עקב הרפורמה בחינוך המיוחד: הסתדרות המורים מאיימת להשבית את פתיחת שנת הלימודים

הרפורמה מבקשת לשלב תלמידים עם צרכים מיוחדים במוסדות לימוד רגילים ■ הסתדרות המורים טוענת כי המורים במסגרות הרגילות לא הוכשרו כראוי וכי התקציב המועבר לטיפולים ולסיוע עבור בעלי הצרכים המיוחדים לא מספק - לכן הכריזה על סכסוך עבודה

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כיתת חינוך מיוחד באשדוד
כיתת חינוך מיוחד באשדוד. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אילן אסייג

הסתדרות המורים הכריזה היום (ד') על סכסוך עבודה נוסף, שבגינו היא מאיימת להשבית את פתיחת שנת הלימודים בגני הילדים, בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים. הפעם סכסוך העבודה קשור לרפורמה בחינוך המיוחד. הסכסוך מצטרף למאבק שהסתדרות המורים מנהלת נגד משרד האוצר בנוגע להסכמי הפנסיה והסכמי ימי המחלה של המורים, שבגינם היא מאיימת גם כן להשבית את פתיחת שנת הלימודים.

הסיבה לסכסוך היא התנגדות ההסתדרות לרפורמה בחינוך המיוחד שמשרד החינוך צפוי להתחיל ליישם כפיילוט באזור הצפון בשנת הלימודים הקרובה. לפי הרפורמה, תלמידים ששולבו בעבר במסגרות חינוך מיוחד שעלותם יקרה ישולבו בחינוך הרגיל, ויקבלו מענה בהם, אך עלות החינוך שלהם למדינה תהיה נמוכה יותר.

ההסתדרות מתנגדת למהלך, מכיוון שלטענתה המורים במסגרות הרגילות לא הוכשרו כראוי והתקציב המועבר לטיפולים ולסיוע עבור התלמידים בעלי הצרכים המיוחדים לא מספק. בנוסף, הרפורמה עלולה לפגוע גם בתלמידי החינוך המיוחד שיישארו במוסדות המיוחדים, שכן הם עלולים להיפגע בגלל מחסור בתלמידים.

ההסתדרות טוענת כי ניסתה להתייעץ עם משרד החינוך בנוגע לרפורמה, וכן לקבל מידע ונתונים מלאים על יישומה, אך המשרד דחה את בקשותיה.

בראיון ל-TheMarker שפורסם השבוע, התייחסה לנושא מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דויד, ואמרה: "התרעתי בכל פורום נגד הרפורמה בחינוך המיוחד שתצא לדרך בשנת הלימודים הנוכחית כפיילוט במחוז צפון, ועלולה לגרום נזק משמעותי. זו רפורמה שנועדה לחסוך כסף למשרד החינוך, אבל אי־אפשר לעשות זאת על גב הילדים. לפי הרפורמה, ילדים עם צרכים מיוחדים ישולבו בחינוך הרגיל - ללא התנאים להצלחתם, ללא הכשרה מספקת של עובדי הוראה ומנהלים, כשאין מספיק יועצות ומטפלים, שלא יצליחו לתת מענה לילדים".

במקביל, מאיים משרד החינוך לא לפתוח את שנת הלימודים בחינוך המיוחד עקב מחסור פתאומי של 490 מיליון שקל שהתגלה בתקציב החינוך המיוחד, ושאינו מאפשר להעניק טיפול לאלפי תלמידים. בדיון בוועדת החינוך של הכנסת שנערך היום קרא יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב מרגי (ש"ס), לארגוני המורים להשבית את מערכת החינוך עד לפתרון המשבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker