התוכנית של נתניהו: הטיפול בגיל הרך - למשרד החינוך; התקציב - למשרד הרווחה

ראש הממשלה אמר כי אם הליכוד ירכיב את הממשלה הבאה, חלק מהסמכויות לילדי הגיל הרך יועברו ממשרד הרווחה למשרד החינוך ■ נתניהו עצמו העביר ב-2016 את האחריות לגיל הרך למשרד הרווחה ■ סמכויות הכוללות תקציבי עתק יישארו בידי משרד הרווחה

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו
בנימין נתניהוצילום: אוהד צויגנברג

לאחר הפגנת ההורים בתקופת הבחירות והגשת כתב האישום נגד הגננת כרמל מעודה, החשודה בהתעללות חמורה בילדים בגן שניהלה, הודיע היום (ב') ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בעמוד הפייסבוק שלו, כי אם הליכוד ירכיב את הממשלה הבאה, חלק מהסמכויות על החינוך לגיל הרך יועברו ממשרד הרווחה – אל משרד החינוך.

ההודעה מגיעה לאחר ששאר ראשי המפלגות כבר התחייבו לפעול בנושא במערכת הבחירות הקודמת, ונתניהו עצמו העביר ב-2016 את האחריות לגיל הרך למשרד הרווחה ולא למקומו הטבעי במשרד החינוך, וגם ב-2013 לא עמד בהתחייבוותו להעביר את האחריות לנושא למשרד החינוך, בניגוד להמלצות ועדת טרכטנברג ומומחים נוספים שקבעו שיש להעביר את האחריות לגיל הרך.

קודם לכן, האחריות על הגיל הרך היתה בידי משרד הכלכלה, וב-2013 התחייב נתניהו בהסכם הקואליציוני מול מפלגת יש עתיד להעביר את האחריות לנושא למשרד החינוך, אך הוא לא עמד בהתחייבותו.

כיום משרד הרווחה אחראי על הטיפול ב-500 אלף הילדים עד גיל 3 - אך לפי חשיפת TheMarker בשנה שעברה, הוא מעסיק 20 מפקחים בלבד, ולאחרונה קיבל 10 תקנים נוספים. לפי הבטחת הבחירות של נתניהו, לא כל הסמכויות לטיפול בגיל הרך יועברו למשרד החינוך, אלא רק הסמכויות על התחום הפדגוגי והפיקוח על המסגרות, כששאר הסמכויות, הכוללות את תקציב הבינוי בהיקפי עתק, יישארו בידי משרד הרווחה, וכך גם הרישום למעונות והסבסוד שניתן להורים ימשיך להיות באמצעות משרד הרווחה.

כזכור, בתקופת מערכת הבחירות הקודמת התחייב נתניהו כי לאחר הבחירות, אם הליכוד תרכיב את הממשלה הבאה, תיק החינוך יישאר בידי שר ממפלגת הליכוד, אך במהלך המו"מ הקואליציוני התקיימו מגעים בין הליכוד לבין איחוד מפלגות הימין למינוי הרב רפי פרץ לתפקיד שר החינוך, ולבסוף, לאחר שנתניהו לא הצליח להרכיב את הממשלה, הוא החליט להפקיד את התיק בידי פרץ.

ההבטחה של נתניהו צפויה רק לשבש עוד יותר את אי הסדר והפיצול השוררים בטיפול בגיל הרך, שבכל מקרה מפוצל היום בין שני משרדים – משרד הרווחה המטפל בילדים עד גיל 3 ומשרד החינוך, המטפל בילדים מגיל 3 ועד לסיום התיכון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker