תפוח האדמה הלוהט נעצר: הגיע הזמן לעשות סדר בתשלומי ההורים

סוף-סוף ועדת החינוך של הכנסת ניצלה את סמכותה ופיקחה על משרד החינוך ■ כעת המשרד ייאלץ לראשונה לבחון לעומק את עלות תשלומי ההורים לבתי הספר, שהם נטל כבד על הורים רבים

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שר החינוך רפי פרץ
שר החינוך רפי פרץצילום: תומר אפלבאום

המהלך שהובילו אתמול (א') חברי סיעת כחול לבן, בשיתוף יו"ר ועדת החינוך, ח"כ יעקב מרגי (ש"ס), לביטול רוב תשלומי ההורים בשנת הלימודים הבאה היה אמיץ וחשוב. זאת הפעם הראשונה בהיסטוריה שבה משרד החינוך ייאלץ לבחון לעומק את עלות תשלומי ההורים לבתי הספר, אחרי שנים רבות שבהן לא פעל בנושא.

חברי הכנסת של הליכוד ואיחוד מפלגות הימין, בשיתוף שר החינוך, הרב רפי פרץ, הזדרזו להאשים את חברי הכנסת של כחול לבן בפגיעה בתלמידים ובספקי השירות של בתי הספר בתחומים השונים - אך האשמה מוטלת רק על המאשימים. אף שב-2012 ממשלת נתניהו החליטה להפחית את תשלומי ההורים - היא לא יישמה את ההחלטה עד היום, ולא דנה בה מאז. ב-2016 התחייב משרד החינוך להפחית את תשלומי ההורים ולא עמד במלתו, כך גם שר החינוך נפתלי בנט, ממפלגת הבית היהודי לשעבר, לא עסק בנושא הזה.

באמצעות עלותם של הנזקים הכלכליים שנגרמו על ידי פיזור הכנסת והקדמת הבחירות – שבהם תמכו חברי הכנסת של הליכוד ואיחוד מפלגות הימין ללא היסוס - היה אפשר לממן באופן מלא את תשלומי ההורים לכל התלמידים, או להפנות את המשאבים לנושאים אחרים דחופים לא פחות במערכת החינוך הישראלית.

במשך שנים רבות ועדת החינוך אישרה באופן אוטומטי בכל שנה את חוזרי תשלומי ההורים, בדיוק לפי דרישות משרד החינוך, בלי לנצל את סמכותם לפקח על פעילות המשרד, כשהוא בעצמו לא מפקח כראוי אחר אופן הגבייה של התשלומים על ידי בתי הספר – שחלקם גובים מההורים יותר מהמותר. משרד החינוך גם סירב לניסיונות הפשרה של חברי הוועדה להפחתת תשלומי ההורים בכ-10%, ובשנים קודמות אף סירב להפחתה סמלית של שקל בתשלומי ההורים.

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ יעקב מרגי
יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ יעקב מרגיצילום: אמיל סלמן

המשרד אף מעולם לא בחן את גובה התשלומים הנדרש בכל סעיף, לא שאל אילו סעיפים נחוצים לצורך הפעילות החינוכית בבתי הספר, ואם זה המצב מדוע ההורים מממנים אותם ולא המשרד עצמו. בכל שנה, חברי ועדת החינוך הביעו מורת רוח בדיונים מגובה התשלומים, שמסתכמים באלפי שקלים בשנה, אך בסופו של דבר הצביעו בעדם, מאחר שהדיונים תמיד התקיימו לקראת פתיחת שנת הלימודים.

בכל השנים האחרונות היה ברור למשרד החינוך ולממשלה כי הנושא בוער, וכי בשלב מסוים סבלנותם של חברי הכנסת בוועדה תפוג, ולמרות זאת לא בוצעה חשיבה רצינית בנושא. לכן, הנושא נדחק עד שהתפוצץ ומי שישלם את המחיר הם בסופו של דבר התלמידים והספקים השונים לבתי הספר.

גובה תשלומי ההורים הוא נושא משמעותי עבור הורים רבים שמתקשים לעמוד בנטל התשלומים לבתי הספר, לאחר שכבר שילמו את מס ההכנסה ומסי הארנונה המועברים בין היתר למימון החינוך. אך במערכת החינוך הישראלית יש בעיות קשות נוספות שיש לטפל בהן בהקדם – אחרת גם הם יתפוצצו לכולם בפנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker