נפתר משבר התשלומים לבתי ספר: אלו הסכומים שההורים יידרשו לשלם בשנת הלימודים הבאה

אחרי שנים שבהן סירב להפחית את תשלומי ההורים - משרד החינוך הודיע על סבסוד חלק קטן מהתשלומים - והתחייב להפחית אותם בשנים הבאות. עם זאת, בינתיים תבוטל רק גביית התשלומים על מסיבות כיתה

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תלמידי בית ספר יסודי בג'אסר א-זרקאצילום: אייל טואג
ליאור דטל

משבר תשלומי ההורים הסתיים ותשלומי ההורים יופחתו באופן סמלי בשנת הלימודים הבאה - כך נודע ל-TheMarker. בפגישה משותפת בין חברי הכנסת של כחול לבן, (שסירבו עד כה לאשר את תשלומי ההורים לקראת פתיחת שנת הלימודים הבאה עד להפחתתם) לבין שר החינוך בממשלת המעבר הרב רפי פרץ, מנכ"ל המשרד שמואל אבואב, ויו"ר ועדת החינוך ח"כ יעקב מרגי, הגיעו הצדדים להסכמות לגבי גביית התשלומים בשנת הלימודים הבאה.

לפי ההסכמות החדשות, משרד החינוך מתחייב להציג מתווה להוזלת תשלומי הורים באופן הדרגתי בשנים הקרובות, לאחר שבמשך השנים האחרונות הוא לא הסכים להפחית את תשלומי ההורים או לבחון את גובהם. המשרד נתן הבטחה דומה לוועדת החינוך ב-2016 ולא יישם אותה עד היום, אך כעת התחייב שוב לפי דרישת חברי הכנסת של כחול לבן שאיימו כי לא יאשרו פעם נוספת את תשלומי ההורים.

בעקבות ההסכמות החדשות, תשלומי ההורים לשנת הלימודים הבאה יסתכמו עד 245 שקל עבור תלמידי כיתה א'; עד 532 שקל עבור תלמידי כיתה ב'; עד 557 שקל עבור תלמידי כיתה ג'; עד 683 שקל עבור תלמידי כיתה ד'; ועד 683 שקל בכיתות ה'. תשלומי ההורים בכיתה ו' יסתכמו עד 893 שקל. בחטיבות הביניים התשלומים יסתכמו ב-1,159-1,018 שקל, בהתאם לשכבת הגיל. בתיכונים תשלומי ההורים יסתכמו עד 1,211 שקל בכיתות י' וי"א, ו-1,338-1,314 שקל בכיתה י"ב. עם זאת, יש לציין כי לפי החוק, תשלום החובה היחיד לבית הספר הוא דמי ביטוח התלמידים בסך 49 שקל.

שר החינוך רפי פרץ צילום: אילן אסייג

עם זאת, משרד החינוך מאפשר לבתי הספר לגבות תשלומים גבוהים עבור רכישת ציוד ושירותים, וכן עבור שיעורי העשרה (תל"ן) שמנפחים את תשלומי ההורים ואת חוסר השוויון במערכת החינוך, שכן הורים שאינם בעלי אמצעים לא יכולים לשלם אותם. לפי המשרד, בבתי הספר היסודיים ניתן לגבות עד 2,655 שקל יותר עבור שיעורי ההעשרה, בחטיבות הביניים ניתן להוסיף לסכומי הגבייה 3,180 שקל, ובתיכונים ניתן לגבות מההורים תשלום נוסף של 3,450 שקל. מעבר לכך, בתי ספר רשאים לבקש מההורים סכום השתתפות של 450 שקל נוספים לתלמיד עבור "רכישת שירותים מרצון".

סבסוד של 20 מיליון שקל בשנה

כצעד בונה אמון, הסכים משרד החינוך לבטל את גביית התשלומים עבור מסיבות כיתה בכל שכבות הגיל, המסכתמים ב-24 שקל בשנה לכל ילד. כתוצאה מכך, הורים יידרשו לשלם את תשלומי ההורים המלאים פרט לסכום הזה, והמשרד יסבסד אותו בכ-20 מיליון שקל בשנת הלימודים הבאה. 

בנוסף, המשרד התחייב להעביר לחברי ועדת החינוך דיווחים שוטפים על השימוש של בתי הספר בתשלומי ההורים שנועדו לתשלום עבור שיעורי העשרה (התל"ן), המסתכמים באלפי שקלים בשנה וכיום אינם מובאים לאישור ועדת החינוך, כך שחברי הוועדה יוכלו לפקח אחר דרישות התשלום לשיעורי העשרה בבית הספר, ניצול הכספים וכן לבחון סוגיות של אי שוויון שהתשלומים האלה יוצרים.

בדיון קולני שנערך ביום ראשון האחרון, סירבו חברי הכנסת של כחול לבן וישראל ביתנו לאשר את תשלומי הורים לשנת הלימודים הבאה, עד להתחייבות של משרד החינוך להציג מתווה להפחתתם. בתגובה לכך, אישרה הוועדה רק את התשלומים הנדרשים לפתיתה תקינה של שנת הלימודים הכוללים את דמי הביטוח, פרויקט השאלת ספרים ומפעל ההזנה. בעקבות ההסכמות ייקבע דיון של ועדת החינוך בו יאושרו תשלומי ההורים לשנת הלימודים הבאה, כאמור פרט לתשלום עבור מסיבות הכיתה.

יו"ר סיעת כחול לבן, אבי ניסנקורן, אמר כי "אחרי ששנים משרד החינוך לא הסכים להפחית אפילו שקל מתשלומי ההורים הצלחנו סוף סוף להקל על ההורים ולהתחיל במתווה להוזלת התשלומים. אנחנו מחויבים להמשיך במתווה של הפחתת תשלומי ההורים גם בשנים הקרובות, על דעת יו"ר ועדת החינוך ח"כ יעקב מרגי, ושר החינוך בממשלת המעבר הרב רפי פרץ. בנוסף, נגדיל את הפיקוח על תשלומי התל"ן שפוגעים בשוויון ההזדמנויות בין התלמידים, כדי לשים סוף לתופעה של תלמידים שנמצאים מחוץ לכיתה בגלל שלהוריהם אין כסף לשלם את תשלומי התל"ן".

מנכ"ל אשכולות-פורום מרכזי הסיור, אדיר וישניה: "אנו מברכים את הצדדים שהגיעו להבנות והבינו שהטיולים השנתיים הם כלי חינוכי ערכי ממדרגה ראשונה שאין לפגוע בהם. אנו קוראים לשר החינוך, רפי פרץ, מנכ"ל משרדו, שמואל אבואב, ויו"ר ועדת החינוך, ח"כ יעקב מרגי, להמשיך לפעול להסדרת תשלומי ההורים, וזאת מבלי לפגוע בענף הטיילות החינוכית בישראל ובתלמידות ובתלמידים עצמם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker