ארגוני מעונות היום דורשים תוספת של 2 מיליארד שקל בשנה

מערך הגיל הרך במשרד הרווחה מתוקצב כיום ב-1.7 מיליארד שקל בשנה ■ אם הדרישה תתקבל במלואה יזכו המטפלות לתוספת שכר של 30% - ושכרן יעלה ל-6,350 שקל ברוטו עבור משרה מלאה

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעון יום של ויצו
מעון יום של ויצוצילום: אייל טואג

הארגונים המפעילים את מעונות היום המפוקחים דורשים מהממשלה תוספת תקציבית של כ-2 מיליארד שקל בשנה - במטרה לשפר את איכות החינוך בגיל הרך, הנחשבת לגרועה בכל מדינות המערב. מערך הגיל הרך במשרד הרווחה מתוקצב כיום בכ-1.7 מיליארד שקל בשנה, כך שמדובר בדרישה תקציבית משמעותית. עם זאת, הפער התקציבי בין השקעתה של ישראל בילדי הגיל הרך להשקעה במדינות המערב הוא גבוה בהרבה. התוספת המבוקשת מתייחסת לילדים עד גיל שלוש הפוקדים את המעונות המפוקחים כמו ויצו, נעמת ואמונה - 25% מכלל הילדים בשכבת גיל זו.

נציגי מעונות היום המפוקחים והמסובסדים על ידי משרד הרווחה הגישו את הדרישה במסגרת פעילות הוועדה הממשלתית לשיפור מערך הגיל הרך. הוועדה הוקמה לאחר מחאת הארגונים בשנה שעברה, עת הושבתו המעונות למשך יום אחד. אם הדרישה תתקבל במלואה יזכו המטפלות לתוספת שכר של 30% - ושכרן יעלה ל-6,350 שקל ברוטו עבור משרה מלאה, בדומה לשכר הסייעות בגני הילדים.

בוועדה הציגו הארגונים נתונים על ההבדלים בין איכות הטיפול בגיל הרך בישראל בהשוואה למדינות ה-OECD. כך למשל, בישראל כל מטפלת במעונות המפוקחים אחראית ל-11-6 ילדים, בעוד ב-OECD נהוג שכל מטפלת אחראית ל-4 ילדים. בנושא זה דורשים הארגונים להעסיק מטפלת נוספת בכל מעון על מנת שהיחס יירד למטפלת אחת לכל 8.5-4.5 ילדים בממוצע. בנוסף, דורשים הארגונים אפשרות להעסיק מטפלות מחליפות, הענקה של ליווי פדגוגי במעונות וכן השקעה במסלולי קידום והכשרה של מטפלות.

אתמול דרש שר החינוך רפי פרץ תוספת תקציבית של כ-8 מיליארד שקל לטובת העברת מעונות היום ממשרד הרווחה למשרד החינוך. זאת, לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו הצהיר כי יפעל בנושא אם הליכוד ירכיב את הממשלה הבאה, כפי שהתחייבו שאר ראשי המפלגות המתמודדות בבחירות.

ליאורה מינקה, יו"ר רשת אמונה המפעילה מעונות יום מסובסדים: "בעשור האחרון התפתח משבר עמוק בענף הטיפול בילדים בגיל הרך. מצד אחד, מחסור הולך וגובר במטפלות ותחלופה גבוהה, מצד שני התפתחות גירעון תפעולי בשל תקצוב חסר שמדי שנה הולך ומעמיק".

ד"ר נעמי מורנו, מנהלת האגף לגיל הרך בויצו העולמית: "הארגונים המפוקחים ביקשו לשרטט בפני הממשלה מפת דרכים ליצירת הון אנושי ברמה גבוהה והמשאבים הנדרשים לטיפול בתינוקות מגיל לידה ועד שש. ברשותנו הידע, הניסיון והנכונות לתת מענה לכל שכבת האוכלויסיה בגיל הרך, ואין סיבה שהורים לגיל הרך לא יזכו ליהנות ממעונות יום מפוקחים במחיר מסובסד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker