לפקולטה לרפואה באריאל אין עדיין תקציב - אבל היא כבר שולחת מכתבי קבלה

תקציב הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל עדיין לא אושר, ובשלב זה כלל לא ניתן לאשר אותו משום שהוועדה לתכנון ותקצוב אינה פועלת ■ בית המשפט קבע שהאוניברסיטה צריכה להזהיר את הנרשמים שסוגיית התקציב לא הוכרעה - אבל במכתבים אין זכר לכך

ליאור דטל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אוניברסיטת אריאל
אוניברסיטת אריאל צילום: מוטי מילרוד

אוניברסיטת אריאל שלחה מכתבי קבלה ללימודים לנרשמים לפקולטה לרפואה - אף שתקציב הפקולטה לא אושר, ובשלב זה כלל לא ניתן לאשר אותו, לאחר שהוועדה לתכנון ותקצוב (הוות"ת) פורקה.

בנוסף, בעתירה שהגישו פרופ' דוד הראל ממכון ויצמן ופרופ' אלון הראל מהאוניברסיטה העברית נגד מל"ג יהודה ושומרון נגד הקמת הפקולטה, קבע בית המשפט כי על אוניברסיטת אריאל להודיע לנרשמים שסוגיית התקצוב טרם הוכרעה. במכתב הקבלה ללימודים לא מופיע הערה כזאת.

המכתבים ששלחה בימים האחרונים הפקולטה לרפואה על שם אדלסון הודיעו למועמדים על קבלתם לתוכנית הארבע-שנתית בפקולטה. המועמדים מתבקשים לשלם את מקדמת שכר הלימוד תוך שבוע, ואף נכתב כי "מספר המקומות בבית הספר מוגבל מאוד, כך שאי-תשלום מהמקדמה עד המועד שנקבע יגרום לביטול מידי של מכתב הקבלה ולמסירת המקום למועמד אחר".

בתגובה שלח עו"ד גלעד ברנע, שייצג את העותרים, מכתב למשרד המשפטים שבו כתב כי "דרך פעולה זו עולה עד כדי הפרה בוטה של הוראת פסק הדין".

שר החינוך, רפי פרץ
שר החינוך, רפי פרץצילום: אילן אסייג

במסגרת פסק הדין התחייבה הוות"ת לאשר את תקציב הפקולטה באריאל בהקדם, אך הוא עדיין לא אושר, גם לא בישיבה האחרונה של הוועדה בסוף יולי. כעת, משהוועדה פורקה, לא ניתן לאשרו עד שימונו חברים נוספים לוועדה. במכתב הביע ברנע חשש מכך שייעשה ניסיון לשינוי הרכב הוועדה כדי לאשר את העברת התקציב לפקולטה לרפואה באריאל. החשש הזה משותף לגורמים במערכת ההשכלה הגבוהה.

רק שלושה חברי ועדה נותרו

בשלב זה הוועדה אינה יכולה להתכנס ולקבל החלטות, משום ששר החינוך, רפי פרץ, החליט להפסיק את כהונתו של חבר הוועדה פרופ' יוסי שיין מאוניברסיטת תל אביב, שהביע בעבר התנגדות להליך המזורז שבמסגרתו אושרה הקמת הפקולטה. בעקבות זאת התפטר במחאה חבר נוסף בוועדה, פרופ' ישי טלמון מהטכניון. חברה נוספת בוועדה, פרופ' רבקה ודמני, אינה יכולה להשתתף בדיונים הקשורים לאוניברסיטת אריאל מכיוון שהיא מצויה בניגוד עניינים מול האוניברסיטה, לפי החלטת היועץ המשפטי לממשלה. בעקבות זאת, נותרו רק שלושה חברים בוועדה הרשאים לדון בנושא אוניברסיטת אריאל.

ברנע מציין במכתבו כי ודמני ממשיכה לכהן בוועדה אף שנקבע על ידי היועמ"ש כי פעלה בניגוד עניינים כשהצביעה בעד ההחלטה להקים את הפקולטה לרפואה באריאל.

מאוניברסיטת אריאל נמסר בתגובה כי "מיד לאחר החלטת בג"ץ, ובהתאם להנחיות השופטים, נשלחו מיילים אישיים לכל 352 המועמדים שעברו לשלב ב' בתהליך הקבלה, עם הנוסח המדויק שהופיע בהנחיית בג"ץ".

מהמועצה להשכלה גבוהה נמסר: "לצערינו הפנייה מסולפת ומגמתית. בהתאם לפסיקת בית המשפט, ות"ת קיימה דיון מקיף ב-31.7 בתקציב מערכת ההשכלה הגבוהה כולה - כולל אוניברסיטת אריאל. עד לקיום הדיון והגשת התקציב כולו לאישור לא ניתן היה לדעת במדויק מהו התקציב שאותו תוכל הוות"ת להקצות לאוניברסיטת אריאל בכלל, ולטובת הפקולטה לרפואה בפרט. יודגש כי מועד הישיבה נקבע מבעוד מועד, כבר בתחילת שנת הלימודים תשע"ט.

"במהלך הדיון בנושא, חברי ות"ת סברו כי יש מקום לקבל הבהרות נוספות מאוניברסיטת אריאל לצורך קבלת החלטה, ולכן סיכמו להמשיך את הדיון בישיבה העוקבת ב-14 באוגוסט. לצערנו פרופ' טלמון החליט לסיים את תפקידו, ועל כן, בשל היעדר קוורום, לא ניתן יהיה לקבל החלטה בתאריך זה. למותר לציין שאלמלא התפטרות פרופ' טלמון לא היתה כל בעיה לקיים את הדיון ולהגיע להחלטה כזו או אחרת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker