשמירה לילית המוטלת על המורים בטיולים, "תוך פגיעה בעירונתם ובתנאי עבודתם", ללא תגמול.

ביום ראשון הכריז ארגון המורים על סכסוך עבודה נוסף הקשור לתופעת העסקת עובדי קבלן במשרד החינוך, וכן על האופן שבו מחולקים הפרסים למורים מצטיינים.

סכסוך עבודה נוסף הוכרז על היעדר תקנים ליועצות בחטיבות הביניים. ובשבוע שעבר הכריז הארגון על סכסוך עבודה נוסף, בשל העומס בעבודת מנהלי בתי הספר, שמונע מהם לנצל את חופשות הקיץ והחגים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker