רוצים מורים טובים? הפכו אותם ליזמים

על מנת לעצור את הבריחה מההוראה, עלינו להרחיב את מספר המורים המפתחים ■ הם אמנם עובדים הרבה יותר שעות מאשר מורים אחרים, אבל הם חשים סיפוק

אמנון אלדר
אמנון אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שיעור תכנות בנס ציונה. למוצלמים אין קשר למאמר
שיעור תכנות בנס ציונה. למוצלמים אין קשר למאמרצילום: ניר קידר

יותר מ-7,000 מורים עזבו את מערכת החינוך ב-2017 - המספר הגבוה ביותר אי-פעם - כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) שפורסמו באחרונה. לא מדובר בנתון חד-פעמי, אלא בתופעה. כבר חמש שנים ברציפות נרשמת עלייה במספר המורים הנושרים, ולפי הלמ"ס, אלה דווקא המורים בעלי הנתונים ההתחלתיים (ציוני בגרות ופסיכומטרי) הגבוהים משל שאר המורים.

התופעה אינה מפתיעה את מי שמכיר את הרוח הנושבת בחדרי המורים. כדי שמורה ירצה להישאר בתפקיד, עליו לחיות בתחושת עשייה ייחודית וסיפוק. מורים שמלמדים את מה שהוכתב להם ורק ממלאים הוראות, מאבדים מהר מאוד את התשוקה ללמד ואת היכולת לגעת בנפש התלמיד ולעורר אותו ליצירה ולמידה.

אחת הדרכים להחזיר למורים את חדוות היצירה וההוראה, היא להפוך אותם ליזמים. ברשת אמי"ת, למשל, הוקמו קבוצות מורים שמלמדים את מה שהם מפתחים. על בסיס תוכניות הלימודים, בונים המורים יחידות מא"ה (משמעותיות, ארוכות והוליסטיות) שמובילות תפישה חדשה של הוראה ולמידה, המוכוונת להקניית מיומנויות של המאה ה-21.

גם ההערכה וגם דרכי הלימוד והסביבה הלימודית עוברות שינוי. במקום כיתה שבה מורה פעיל עומד ומדבר, ובדרך כלל מכתיב לתלמידים הסבילים והעייפים את החומר, הם מנחים למידה במרחב שבו התלמיד הוא הפעיל, עובד בשיתופיות או לומד באופן עצמאי, תוך בניית תוצר שאותו יציג בפני הקבוצה - מוצר לימודי שמקביל לעשייה בעולם האמיתי.

המורים היזמים בונים את החינוך מחדש. הם עובדים הרבה יותר שעות מאשר מורים אחרים, אך לפי מדדי ההערכה של מחלקת המחקר ברשת, הם מרגישים מועצמים. יותר מ-80% מהם חשים סיפוק וזוכים להערכה מסביבתם. יש ביניהם גם מורים ותיקים, אך ההתחדשות מפעילה בהם את שריר החינוך שבגללו הגיעו ללמד. הם אינם רק מורים, אלא אנשי פיתוח ויצירה חינוכית, העובדים בסטארט־אפ חינוכי שמתחדש כל העת.

כדי לעצור את הבריחה מההוראה, עלינו להרחיב את מספר המורים המפתחים, ולהקצות במערכת יותר זמן לפיתוח. ככל שיותר מורים יעסקו בפיתוח השפה החינוכית החדשה, יותר מורים טובים ירצו להישאר במערכת כשהדנ"א שלה הוא של חברה מפתחת ויזמית. לא עוד מורה מהעולם הישן, אלא מורה המוכוון אל העתיד.

על משרד החינוך לייצר אופק התפתחותי למורים הללו. בכמה מבתי הספר של אמי"ת עברו המורים בתמיכת משרד החינוך קורס אימון (קאוצ'ינג) מקצועי, הם זכו לתעודות של מאמנים, ובתמורה התחייבו להשקיע שעות אימון בבית הספר. התלמידים הרוויחו שיח משמעותי, קיבלו כלים יוצאים מן הכלל, והמורים הרוויחו מקצוע נוסף. כיום אנו מקדמים קורסים דומים למורים נבחרים מבתי ספר שונים בכל הארץ.

מעבר לכך, למורים טובים ומשקיעים מגיע תגמול מתאים. ללא השקעה במורים שהמערכת רוצה, נתקשה לשמר אנשים טובים בהוראה. על כן, יש להגיע להסכמה עם ארגוני המורים ולהקים מסלול העסקה חדש, לצד המסלול הקיים, שבו נשמרת הקביעות - אך במקום אופק תעסוקתי ארוך ולא מזמין בשנים הראשונות, יוקם מסלול העסקה בחוזים אישיים מוגבלים בזמן, בשכר גבוה תוך מתן בונוסים על הצלחה.

שילוב של הפיכת המורים ליזמים, לצד בניית מסלול ההעסקה החדש, יקל על משיכת מורים חדשים שעברו הסבה להוראה באמצע החיים - וגם יעצור את בריחת המורים הצעירים והאיכותיים ממערכת החינוך.

ד"ר אלדר הוא מנכ"ל רשת אמי"ת, המנהלת בתי ספר ממלכתיים, ממלכתיים-דתיים וחרדיים

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker