בנק ישראל מציע: לקצר את החופש הגדול ולבטל את הלימודים בימי שישי

כתוצאה מהמהלך, ניתן יהיה לבטל 20 ימים מחופשות התלמידים במהלך החגים והחופש הגדול ■ לפי הדו"ח, צמצום חופשות התלמידים בעקבות יישום התוכנית יביא לגידול של מיליארד שקל בשנה בתוצר, בעקבות השתתפות גדולה יותר של הורים בעבודה

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
""אם נמשיך למדוד את התלמידים והמורים במבחנים רדודים - המערכת לא תתקדם
""אם נמשיך למדוד את התלמידים והמורים במבחנים רדודים - המערכת לא תתקדםצילום: אמיל סלמן

בנק ישראל ממליץ לעבור לשבוע לימודים של חמישה ימים  - בימים ראשון עד חמישי בלבד - ולבטל את הלימודים בימי שישי. לפי הדו"ח שפרסם הבוקר (ראשון), כך מערכת החינוך הישראלית תותאם למבנה הלימודים הקיים במדינות ה-OECD.

כתוצאה מהמהלך, ניתן יהיה לבטל 20 ימים מחופשות התלמידים במהלך החגים והחופש הגדול, ולסייע להורים שנאבקים למציאת פתרונות לילדיהם במהלך החופשות הרבות במערכת החינוך.

אם התוכנית תיושם, המורים בבתי הספר יעברו לשבוע עבודה של ארבעה ימים בלבד, כיוון שהסכמי השכר שלהם קובעים כי עליהם לקבל יום חופש אחד בכל שבוע. ואולם בעבר טרפדו ארגוני המורים יוזמות דומות לקיצור שבוע העבודה.

לפי בנק ישראל, כך יוכל משרד החינוך לבטל את התוכניות שהוא מפעיל כיום לסבסוד של פעילויות בבית הספר במהלך החופש הגדול והחגים (בתי הספר של החופש הגדול ובתי הספר של חופשות החגים) – ולחסוך 500 מיליון שקל בשנה. בבנק ישראל מציעים להשתמש בחיסכון שיווצר לטובת הפעלת בתי ספר כמסגרות העשרה וחוגים בימי שישי, לטובת ההורים המעוניינים בכך.  

בנוסף, לפי הדו"ח, צמצום חופשות התלמידים בעקבות יישום התוכנית יביא לגידול של מיליארד שקל בשנה בתוצר, בעקבות השתתפות גדולה יותר של הורים בעבודה בימי החופשות. במצב הנוכחי קיים פער גדול בין ימי החופשה ממערכת החינוך לימי החופשה של ההורים. זה גורם להשלכות שליליות על הורים העובדים ועל פריון העבודה, מאחר שחלק מההורים נאלצים להשגיח על הילדים בעצמם בימי החופשות או להביא אותם עמם למקום העבודה.

ההצעה: לבטל 20 ימים מחופשות התלמידים במהלך החגים והחופש הגדולצילום: Francisco Seco/אי־פי

המתווה שמציע בנק ישראל יעזור לא רק להורים, אלא צפוי גם לשפר את מערכת החינוך – הוא יתרום לרצף הלימודים במהלך השנה שכיום נקטע בגלל החופשות.

כבר קרוב לשני עשורים שיוזמות לקיצור שבוע הלימודים עולות ונדחות – לרוב בגלל התנגדות ארגוני המורים. אף שימי החופשות של המורים לא יפגעו כתוצאה מהמהלך (הם לא יעבדו בימי שישי), ארגוני המורים הביעו התנגדות, גם מכיוון שהם מעדיפים לקבל ימי חופשה מרוכזים בחגים, וגם בגלל שבמידה והתוכנית תיושם, תהיה להם גמישות נמוכה יותר בבחירת יום החופשה השבועי שלהם.

כך למשל ב-2003 כאשר עלתה הצעה בכנסת לקצר את שבוע הלימודים לחמישה ימים, הודיעו הסתדרות המורים וארגון המורים כי ישביתו את הלימודים. למאבק הצטרפו באותה תקופה גם ארגוני ההורים.

ב-2004 אישרו ועדת החינוך של הכנסת ומשרד החינוך תקנות שיאפשרו לבתי ספר לעבור ללימודים במסגרת של חמישה ימים בשבוע, אך כיום מיושם המתווה רק בחלק קטן מבתי הספר, הנהנים ממסגרת של יום חינוך ארוך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker