התנועה לחופש המידע הגישה בקשה לביזיון בית המשפט נגד משרד החינוך

הבקשה הוגשה בעקבות החלטת המשרד להפסיק לכבד את פסק הדין של בית המשפט העליון מ-2012, שקבע כי עליו לפרסם את תוצאות מבחני המיצ"ב בבתי הספר ■ "משרד החינוך נלחם בכל הכלים כדי להחזיר אותנו עשור אחורה ולמנוע פרסום תוצאות מבחנים"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
משרד החינוך הפסיק לפרסם את מבחני המיצ"ב בעקבות חשיפת התרמית במבחניםצילום: ניר כפרי

התנועה לחופש המידע הגישה בשבוע שעבר בקשה לפי פקודת ביזיון בית המשפט נגד משרד החינוך. זאת בעקבות החלטת המשרד מתחילת השנה להפסיק לכבד את פסק הדין של בית המשפט העליון מ-2012, שקבע כי עליו לפרסם את תוצאות מבחני המיצ"ב בבתי הספר.

בבקשה, שהוגשה לבית המשפט המחוזי בירושלים, דורשת התנועה ממשרד החינוך לפרסם את תוצאות מבחני המיצ"ב שנערכו ב-2018 ולא פורסמו, וכן את תוצאות המבחנים שנערכו לאחרונה בבתי הספר והיו אמורים להתפרסם לקראת סוף השנה. בחודשים האחרונים פנתה התנועה מספר פעמים למשרד החינוך בנושא, אך לא קיבלה מענה.

עו"ד רחלי אדרי, מנכ"לית התנועה לחופש המידע
עו"ד רחלי אדרי, מנכ"לית התנועה לחופש המידעצילום: איליה מלניקוב

משרד החינוך החליט להפסיק לפרסם את מבחני המיצ"ב בעקבות חשיפת פרשת התרמית במבחני המיצ"ב ב-TheMarker בדצמבר האחרון, שאותה ניסה המשרד להסתיר. בעקבות חשיפת התרמית, פסל המשרד את כל המבחנים שנערכו בבתי הספר היסודיים ב-2018 ובהמשך הודיע כי יפסיק לפרסם את ציוני המיצ"ב בבתי הספר. זאת, בניגוד לפסק הדין של בית המשפט העליון, שניתן בעקבות עתירת התנועה לחופש המידע ועמותת הל"ה למען החינוך בפריפריה ובשכונות, לפרסם באופן קבוע את ציוני המיצ"ב ואת המידע על האקלים הבית ספרי והאלימות של בתי הספר בהם נערכים המבחנים.

בבקשה שהוגשה על ידי עורכי הדין בעז בן צור, כרמל בן צור ואוריה ירקוני נכתב כי "משרד החינוך אינו מוסמך לעשות דין לעצמו ולהשהות את פסק הדין. הימנעות מפרסום נתוני המיצ"ב אינה חוקית ומהווה ביזוי של פסק הדין של בית המשפט העליון" נכתב בבקשה. "הכרעת בית המשפט העליון סופית היא, וכל אדם, קל וחומר המדינה, מחויב לכבדה.

"מצער שהגענו למצב שבו אנו נאלצים להגיש בקשה לבזיון בית המשפט כנגד משרד ממשלתי", אומרת עו"ד רחלי אדרי, מנכ"לית התנועה לחופש המידע, "משרד החינוך נלחם בכל הכלים כדי להחזיר אותנו עשור אחורה ולמנוע פרסום תוצאות מבחנים שחשובים לכל הורה במדינת ישראל. אנחנו משוכנעים כי בית המשפט, שגילה בעבר אומץ ואחריות כשהורה על פרסום התוצאות, ישוב ויורה למשרד לפרסם באופן יזום את תוצאות המיצ"ב בכל בתי הספר בישראל".

התנועה לחופש המידע טענה בבקשה כי המשרד לא יכול לטעון שהחליט לבטל את פרסום הציונים בטענה שחל שינוי במציאות, מפני שהטענות האלה נידונו כבר במהלך הדיון בעתירה המקורית, שהוגשה ב-2007.

במהלך הדיון בעתירה הציע בית המשפט למשרד החינוך להפעיל אמצעים כדי להקטין את השיבוש במבחני המיצ"ב - לתת גיבוי למורים ולהגביר את אמצעי הבקרה על בית הספר, אך התנועה לחופש המידע טוענת שהמשרד לא נקט אף אחת מהדרכים האלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker