המהלך הראשון של הרב פרץ במשרד החינוך: פרופ' אריה אלדד במקום פרופ' מאונ' ת"א

פרץ החליט לסיים את כהונתו של פרופ' יוסי שיין בוועדה לתכנון ותקצוב - בניגוד להמלצתה של יו"ר הוועדה ■ גורמים בוות"ת אמרו כי כהונתו של שיין לא חודשה בגלל התנגדותו להקמת הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרופ' יוסי שיין (מימין), שר החינוך הרב רפי פרץ ופרופ' אריה אלדד
פרופ' יוסי שיין (מימין), שר החינוך הרב רפי פרץ ופרופ' אריה אלדדצילום: עופר וקנין, אליהו הרשקוביץ ואמיל סלמן
ליאור דטל

שר החינוך בממשלת המעבר, הרב רפי פרץ (איחוד מפלגות הימין), החליט שלא להאריך את כהונתו של חבר הוועדה לתכנון ותקצוב, פרופ' יוסי שיין מאוניברסיטת תל אביב. אחד המועמדים להחליפו הוא חבר הכנסת לשעבר מטעם האיחוד הלאומי, פרופ' אריה אלדד. כך נודע ל-TheMarker.

פרץ החליט לסיים את כהונתו של שיין בניגוד להמלצתה של יו"ר הוועדה, פרופ' יפה זילברשץ, שביקשה להאריך את כהונתו. גורמים בוועדה אמרו כי כהונתו של שיין לא חודשה בגלל התנגדותו להקמת הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל, מאחר שהתנגד לאופן השנוי במחלוקת שבו ניתן אישור ההקמה לפקולטה.

מדובר בהחלטה חריגה של פרץ, מכיוון שברוב המקרים כהונתם של חברי הוועדה מוארכת לאחר תקופת כהונתם, בעיקר מאחר ששיין עדיין עומד בראש ועדות אקדמיות שפעילותן לא הסתיימה, והיא נובעת לפי הערכות גורמים באקדמיה מסיבות פוליטיות בלבד.

לקראת סיום כהונתו של שיין, הודיעה יו"ר הוות"ת, פרופ' זילברשץ, בישיבת הוועדה כי תבקש להאריך את כהונתו לתקופה נוספת, בין היתר מכיוון שהוא מכהן בימים אלה בראש הוועדות למען שילוב יוצאי אתיופיה באקדמיה ובוועדה למען הצלת מדעי הרוח. ואולם שר החינוך פרץ החליט שלא להאריך את כהונתו.

פרופ' יוסי שיין
פרופ' יוסי שייןצילום: עופר וקנין

שיין, פרופ' למדע המדינה ויחסים בינלאומיים באוניברסיטת תל אביב, המשמש ראש בית ספר לממשל באוניברסיטה, היה בעבר חבר במפלגת קדימה, בתקופה שבה ציפי לבני עמדה בראש המפלגה. שיין חיבר בין השאר את הספרים "המאה הישראלית" ו"שפת השחיתות".

שיין היה אחד מהחברים הבולטים בוות"ת, והיה מופקד על ניסוח התוכנית להצלת מדעי הרוח במערכת ההשכלה הגבוהה - בתקציב של כ-100 מיליון שקל - שכעת לא ברור מה יעלה בגורלה. כמו כן, בעקבות החלטתו של פרץ, צפויה להיפגע פעילותה של הוועדה לשילוב יוצאי אתיופיה במוסדות להשכלה גבוהה.

שיין היה אחד מנציגי האוניברסיטאות שהתנגדו לאופן פעילות הוות"ת, בכל הקשור לאישור השנוי במחלוקת שניתן לפתיחת הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל. האישור ניתן באופן חריג ומזורז, ולאחר מכן הסתבר שהיה נגוע בניגוד עניינים. בדצמבר האחרון, השמיעו נציגי האוניברסיטאות ביקורת על ההתערבות הפוליטית של שר החינוך לשעבר, נפתלי בנט בוועדה, שנועדה לקדם את הקמת הפקולטה באריאל, ונגד החלשת גורמי המקצוע בוועדה.

אריה אלדד
אריה אלדד

האתגר הגדול של פרץ: אישור תקציב אוניברסיטת אריאל

הוועדה לתכנון ותקצוב היא הגוף האחראי על תקציב מערכת ההשכלה הגבוהה, בהיקף של כ-12 מיליארד שקל, ולאחר החלטתו של פרץ צפויה הוועדה להישאר בהרכב חסר עם חמישה חברים בלבד (במקום שבעה), כולל היו"ר פרופ' זילברשץ. ההרכב החסר של הוועדה - במועד כה סמוך לפתיחת שנת הלימודים האקדמית - יקשה על תפקודה.

הקושי המשמעותי ביותר עבור פרץ יהיה אישור תקציב אוניברסיטת אריאל והגדלתו, מכיוון שבעקבות סיום כהונתו של שיין נותרה הוועדה בהרכב מצומצם. זאת, כאשר אחת מחברות הוועדה, פרופ' רבקה ודמני, לא תוכל להשתתף בהצבעה על תקציבה של אוניברסטת אריאל בגלל ניגוד עניינים, וייתכן שפרץ יתקשה להשיג את הרוב כדי להעביר את תקציב האוניברסיטה.

פרץ, המכהן כשר בממשלת המעבר, בוחן בתקופה האחרונה את מועמדותו של פרופ' אריה אלדד כחבר בוועדה. אלדד, רופא וחבר כנסת לשעבר מטעם עוצמה לישראל, מגיש כיום באופן קבוע תוכנית רדיו ב-103FM. 

מלשכתו של פרץ נמסר בתגובה: "השר מודה לפרופ׳ יוסי שיין על תרומתו בוות"ת, וסמוך ובטוח שהוא ימשיך לתרום להשכלה הגבוהה בישראל בשדות נוספים".

ממל"ג נמסר: "בשנת 2016 פרופ' יוסי שיין מונה לחבר ות"ת לתקופה של 3 שנים והוא השלים את הקדנציה במלואה. אנו מודים לפרופ' שיין על תרומתו הרבה להשכלה הגבוהה בישראל".

מטעמו של שיין לא נמסרה תגובה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker