סמוטריץ' מעכב מיליוני שקלים לקידום בני נוער מהעדה האתיופית ולתנועות הנוער

ממשלת המעבר היתה אמורה לאשר ביום ראשון כ-48 מיליון שקל למטרות שונות שהובטחו לשר החינוך לשעבר, נפתלי בנט, אך שר התחבורה ביקש להוריד דיון בנושא מסדר יומה של הממשלה ■ סמוטריץ': "יש לנו סדר עדיפויות אחר"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ'צילום: אוליבייה פיטוסי
ליאור דטל

שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ' מעכב העברת מיליוני שקלים מתקציב משרד החינוך לקידום תלמידים ונוער בני העדה האתיופית, לנוער בסיכון, לתנועות נוער ולשיפוץ כפרי נוער ופנימיות. במקום זאת מעוניין סמוטריץ', לדבריו, להעביר את הכסף ל"פעילותם של מכוני הגיור שנמצאים במשבר, למרכזי חוסן בעוטף עזה וביו"ש, לזהות יהודית, לזהירות בדרכים, ועוד".

ממשלת המעבר היתה אמורה לאשר ביום ראשון העברה של כ-48 מיליון שקל למטרות שונות, שהובטחו ככספים קואליציוניים לשר החינוך לשעבר, נפתלי בנט. הכספים היו אמורים לעבור לגופים שונים ובהם החברה למתנ"סים, תנועות הנוער, פנימיות, ומלגות לטובת תלמידים בני העדה האתיופית כבר במארס האחרון, אך לא הועברו בשל הבחירות.

הנושא היה אמור להעלות לדיון בישיבת הממשלה האחרונה על ידי שר החינוך הנכנס בממשלת המעבר, הרב רפי פרץ. לקראת ישיבת ממשלת המעבר ביום ראשון, נשלח מכתב ממנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, שהסביר כי יש להעביר את התקציבים בדחיפות לארגונים השונים התלויים בהם, אף שמדובר בממשלת מעבר, אחרת פעילותם תיפגע.

עם זאת, לפני תחילת הישיבה הנושא הורד מסדר היום לבקשת שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ', בעקבות חילוקי דעות על השימוש בכספים. בשלב זה הוחלט לדחות את אישור העברת התקציב עד לישיבת הממשלה הבאה, כשבינתיים מתבצע משא ומתן בין נציגיו של סמוטריץ' ופרץ על העברת התקציבים. סמוטריץ' דורש לעשות שימוש אחר בכספים, למטרות שקרובות יותר ללבו, בטענה שאלה הובטחו לבנט, שפוטר מתפקידו על ידי נתניהו.

בקשתו של סמוטריץ' לעכב את התקציב מונעת העברה של כ-15 מיליון שקל לטובת שיפוץ כפרי נוער ופנימוית, שחלקם נמצאים במצב ירוד.

הפגנה של בני העדה האתיופית נגד גזענות ונגד אלימות המשטרה צילום: עופר וקנין

כמו כן, התקציבים שמעוכבים בשלב זה כוללים כ-6 מיליון שקל, שהיה אמור לעבור לחברה למתנ"סים עבור תוכנית מיוחדת לבני העדה האתיופית שהיא מפעילה ב-40 יישובים, בשם תוכנית מפתחות. במסגרת התוכנית, ניתנים שיעורי ופעילויות העשרה בשעות הפנאי לתלמידים בני העדה בכיתות א'-ב'. במכתב שהעביר אבואב נכתב כי במידה שהתקציב לתוכנית זו ותוכניות אחרות של החברה למתנ"סים לא יועבר בהקדם, לא ניתן יהיה להבטיח את המשכן. 

בנוסף, בקשתו של סמוטריץ' מונעת בשלב זה תוספת תקציב של 1.2 מיליון שקל למלגות לבני העדה האתיופית שנמצאים בשנת שירות ובמכינות קדם צבאיות. בשלב זה, למשרד יש רק כמחצית מהסכום המבוקש לטובת המלגות, בהם תלויים כ-420 נערים שהוריהם עלו מאתיופיה. 

תוכניות נוספות הממתינות לתקצוב שנתקע של החברה למתנ"סים בן תוכנית לשילוב ילדי עולי צרפת בקהילה, תוכנית לפיתוח מנהיגות בקרב צעירים ותוכניות המיועדת לנוער בסיכון ונוער עם צרכים מיוחדים.

13 תנועות הנוער הפעולות בישראל, היו אמורים לקבל תוספת תקציב נוספת של כ-5 מיליון שקל אך גם היא עוכבה לבקשת סמוטריץ', והעיכוב עלול לפגוע בהכנות של התנועות במחנות הקיץ שאמורים להתקיים בקרוב. לפי משרד החינוך, בעקבות הדחייה ייתכן שיפגעו תלמידים מוחלשים, שהתנועות מסבסדות את השתתפותם בפעילות.

כמו כן, בשלב זה מעוכבת גם תוספת תקציב של מיליון שקל לתוכנית משתתפי שנת שירות שנמצאים במהלך תקופת ההכשרה. בנוסף, 4 מיליון שקל נוספים היו אמורים לעבור לעמותות המפעילות גרעיני מחנכים - המתנדבים בקהילות השונות ברשויות המקומיות בתחומי החינוך. 

תוכניות נוספות הממתינות לתקצוב במסגרת ההחלטה כוללים גם תוכניות ללימודי נגינה בבתי הספר היסודיים (מיליון שקל), מדרשות ליהדות וללימודי ארץ ישראל (2 מיליון שקל), ומענק מיוחד שביקשה עיריית ירושלים לחיזוק בתי הספר של מזרח ירושלים בהיקף של כ-5 מיליון שקל.

מהשר סמוטריץ' נמסר בתגובה: "ההחלטה כמו שהיתה אמורה לבוא לאישור הממשלה היא החלטה של השר הקודם בנט, והיא משקפת את סדרי העדיפויות הערכיים שלו. לנו יש סדרי עדיפויות אחרים, ואנחנו מבקשים לקדם אותם על בסיס המנדט שקיבלנו בבחירות, בין היתר באמצעות התקציבים הקואליציוניים של הציונות הדתית.

"כך, למשל, אין סיבה שמהתקציבים הקואליציוניים שלנו יועברו 4 מיליון שקל לחבר'ה של שלי יחימוביץ' במפלגת העבודה. יש לי סדר יום, לרב פרץ יש סדר יום, ואנחנו צריכים להפנות את התקציבים האלה לפרויקטים שאותם אנחנו מעוניינים לקדם - ואני ממש לא מתבייש בזה. חסר כסף לטיפול בנוער נושר, לפעילותם של מכוני הגיור שנמצאים במשבר, למרכזי חוסן בעוטף עזה וביו"ש, לזהות יהודית, לזהירות בדרכים, ועוד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker