הנטישה הגדולה: זינוק במספר המורים שעוזבים את המקצוע

מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי ב-2017 שיעור המורים שהחליט לעזוב את מערכת החינוך קפץ ב-13% ■ כ-20% מהמורים עוזבים את העבודה אחרי שלוש שנים בלבד ■ הנתון המדאיג: העלייה בנטישה בולטת בקרב מורים צעירים ואיכותיים

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שיעור בבית ספר תיכון
שיעור בבית ספר תיכוןצילום: ניר כפרי

משרד החינוך לא מצליח לעצור את מגמת הנטישה של מורים צעירים ואיכותיים. מנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי ב-2017 שיעור המורים שהחליט לעזוב את מקצוע ההוראה עלה ב-13% בהשוואה לשנה הקודמת, והגיע לכדי 4.3%. זהו השיעור הגבוה ביותר מאז 2004.

ב-2015 וב-2014 כ-3.7% מהמורים עזבו את מערכת החינוך, וב-2013 שיעור העזיבה הסתכם ב-3.9%. הפעם האחרונה שבה נרשם שיעור נשירה גבוה יותר מב-2017 היה ב-2004, אז 4.9% מהמורים עזבו את מערכת החינוך. 

זו השנה החמישית ברציפות שבה נרשמת עלייה בשיעור המורים שנושרים מהמערכת. לפי הלמ"ס, למורים חדשים שעזבו את התפקיד בתוך שנה - יש ציוני בגרות ופסיכומטרי גבוהים מאשר שאר המורים.

הטובים החוצה

במהלך 2017 עזבו את מערכת החינוך יותר מ-7,050 מורים - המספר הגבוה ביותר אי פעם של מורים שעזבו את המערכת בשנה אחת. מדובר בכמות הגבוהה ב-180% מאלה שעזבו את המערכת ב-2007. עם זאת, במהלך תקופה זאת נרשמה גם עלייה גבוהה במספר המורים, כך ששיעור העוזבים בכל שנה עלה באופן מתון יותר. לשם השוואה, בפתח תקווה מלמדים כיום כ-5,100 מורים, בראשון לציון כ-4,000 מורים, בחיפה 6,500 מורים ובבאר שבע 5,100 מורים.

כ-20% מהמורים עוזבים את העבודה אחרי שלוש שנים בלבד - כאשר שיעור המורים החדשים שעוזבים את המערכת נמצא במגמת עלייה בעשור האחרון. בשנים האחרונות מנסים במשרד האוצר ובמשרד החינוך להטיב עם המורים החדשים – שכיום סובלים משכר נמוך במיוחד, ופערי השכר בינם לבין המורים הוותיקים הם מהגבוהים במדינות OECD. 

שיעור המנהלים שעוזבים - הגבוה מ-2009

בשנים האחרונות, 25%-20% מהמורים החדשים עוברים ללמד במוסדות אחרים לאחר שנה אחת בלבד במערכת. עם זאת, שיעור העזיבה נמוך באופן משמעותי בקרב מורים שעברה שנה מסיום ההכשרה שלהם - כך שייתכן ששינוי בתוכנית ההכשרה תסייע לצמצם את היקף הנשירה.

לא שורדים

לפי הלמ"ס, גם שיעור המנהלים שעוזבים את מערכת החינוך נמצא במגמת עלייה והוא הגבוה ביותר מ-2009. ב-2016 עזבו את מערכת החינוך 5.8% מהמנהלים, גידול של 10% מהשנה שקדמה לה. שיעור העוזבים בקרב מנהלי בתי ספר חדשים גבוה יותר והסתכם ב-7% ב-2014. 

מבדיקות קודמות של הלמ"ס עולה כי רמת הציונים בבגרות ובפסיכומטרי של המורים שמתקבלים ללימודי הוראה, נמצאת בשנים האחרונות גם היא במגמת ירידה. עם זאת, הפער בשנים האחרונות בין רמת ההשכלה של המורים העוזבים לבין אלה שנשארים במערכת מצטמצם.

הפגנת מורים בתל אביב
הפגנת מורים בתל אביבצילום: עופר וקנין

בשנים האחרונות משרד החינוך מתמודד עם מחסור משמעותי במורים במקצועות לשון, שפה, מתמטיקה ואנגלית, בכל שכבות הגיל. בנוסף, המשרד מתמודד עם מחסור משמעותי גם של מנהלים איכותיים ובתי הספר נאלצים למנות מורים ומנהלים שלא עמדו בדרישות משרד החינוך, או ללא ניסיון מתאים. לפי דו"ח מבקר המדינה שפורסם באחרונה, רוב המורים שמלמדים את התלמידים אנגלית, מתמטיקה ולשון לא הוכשרו ללמד את המקצוע שאותו הם מלמדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker