פנייה ליועמ"ש: בדוק את הדחתו של פרופ' יוסי שיין מהוות"ת

ארגון בשער פנה לאביחי מנדלבליט בבקשה שיבחן את החלטת שר החינוך, רפי פרץ, לסיים את כהונתו של שיין בוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה ■ היום התפטר חבר נוסף בוועדה במחאה על אי-הארכת הכהונה של שיין

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט
היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליטצילום: אמיל סלמן

ארגון בשער, העוסק בחוסנה של ההשכלה הגבוהה בישראל, פנה היום (ד') ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בבקשה שיבחן את החלטת שר החינוך, רפי פרץ, לסיים את כהונתו של פרופ' יוסי שיין בוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) של המועצה להשכלה גבוהה.

במכתב של בשער נכתב כי שיין קיבל הודעה על הפסקת כהונתו בהודעת סמס מראש המטה של פרץ; כי ההחלטה על כך התקבלה ללא נימוקים כלשהם; וכי היא נחשבת לחריגה במיוחד, מכיוון שזאת הפעם הראשונה שבה בוחר שר החינוך שלא להאריך כהונה של חבר מכהן בוועדה. 

בעקבות החלטתו של פרץ, הודיע היום חבר נוסף בוות"ת, פרופ' ישעיהו טלמון מהטכניון, על התפטרותו ממנה. טלמון ביקר במכתב ההתפטרות שלו את תהליך הפוליטיזציה שהובילו לדבריו פרץ ושר החינוך הקודם, נפתלי בנט. הוות"ת אחראית על תקצוב של 12 מיליארד שקל במערכת ההשכלה הגבוהה, אלא שכעת יישארו בה ארבעה חברים בלבד, והיא לא תוכל לתפקד כראוי. "אי-הארכת הכהונה פוגעת קשות בתפקוד הוות"ת, גם בגלל ההרכב החסר, ובעיקר בגלל העדר ההמשכיות, המומחיות והניסיון של הנותרים בתחומים האקדמיים של פרופ' שיין", נכתב במכתב. מאחר שהפעילות של חברי ות"ת דורשת למידה וניסיון, נהוג לבצע החלפה מדורגת של החברים בה. 

לפי הערכות במערכת ההשכלה הגבוהה, פרץ החליט שלא לחדש את כהונתו של שיין - שהסתיימה ביולי - עקב התנגדותו של האחרון להקמת הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל, עקב כשלים שזיהה בתהליך. זאת, אף שיו"ר הוות"ת, פרופ' יפה זילברשץ, המליצה להאריך את כהונתו ואף שהפסקת כהונתו תפגע בעבודת שתי ועדות שבראשן עמד: הוועדה להצלת לימודי מדעי הרוח והוועדה לקידום יוצאי אתיופיה באקדמיה.

פרופ' יוסי שיין
פרופ' יוסי שייןצילום: עופר וקנין

במכתב ההתפטרות שלו כתב טלמון כי החלטתו של פרץ לסיים את כהונתו של שיין היתה "חמורה מבחינה ערכית ולא נבונה מבחינה מעשית". יו"ר עמותת בשער היא פרופ' חגית מסר ירון, נשיאת האוניברסיטה הפתוחה לשעבר, שבעצמה הודחה מתפקיד סגנית יו"ר המועצה להשכלה גבוהה על ידי שר החינוך לשעבר בנט. ארגון בשער מורכב מחברי סגל בגופי ההשכלה הגבוהה בישראל.

במכתב שנשלח למנדלבליט כתבה מסר ירון כי "ות"ת היא גוף בעל חשיבות עליונה לקיומה ושגשוגה של מערכת ההשכלה הגבוהה בישראל, ולכן היועץ מתבקש לתת את דעתו על סוגיית המינויים בוות"ת אל מול החשש לפגיעה ביכולתה לתפקד כגוף מקצועי ובלתי-תלוי למילוי משימותיה החשובות במיוחד; ולהתייחס לשאלת אי-הארכת כהונתו של פרופ' שיין בהחלטת שר בממשלת מעבר, ולחשש שימונה לו מחליף שאינו מתאים, ללא קריטריונים לכשירות וללא הליך מינוי שקוף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker