"הרסנית": ראשי החוגים בחשבונאות נגד הבחינה במיסוי

הרפורמה בלימודי החשבונאות תגרום לתוספת של בחינה - שלישית במספר - ותצריך שינוי בתוכנית הלימודים ■ גורמים בתחום מבקרים את ראשי החוגים: "ברור לחלוטין שמסים הם תחום שרואי חשבון צריכים לשלוט בו, והוא חשוב הרבה יותר מתחומים פיננסיים, שהסיכוי שייתקלו בהם הוא קטן"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חשוב לזכור שיש להתייחס לאישורים של חברות הביטוח ושל כלל הגופים הפנסיונים בחזקת כבדהו וחשדהוצילום: Getty Images IL
טלי חרותי-סובר

חלק חשוב ברפורמה להכשרת רואי החשבון בישראל, שהוכרזה בשבוע שעבר, כולל את שינוי אופי הלימודים בבתי הספר לחשבונאות - זאת, במקביל לביטול שנת ההשלמה ומעבר ללימודים באורך של שלוש שנים וחצי.

על פי הצהרת מועצת רואי החשבון והיושבת בראשה, מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור, תוכנית הלימודים תשתנה באופן דרמטי. המטרה היא לשים דגש על תחום המסים, ופחות על התחום הפיננסי.

התוכנית החדשה תתבטא גם במבחנים החיצוניים. כיום הסטודנטים נדרשים לעמוד בשתי בחינות חיצוניות ארוכות בתחומי הביקורת והפיננסית. בחינות אלה יקוצרו - מ-8 שעות ל-4 שעות (כל אחת), ואליהן תתווסף בחינה קצרה בתחום המסים.

12 ראשי חוגים לחשבונאות, בעיקר ממכללות (בהן המרכז הבינתחומי הרצליה, המכללה למינהל, מכללת ספיר ומכללת לב), פנו בימים האחרונים לשר המשפטים, אמיר אוחנה, שאישר בשבוע שעבר את הרפורמה, בבקשה שיבטל את הבחינה השלישית.

על המכתב חתומים גם ראשי החוגים באוניברסיטאות חיפה, הפתוחה ובר-אילן אך לא מהאוניברסיטה העברית, תל אביב ובן-גוריון. אוניברסיטת תל אביב לקחה על עצמה את הרפורמה החל משנת הלימודים הקרובה, בעוד שבכל מקום אחר היא תחל בשנת הלימודים הבאה (2021).

מנכ"לית משרד המשפטים שהודחה, אמי פלמור, ושר המשפטים, אמיר אוחנהצילום: אמיל סלמן

"הרפורמה מבורכת", כותבים ראשי החוגים לשר, "עם זאת, תוספת של בחינת השלמה הרסנית לתחום". ראשי החוגים טוענים כי בניגוד למועצת רואי החשבון ולשכת רואי החשבון התומכות ברפורמה, "הבחינה במסים אינה חלק מליבת תפקידו של רואה החשבון, ואף תיצור עודף רגולציה". הם מבקשים כי השר יעצור את ההחלטה וייפגש אתם כדי ללבן את הנושא.

גורם הבקיא בתחום מסביר כי מדובר יותר בהגנה על הקיים, ופחות מהגנה על הסטודנטים. "ראשי החוגים יודעים שהם ייאלצו לעשות שינויים מפליגים בתוכנית הלימודים הקיימת בעקבות הרפורמה. לאנשי הסגל בתחום הפיננסי תהיה פחות עבודה, בעוד הם יזדקקו לאנשי סגל חדשים בתחום המסים. השינוי דורש מאמץ גדול, שכרוך גם בהפסד פוטנציאלי של מקומות עבודה או הפחתה בהכנסה בשל הפחתת מספר הקורסים שידרשו אנשי הסגל הקיימים ללמד".

לדבריו, "ברור לחלוטין שמסים הם תחום שרואי חשבון צריכים לשלוט בו כיום והוא חשוב הרבה יותר מתחומים פיננסיים שהסיכוי שיתקלו בהם קטן – אבל הסטודנטים נדרשים להיבחן עליהם".

בעוד בנושא זה נרשמים חילוקי דעות, הרי שבנושא אחד כולם מסכימים: "אנו סבורים כי יש לפעול לאתר לקיצור ההתמחות לשנה וחצי", כותבים ראשי החוגים במכתבם. כך, גם בהודעה שהוציאה מועצת רואי החשבון במשרד המשפטים על הרפורמה צוין כי "השלב הבא יהיה קיצור ההתמחות"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker