מוזיאון הלובר בפריז הסיר כל אזכור לשמם של משפחת סאקלר

המשפחה צברה את הונה באמצעות חברת התרופות פרדיו פארמה ■ החברה ניצבת מול 1,500 תביעות שאוחדו לתביעה אחת, על חלקה במגפת משככי הכאבים האופיאדיים בארה״ב ■ אולם בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, שם המשפחה מתנוסס בגאון

ליאור דטל
הפגנה מחוץ למשרדיה של פרדיו פארמה
הפגנה מחוץ למשרדיה של פרדיו פארמהצילום: Jessica Hill/אי־פי
ליאור דטל

מוזיאון הלובר בפריז הסיר כל אזכור לשמם של משפחת סאקלר באגפי המוזיאון ומאתר האינטרנט שלו. המשפחה שצברה את הונה בזכות רווחי חברת התרופות פרדיו פארמה, עומדת במרכז שערוריית האופיאדיים בארה״ב - כך עולה מדיווחים שונים בחו״ל.

חברת פרדיו פארמה ניצבת מול 1,500 תביעות שאוחדו לתביעה אחת, על חלקה במגפת משככי הכאבים האופיאדיים בארה״ב. המגפה גורמת לפי הערכות למותם של כ-47 אלף אמריקאים בשנה. נגד החברה מופנות טענות על כך ששיווקה בעורמה משככי כאבים ממכרים בטענה שאינם כאלה. 

המשפחה תרמה בשנות ה-90 למוזיאון ובתמורה המוזיאון קרא לאגף העתיקות על שמם. במארס האחרון פורסם ב"ניו יורק טיימס" כי מנהלי נשיונל פרוטרט גלארי בלונדון דחו גם הם תרומה מקרן הצדקה של המשפחה, וכי מוזיאונים נוספים ברחבי אירופה וארה״ב הודיעו כי ידחו תרומות עתידיות של המשפחה

בחודשים האחרונים גם מוזיאון הגוגנהיים בניו יורק ומוזיאון טייט בלונדון הודיעו כי לא יקבלו תרומות בעתיד ממשפחת סאקלר. לאחר מכן, מוזיאון המטרופוליטן לאומנות והמוזיאון הלאומי להיסטוריה בארה״ב הודיעו גם הם כי יפסיקו לקבל תרומות מבני משפחת סאקלר

עם זאת, בארץ, שמה של המשפחה מתנוסס בגאון דווקא על שמה של הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, לשהמשפחה תרמה לה החל משנות ה-70, וכן בפקולטה למדעים מדויקים, מרכז ההדמיה והפקולטה לפיזיקה של האוניברסיטה. 

באחרונה מסרה אוניברסיטת תל אביב ל-TheMarker כי למרות ההאשמות החמורות נגד חברת פרדיו פארמה בארה״ב, היא לא מתכוונת לדון בשלב זה בהסרת שם משפחת סאקלר ממבני האוניברסיטה. 

בתחילת החודש נערכו מול מוזיאון הלובר הפגנות נגד הקשר שבין המוזיאון למשפחה העומדת מאחורי מגפת האופיאדיים, אך נשיא המוזיאון ז׳אן לוק מרטינז אמר בריאיון כי שמה של המשפחה הוסר, מאחר שלפי מדיניות ניתן להסיר את שמות התורמים מהאגפים השונים במידה שלא תרמו למוסד במהלך 20 השנים האחרונות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ