"מתניהו אנגלמן שירת מטרות פוליטיות מתוך המועצה": הפרשיות הבעייתיות של מבקר המדינה החדש

שמו של מתניהו אנגלמן, שנבחר היום לתפקיד מבקר המדינה, לא ידוע בציבור הרחב - אך בתקופת כהונתו במועצת המל"ג הגיע הארגון לשפל בכל הקשור ליכולת הפיקוח שלה על גופי ההשכלה הגבוהה ■ המל"ג: "ההחלטה לפתוח את הפקולטה לרפואה באריאל הסתמכה על ועדות מקצועיות"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבקר המדינה הבא אנגלמן
מבקר המדינה הבא אנגלמןצילום: אוליבייה פיטוסי

שמו של מתניהו אנגלמן, שנבחר היום (ב') לתפקיד מבקר המדינה, לא היה ידוע בציבור הרחב, וגם בתפקיד מנכ"ל המועצה להשכלה גבוהה - שבו כיהן פחות משנה - לא הספיק להותיר חותם משמעותי. ואולם בתקופת כהונתו במועצה הגיעה המל"ג לשפל בכל הקשור ליכולת הפיקוח שלה על גופי ההשכלה הגבוהה, והפכה לכלי פוליטי של שר החינוך היוצא, נפתלי בנט.

מקורות שאיתם שוחחנו במועצה אמרו כי לאנגלמן חלק בדברים, וכי התנהלותו איפשרה לבנט לקדם את הקמת בית הספר לרפואה באוניברסיטת אריאל - מהלך שהיה שנוי במחלוקת במועצה וכן בוועדה לתכנון ותקצוב. לדברי מקור במועצה, "אנגלמן היה להוט לאשר את הקמת בית הספר לרפואה באריאל למרות התנגדויות שעלו בוועדה לתכנון ותקצוב ובמועצה להשכלה גבוהה". מקור אחר אמר כי אנגלמן הביע תמיכה בלתי מסויגת בהקמת בית הספר לרפואה. לדברי אותו מקור, "מנכ"ל המל"ג אמור לשמור על נייטרליות, אולם הוא קידם את מדיניות השר והתנהל כנבחר ציבור ולא כמשרת ציבור". מקור אחר במועצה הוסיף כי "אנגלמן שירת מטרות פוליטיות בתוך המועצה".

עם הכרזת מועמדותו של אנגלמן לתפקיד מבקר המדינה, עלו תהיות במערכת ההשכלה הגבוהה על יכולתו לבקר כראוי את גופי ההשכלה הגבוהה. בנוסף לתפקידו במל"ג, שימש אנגלמן בשנים האחרונות גם מנכ"ל הטכניון.

לאחרונה נחשף ב-TheMarker כי במשרד מבקר המדינה צפויים לפרסם בקרוב דו"ח ביקורת על המועצה להשכלה גבוהה, שבראשה עמד אנגלמן. הדו"ח כולל ביקורת על החלטות שהתקבלו לפני מינויו בפועל של אנגלמן לתפקיד המנכ"ל, אך הוא עוסק בדמויות מפתח שליוו את אנגלמן במהלך כהונתו, ונחשבים למקורבים אליו. ההחלטות נוגעות לפרשת העברת קמפוס כרמל למרכז האקדמי קרית אונו.

טקס חנוכת בית הספר לרפואה באוניברסיטת אריאל, בשנה שעברה
טקס חנוכת בית הספר לרפואה באוניברסיטת אריאל, בשנה שעברהצילום: מגד גוזני

בתקופת כהונתו של אנגלמן במל"ג עסקה המועצה בהקמת בית הספר לרפואה באוניברסיטת אריאל, וגם הליך זה לווה בכשלים. כך למשל, היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, עיכב את אישור הקמת בית הספר לאחר שהתגלה כי ההחלטה הראשונה בוות"ת להקימו היתה נגועה בניגוד עניינים של אחת מחברות הוועדה, ובסופו של דבר הדיון האחרון לאישור בית הספר נקבע על ידי המל"ג כיומיים אחר הבחירות, בזמן כהונת ממשלת מעבר.

ב-2016 פירסם מבקר המדינה היוצא, יוסף שפירא, דו"ח ביקורת שהכיל גם טענות על תפקודו של אנגלמן, שכיהן אז כמנכ"ל הטכניון. הדו"ח עסק בשיפוץ המתמשך של הפקולטה לכימיה במוסד, בעשרות מיליוני שקלים. לפי הדו"ח, הטכניון בחר את מנהל הפרויקט על סמך היכרות מוקדמת וללא הליך של מכרז תקין. בנוסף, הנהלת הטכניון לא טיפלה כראוי בדו"חות הביקורת הפנימיים של המוסד על הפרויקט. אנגלמן עמד בראש ועדת המכרזים בטכניון, שלפי מבקר המדינה אישרה את מינוי מנהל הפרויקט "למראית עין, ללא הליך בחירה שוויוני ושקוף, בניגוד להוראת חוק חובת המכרזים ולתקנות. הדבר חמור במיוחד נוכח העובדה שהממצאים וההמלצות של הביקורת הפנימית בנוגע לפרויקט שיפוץ הפקולטה, לרבות הממצאים וההמלצות בענייני דרכי ההתקשרות עם בעלי המקצוע, היו אמורים לעמוד כנר לרגליה".

מהמועצה להשכלה גבוהה נמסר בתגובה: "סוגיית קמפוס כרמל, שבה יעסוק דו"ח מבקר המדינה, אירעה טרם כניסתו של אנגלמן לתפקיד וכי תגובת המל"ג נמסרה למבקר המדינה תוך שקיפות מלאה". בנוגע לפקולטה לרפואה באריאל נמסר מהמל"ג כי "פתיחת הפקולטה והגדלת מספר הסטודנטים לרפואה הן צורך לאומי ממדרגה ראשונה. ההחלטה הסתמכה על ועדות מקצועיות, חברי מל"ג סברו שמדובר בנושא בעל חשיבות ציבורית ולאומית והצביעו בעד הקמת הפקולטה בעוד שאנגלמן פעל על מנת שהחומרים של הצוות המקצועי יוצגו בהתאם לכללי הנוהל בפני חברי מל"ג וות"ת".

באשר לטענה כי אנגלמן השתתף בדיונים בסוגיית הקמת בית הספר לרפואה באוניברסיטת אריאל, והביע תמיכה בלתי מסויגת - תוך חריגה מסמכותו, נמסר מהמל"ג כי "בהתאם לסדרי הנוהל לדיוני המועצה להשכלה גבוהה, החומר המוגש לישיבות הינו באחריות המנכ"ל או מי מטעמו. הצוות המקצועי מביע את המלצותיו בפני חברי מל"ג וות"ת אשר דנים ומקבלים החלטות על פי שיקול דעתם".

בנוגע לדו"ח המבקר מ-2016, שהתייחס גם לאנגלמן, נמסר מהמל"ג כי "דו"ח הביקורת בטכניון עסק ברובו בנושאים הנוגעים לתקופה שלפני כהונתו של אנגלמן כמנכ"ל. הדיון בוועדת המכרזים, נשוא הביקורת, התקיים בהשתתפות היועמ"ש וכלל את חברי הוועדה כדין. מכל מקום, כלל הליקויים תוקנו. הודעה מפורטת בנושא נמסרה למשרד מבקר המדינה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker