דרמה בכנסת: תשלומי ההורים לא אושרו; בתי הספר יגבו רק על ביטוח וספרי לימוד - חינוך - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

דרמה בכנסת: תשלומי ההורים לא אושרו; בתי הספר יגבו רק על ביטוח וספרי לימוד

חברי הכנסת של כחול לבן וישראל ביתנו הביאו לביטול זמני של רוב תשלומי ההורים בשנת הלימודים הבאה ■ ח"כיות מהליכוד התנגדו

101תגובות
ח"כ מיכאל ביטון
אוליבייה פיטוסי

דרמה בכנסת: בתום דיון סוער בוועדת החינוך של הכנסת, שנמשך יותר מחמש שעות, הצליחו חברי הכנסת של רשימת כחול לבן להביא לביטול רוב תשלומי ההורים בשנת הלימודים הבאה, עד לבחינת גובה התשלומים בכל הסעיפים השונים ואופן הגבייה.

חברות הכנסת אוסנת מארק וקטי שטרית מהליכוד התנגדו בתוקף להחלטה ודרשו לאשר את תשלומי ההורים המלאים, כשהן תוקפות בצעקות את ח"כ מיכאל ביטון מכחול לבן. לבסוף הן הצביעו בעדה, לאחר שנמסר להם כי התנגדותם עלולה לגרור משבר חריף שעלול להביא לאי-פתיחת שנת הלימודים בגלל היעדר כיסוי ביטוחי לתלמידים. גם חברי הכנסת של איחוד מפלגות הימין התנגדו, ודרשו לקיים דיון נוסף בנושא. זאת הפעם הראשונה בהיסטוריה שבה ועדת החינוך של הכנסת לא מצליחה לאשר את כלל תשלומי ההורים לקראת פתיחת שנת הלימודים, אלא רק את התשלומים הנדרשים לצורך פתיחת שנת הלימודים באופן תקין.

צעקות בכנסת - דלג

חברי הכנסת של כחול לבן וישראל ביתנו התנגדו מתחילת הדיון לתשלומי ההורים ודרשו לצמצם את היקפם, בטענה כי הם גבוהים מדי, פוגעים בתלמידים המוחלשים ויוצרים פערים בתוך בתי הספר. זאת, לאחר שלפני שלוש שנים גם משרד החינוך התחייב להוביל מהלך, שבסופו של דבר לא ביצע, לצמצום התשלומים, וגם הממשלה התחייבה לכך ב-2012.

בעקבות ההחלטה, בשלב זה על בתי הספר נאסר לגבות תשלומי הורים עבור מסיבות (כולל מסיבות סוף שנה), טיולים (כולל טיולים שנתיים), אירועי תרבות והצגות. כל הפעילויות - שעולות לכל משפחה מאות ואף אלפי שקלים בשנה - יבוטלו. במקום תשלומים של כ-1,200-550 שקל בשנה, בתי הספר יהיו רשאים לגבות רק תשלום של 50 שקל עבור ביטוח לתלמיד, 220 שקל לפרויקט השאלת ספרים, והשתתפות בעלות מפעל ההזנה, אם קיים כזה בבית הספר.

שטרית ומארק הזהירו מ"ביטול התרבות" ואמרו כי מדובר ב"יום שחור". הסיבה לכך שהוועדה לא הצליחה להגיע להסכמה נעוצה בהקדמת הבחירות, שיזם ראש הממשלה בנימין נתניהו. מאחר שמדובר בממשלת מעבר, ועדת החינוך לא יכולה לקבל החלטות ללא הסכמה של כל חבריה, ולכן יו"ר הוועדה, יעקב מרגי (ש"ס) הגיע לפשרה עם נציגי כחול לבן ועם יו"ר הסיעה אבי ניסנקורן, על אישור התשלומים הבסיסיים לבתי הספר: דמי הביטוח, פרויקט השאלת הספרים ומפעל ההזנה.

תומר אפלבאום

הדיון התנהל תוך צעקות רבות, שנשמעו בעיקר מצד חברות הכנסת מהליכוד שתמכו בהמשך התשלומים לבתי הספר. הן טענו כי ביטול התשלומים יפגע דווקא באוכלוסיות החלשות ובספקים של משרד החינוך לשירותי התרבות השונים והטיולים. בשלב מסוים יצאו חברי הכנסת להיוועצות ארוכה במיוחד ביוזמת הליכוד, שלא נרשמה בפרוטוקול,  ובמהלכה ניסו לבחון את אישור תשלומי ההורים, בגובה של אלפי שקלים בשנה, אך תוך הפחתה סמלית של גובה התשלומים. נציגי משרד החינוך סירבו להצעה.

כשהתחדש הדיון, הסבירה נציגת הרשויות המקומיות למארק ושטרית כי אם יתנגדו לפשרה ולא יסכימו לאשר את תשלומי הביטוח לבתי הספר, הרשויות לא יוכלו לבטח את התלמידים ושנת הלימודים עלולה לא להיפתח.

מרגי מסר כי הוועדה תתכנס לדון בתשלומי ההורים בדיונים הקרובים, כך שייתכן שבלחץ חברי הכנסת של הליכוד, התשלומים יאושרו בסופו של דבר - לפי בקשת משרד החינוך.

יו"ר ועדת החינוך, ח"כ יעקב מרגי
אמיל סלמן

עד 5,200 שקל בשנה

לפי הצעת משרד החינוך, שהוועדה דחתה, תשלומי ההורים המירביים שניתן יהיה לגבות יסתכמו ב-5,238 שקל לשנה בתיכונים; 4,818 שקל לשנה בחטיבות הביניים; ו-3,822 שקל בבתי הספר היסודיים.

עו"ד ורד וינדמן, מנכ"לית המועצה לשלום הילד, אמרה לפני ההצבעה כי "תשלומי ההורים הם מס ילדים, ותשלומים מרצון היא תשלומים מכורח. מי שמצביע בעד תשלומי ההורים מצביע בעד הנצחת פערים וקיפוח, ומצביע על כך שיהיו ילדים שיוציאו אותם מהכיתות כי ההורים שלהם לא שילמו את תשלומי ההורים". 

ועדת החינוך הדגישה כי אין מדובר בתשלומי חובה, וכי תשלום החובה היחיד הוא סכום של 49 שקל בשנה שעל ההורים לשלם עבור ביטוח התלמידים בבתי הספר. הוועדה הוסיפה כי לא ניתן לפגוע בתלמידים שהוריהם לא שילמו את שאר הסכומים. עם זאת, מדי שנה בתי הספר דורשים מההורים לשלם את הסכומים המלאים, המיועדים למסיבות, השאלת ספרי לימוד וטיולים. זה שנים דורשים ההורים לבטל את תשלומי ההורים או לצמצם אותם באופן משמעותי, וב-2012 הממשלה אף אישרה לסבסד אותם עבור ההורים המוחלשים, אך ההחלטה בוטלה כעבור שנים.

בית ספר בתל אביב
דודו בכר

לפי נתוני משרד החינוך, מדי שנה גובים בתי הספר כ-1.5 מיליארד שקל כתשלומי הורים. בהתחשב בעלות שיעורי ההעשרה וסעיפים נוספים שבתי הספר גובים מההורים, העלות מסתכמת ב-4.5 מיליארד שקל בשנה.

בשנים קודמות משרד החינוך התחייב לבטל את גביית תשלומי ההורים או להעבירם לגוף חיצוני, למשל למנגנוני הגבייה של הרשויות המקומיות, כך שלא ייגבו על ידי בתי הספר, אך לא עמד בהתחייבותו ולא שינה את אופן הגבייה.

בסך הכל, הסכומים שאושרו בבתי הספר היסודיים נעים בין 556 שקל בכיתות א'-ב' ועד 917 שקל בכיתה ו'; בחטיבות הביניים, הסכום שאושר נע בין 1,000 ל-1,183 שקל; ואילו בתיכונים, הסכומים שאושרו מסתכמים בין 1,235 שקל בכיתות י' ו-י"א ו-1,338 שקל בכיתה י"ב.

לסכומים אלה מתווספים אלפי שקלים בשנה שמשרד החינוך מאפשר לבתי הספר לגבות עבור שיעורי ההעשרה (תל"ן) שמייקרים באופן משמעותי את תשלומי ההורים, ואחראים לחלק מהפערים בין ההורים המבוססים למוחלשים במערכת החינוך.

משרד החינוך איפשר השנה לבתי הספר לגבות עבור שיעורי העשרה עד 2,655 שקל נוספים בכיתות ה'-ו', ועד 3,450 שקל בתיכונים. בנוסף לכך, המשרד מאפשר לבתי הספר לגבות 450 שקל נוספים בשנה מכל תלמיד עבור סעיף שנקרא "רכישת שירותים מרצון".

ניצחון היסטורי או מכת מוות?

עם תום הדיון בוועדת החינוך נמסר מכחול לבן כי מדובר ב"ניצחון היסטורי". במפלגה אמרו כי "לראשונה נעצר גזל ההורים במערכת החינוך, ונעצרו תשלומי ההורים, מלבד ביטוח חובה ומפעל השאלת ספרים, והדיון יתחדש בהמשך למציאת פשרה ארוכת טווח. במהלך דיון ועדת החינוך של הכנסת שהתקיים היום, נאבקו חברי הכנסת של כחול לבן למנוע מחטף שיחריף את אי השוויון, ויפגע בהורי הילדים במערכת החינוך. מטרת המאבק הינה למנוע אישור גורף של גביית תשלומי הורים, ובמקביל התניה של קיום הצבעה בהתנעת תוכנית עבודה סדורה של משרד החינוך לביטול תשלומי ההורים בטווח הארוך".

ח"כ אורלי פרומן (כחול לבן), שיזמה את דיוני ההערכות לפתיחת שנת הלימודים, אמרה כי "משרד החינוך ממשיך להתייחס להורי התלמידים כקופה רושמת. הגיע הזמן שיהיה תכנון לטווח ארוך שיאפשר הקלה בנטל על הורי התלמידים, ושהמדינה תיקח אחריות על מימון מה שמכונה 'חינוך חובה חינם'".

במערכת הפוליטית תקפו את כחול לבן. שר החינוך רפי פרץ מסר כי "ועדת החינוך אישרה היום רק חלק מהסעיפים שהתבקשו לאשר לקראת שנת הלימודים הקרובה. ביום רביעי הוועדה תתכנס שוב ואני קורא לחברי הכנסת של כחול-לבן לגלות אחריות ולהצביע על שאר הסעיפים. במידה ולא, אלפי עובדים עלולים להיות מפוטרים ובתי הספר יהיו ללא טיולים, הצגות ופעילויות שונות - ומי שיפגע אלו התלמידים החשובים לנו כבנים".

המטה המשותף לקידום טיולים בישראל, הכולל את החברה להגנת הטבע, אשכולות-פורום מרכזי הסיור והתודעה, מדרשת שדה בוקר וגופים נוספים, מסר בתגובה: "מדובר במכת מוות עבור עשרות אלפי מועסקים בענף התיירות והטיילות החינוכית אשר יאבדו את עבודתם עקב החלטת ועדת החינוך. הוועדה החליטה שלא לאשר תשלומי הורים לטיולים התלמידים והעובדים בענף, כמו גם ערכי אהבת הארץ וידיעתה, נופלים קרבן לפופוליזם של מערכת הבחירות".

ח"כ קרן ברק (הליכוד) אמרה כי "אבי ניסנקורן ומפלגת גנץ-לפיד החליטו היום למנוע מילדי ישראל את פעילות ההעשרה לשנת תש"פ. לא יהיו טיולים, לא יהיו מסיבות כיתה ולא יהיו קונצרטים והצגות. ומי שייפגע יותר מכולם הם ילדי הפריפריה, שעבורם ייתכן שזו מסגרת הפעילות היחידה שהיו נחשפים אליה השנה. הם מוכנים להקריב את הערכים והמטען התרבותי של הדורות הבאים בשביל כותרת בעיתון".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#