נשיא אוניברסיטת תל אביב לרפי פרץ: הדחת פרופ' שיין מהוות"ת - פסולה

בכירי האוניברסיטה כתבו לשר החינוך: "פסילתו של שיין בשל עצמאותו המחשבתית היא בלתי-סבירה בעליל" ■ אתמול נודע כי פרץ החליט לא להאריך את כהונתו של שיין בוועדה, ומעדיף למנות במקומו את פרופ' אריה אלדד, לשעבר חבר כנסת מטעם האיחוד הלאומי

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שר החינוך, רפי פרץ
שר החינוך, רפי פרץצילום: אילן אסייג

מנהליה הבכירים של אוניברסיטת תל אביב דורשים משר החינוך הבהרות לגבי הדחתו של פרופ' יוסי שיין מהוועדה לתכנון ותקצוב (הוות"ת) במועצה להשכלה גבוהה. במכתב חריף ששלחו נשיא האוניברסיטה, פרופ' אריאל פורת, והרקטור פרופ' ירון עוז, לשר רפי פרץ, כתבו השניים כי זו הפעם הראשונה שבה כהונתו של חבר ות"ת לא מוארכת לכהונה שנייה.

כפי שפורסם אתמול ב-TheMarker, פרץ החליט לא להאריך את כהונתו של שיין, ראש בית הספר למדיניות וממשל באוניברסיטת תל אביב, לאחר שזו הסתיימה בחודש שעבר. הדבר נעשה בניגוד להמלצת יו"ר הוועדה, פרופ' יפה זילברשץ, ואף שסיום תפקידו יפגע בפעילות שתי ועדות שהוא עומד בראשתן – הוועדה לקידום יוצאי אתיופיה במערכת הההשכלה הגבוהה והוועדה להצלת מדעי הרוח.

החלטתו של פרץ התקבלה ככל הנראה בגלל התנגדותו של שיין להליך המזורז שבמסגרתו אושרה הקמת הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת אריאל. בסופו של דבר התגלה כי ההליך אכן היה נגוע בניגוד עניינים של אחת מחברות הוועדה. פרץ מקדם את מועמדותו של פרופ' אריה אלדד, לשעבר חבר כנסת מטעם המפלגות האיחוד הלאומי ועוצמה לישראל, לתפקיד נציג הציבור בוועדה במקום שיין.

נשיא אוניברסיטת תל אביב, פרופ' אריאל פורת
נשיא אוניברסיטת תל אביב, פרופ' אריאל פורתצילום: אתר אוניברסיטת תל

פורת ועוז מציינים במכתב: "שיין היה חבר ות"ת למופת, שייצג דעות עצמאיות בלא מורא ובלא חשש. לא אחת עמדתו לא עלתה בקנה אחד עם עמדותיו של שר החינוך שקדם לך בתפקיד (נפתלי בנט; ל"ד). חששנו הוא שבשל כך לא הוארכה כהונתו. חבר ות"ת מתאים לתפקידו בראש ובראשונה בזכות עצמאותו המחשבתית. פסילתו דווקא בשל כך – מהווה פעולה בלתי-סבירה בעליל, ועל כן היא פסולה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker