רגע לפני שנת הלימודים: 490 מיליון שקל "נעלמו" למשרד החינוך - ילדי החינוך המיוחד ישלמו את המחיר

לפי המשרד, שיעור הגידול הגבוה של תלמידים עם צרכים מיוחדים במערכת החינוך מחייב העברת תקציב מיוחד ■ כבר היום קיים מחסור במאות כיתות ובכוח אדם עבור תלמידים עם צרכים מיוחדים

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
כיתת חינוך מיוחד באשדוד
כיתת חינוך מיוחד באשדודצילום: אילן אסייג

שבועיים לפני פתיחת שנת הלימודים החדשה, מודיע משרד החינוך כי לא יוכל לפתוח כראוי את השנה בחינוך המיוחד, וכי מאות תלמידים עם צרכים מיוחדים במסגרות החינוך המיוחדות והרגילות צפויים להיפגע מכך. זאת, בעקבות מחסור שהתגלה לפתע של כ-490 מיליון שקל בתקציב החינוך המיוחד.

לפי משרד החינוך, כיום קיים מחסור ב-350 כיתות עבור תלמידים עם צרכים מיוחדים, לצד מחסור בסייעות רפואיות לילדים עם אלרגיה מסכנת חיים, ולא קיים תקציב מספק למימון שירותים רפואיים נוספים.

הורי תלמידים עם צרכים מיוחדים עוברים מדי שנה ייסורים רבים בגלל בעיות תקציב וביורוקרטיה הקשורות למשרד החינוך. בכל פתיחת שנת לימודים בשנים האחרונות, מתמודדים הורים אלה עם חוסר ודאות ומחסור במסגרות עבור ילדיהם, בתקציבים ובאנשי צוות כגון מטפלים וסייעות. הפעם הודיע המשרד, כי מאחר ששיעור הגידול של תלמידים עם צרכים מיוחדים במערכת החינוך גבוה פי שניים מזה של קצב הגידול הכללי במערכת (3.7% לעומת 1.7%), יש צורך בהעברת תקציב מיוחד. עם זאת, בגלל המצב הפוליטי והכלכלי, קיים קושי בהעברת התקציב.

רק לפני כחודשיים אישרה הממשלה קיצוץ רוחבי של כ-1.1 מיליארד שקל במשרדי הממשלה, כדי לממן בין היתר את הפעלת הצהרונים של משרד החינוך עבור החודשים הראשונים של תחילת שנת הלימודים, כאשר בין היתר קוצץ גם תקציבו של משרד החינוך. בכספים האלה ניתן היה לפתור את מצוקת החינוך המיוחד, אך כעת - ברגע האחרון - תידרש הממשלה לבצע קיצוץ נוסף בתקציבי הממשלה כדי לפתור את הסוגייה. במידה שלא, משרד החינוך יידרש לקצץ מאות שקלים נוספים מתקציבו כדי לצמצם את הפגיעה בתלמידי החינוך המיוחד.

הורים ומומחים התריעו מראש על פגיעה בילדים עם צרכים מיוחדים בגלל רפורמת החינוך המיוחד, שהוביל משרד החינוך בתקופת כהונתו של השר לשעבר נפתלי בנט. לפי הרפורמה, שתיושם במחוז צפון החל בשנת הלימודים הקרובה, ילדים עם צרכים מיוחדים יופנו ללימודים בבתי הספר הרגילים מבלי לקבל את כל שירותי המעטפת שקיבלו במסגרות המיוחדות, כדי להפחית את עלות הטיפול והסיוע שניתנים להם. גורמים במערכת החינוך, ובהם מורים, מנהלים, ורשויות מקומיות, התריעו שלא רק שהשירות שניתן לילדי החינוך המיוחד ייפגע, אלא גם זה שניתן ולתלמידים בבתי הספר הרגילים ולתלמידים שנותרו במסגרות המיוחדות, שכן חלקן צפויות להיסגר בגלל מעבר של תלמידים לחינוך הרגיל. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker