המורים הצעירים והתלמידים ייפגעו: הבעיות של שר החינוך שיחליף את בנט

ההחלטה של ראש הממשלה לפטר את שר החינוך עלולה להגדיל את המצוקה התקציבית שהמשרד צפוי להתמודד איתה בעקבות הבחירות החדשות בספטמבר

ליאור דטל
נפתלי בנט
נפתלי בנט
ליאור דטל

ראש הממשלה בנימין נתניהו פיטר היום (א') את שר החינוך נפתלי בנט בתקופה קריטית עבור מערכת החינוך. עדיין לא ידוע אם נתניהו ימנה שר שיחליף את בנט בתפקיד, או שימשיך להחזיק גם בתיק החינוך (בחדשות "כאן" פורסם כי נתניהו מעוניין למנות לתפקיד את הרב רפי פרץ), אך בכל מקרה החודשים הקרובים יהיו קשים במיוחד למורים ולבתי הספר. לדברי גורם במשרד החינוך, "הנפגעים העיקריים יהיו ההורים והתלמידים מהשכבות החלשות ביותר בחברה". המצב הזה נכפה על משרד החינוך בגלל הקדמת הבחירות, אך כעת המשרד נותר ללא שר שמכיר את המערכת ויכול לסייע לה ולהתווות מדיניות ויעדים.  

משרד החינוך מתקשה להשיג את התקציבים לתוכניות רבות המסייעות להורים ולתלמידים מוחלשים, בגלל המצב הפוליטי הנוכחי. כך למשל, למשרד החינוך לא יישאר תקציב לטובת הפעלת הצהרונים בבתי הספר בספטמבר הקרוב, ולא ברור האם ניתן יהיה לגייס אותו. שר החינוך שיחליף את בנט ימצא את עצמו מתמודד עם קשיים רבים, מחסור בתקציבים וייתכן שגם באיום בשביתת ענק של המורים עם פתיחת שנת הלימודים. אחת הנפגעות כתוצאה מפיטוריו של בנט ופיזור הכנסת היא התוכנית להגדלת מספר הלומדים חמש יחידות במתמטיקה. 

מערכת החינוך ספגה את הפגיעה המשמעותית ביותר כתוצאה מהקדמת הבחירות, וההחלטה לפטר את שר החינוך כחודשיים לפני פתיחת שנת הלימודים תפגע בה עוד יותר. בימים אלה עובדים במערכת על יעדי המשרד לשנת הלימודים הבאה, כחלק מתוכנית העבודה של המשרד, ומנחים את מנהלי בתי הספר ומחוזות המשרד בדגשים לקראת פתיחת השנה. אך משרד החינוך יתקשה לקבוע את המדיניות שהוא מתכנן להוביל ללא שר במשרה מלאה.

לפי מקורות בממשלה, תקציב משרד החינוך צפוי לספוג קיצוץ משמעותי בכל מקרה לאחר הרכבת הממשלה הבאה, בגלל הגירעון בתקציב הממשלה, עלות הבחירות, ועל סמך הדרישות הקואליציונות היקרות של הסיעות השונות בניסיונות האחרונים להרכיב את הממשלה, כך ששר החינוך הבא צפוי להתמודד עם קשיים רבים בתפקיד.

כפי שפורסם היום ב-TheMarker, ההחלטה להקדים את הבחירות פגעה במורי בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים ובגננות, מאחר וכעת הם לא יקבלו תוספות שכר במסגרת הסכם שכר חדש שהיה אמור להיחתם עמם בחודשים הקרובים, כאשר הסכם השכר הנוכחי יפוג בסוף החודש. בנוסף, פיזור הכנסת יקשה על אישור תשלומי ההורים לבתי הספר, מאחר וללא אישור ועדת החינוך של הכנסת לא ניתן על פי חוק לגבות תשלומי הורים, אך במשרד החינוך מנסים ליזום דיון מיוחד של הוועדה.

במשרד החינוך חוששים מכך שייאלצו להפסיק לסבסד את תוכנית הצהרונים החל מפתיחת שנת הלימודים בחודש הבא. זאת, במידה ושנת הלימודים תפתח.

כיום המדינה מתקצבת את הצהרונים בכ-900 מיליון שקל בשנה - באופן שמאפשר סבסוד משמעותי במחיר, במיוחד להורים בשכבות החלשות. עם זאת, התוכנית הזאת מסתמכת על החלטת ממשלה שתוקפה יפוג בספטמבר הקרוב - במצב הפוליטי הנוכחי, ומכיוון שמדובר בממשלת מעבר, ייתכן ולא ניתן יהיה להבטיח את התקציב להמשך פעילות התוכנית. המשמעות היא שהורים לילדים בשכבות החלשות, שכיום מקבלים סבסוד של אלפי שקלים בשנה עבור הצהרונים, ייאלצו לשלם את הסכום המלא לבתי הספר או לפנות למפעילים פרטיים במידה והתקציב לא יעבור.

בנוסף לכך, גם התוכנית לקיצור חופשות החגים נמצאת בסכנה, מאחר שלמשרד נותר תקציב להפעלתה רק בחגי תשרי, ולא נותר תקציב להמשך הפעלתה בשנת 2020.

בשלב זה למשרד חסרים כ-2 מיליארד שקל שהיו אמורים לעבור אליו באישור ועדת הכספים, אך כעת במשרד מתקשים להבטיח את הסכום. התקציבים האלה כוללים את המשך התקצוב של תוכניות הדגל של בנט לעידוד לימודי חמש יחידות במתמטיקה ואנגלית, שייתכן שפעילותם תפגע או תופסק לחלוטין. גם תקציבי תוכניות שונות של חינוך לא פורמלי - בעיקר תקציבי תנועות הנוער ושנת שירות - עלולים להפגע מסיבות דומות.

תלמידים בשכבות החלשות צפויים לספוג פגיעה נוספת, מאחר שבין התקציבים שנדרשים לקבל את אישור ועדת הכספים נמצאים גם תקציבים שמסייעים לתלמידים בסכנת נשירה ונוער בסיכון, ועוזרים להם להישאר במסגרות חינוכיות.

כמו כן, במשרד החינוך חוששים מכך שלא יוכלו לעמוד במחויבותם לבנות אלפי כיתות לימוד בתקציב של 1.5 מיליארד שקל, סכום שעדיין לא הועבר למשרד החינוך. המשרד התכוון להתחיל בהליך הבנייה בסיום החודש, כדי לסיים את הבנייה עד לפתיחת שנת הלימודים.

>> משרד החינוך ללא שר במהלך בחירות. רשימת הנפגעים העיקריים:

1. מורים צעירים בבית ספר יסודיים וחטיבות ביניים: תוספת השכר תידחה למועד לא ידוע ותהיה קטנה משמעותית מהמצופה, ימשיכו להשתכר פחות ממורים במעמד דומה בתיכונים.

2. תוכנית לעידוד הלומדים חמש יחידות במתמטיקה ואנגלית: תקציב תוכניות הדגל של בנט, שבשנת הלימודים הבאה היתה אמורה להתרכז בפריפריה, לא מובטח והתוכניות בסכנת ביטול לקראת השנה הבאה.

3. הצהרונים: התקציב לסבסוד הצהרונים בבתי הספר יאזל בספטמבר הקרוב, ובשלב זה המשרד צפוי להפסיק לסבסד אותם עם פתיחת הלימודים. הנפגעים העיקריים: הורים בפריפריה שייאלצו להוסיף אלפי שקלים בשנה למימון צהרונים

4. נוער בסיכון ותלמידים בסכנת נשירה: התקציב לתוכניות המטפלות בהם עדיין לא הועבר, והוא תלוי באישור ועדת הכספים

5. בניית כיתות: התקציב לבינוי של כ-3,000 כיתות, שהיו אמורות להיבנות עד ל-1 בספטמבר, עדיין לא התקבל.

6. קיצור חופשות החגים: התקציב הקיים מספיק להפעיל את המסגרות במהלך חופשות תשרי בלבד, ולא קיים תקציב עבור קיצור חופשות פסח וחנוכה הבאות, ייתכן והתוכנית תבוטל.

7. הקטנת הצפיפות בכיתות: קיצוץ צפוי בתקציב משרד החינוך מסכן את המשך הפעלת התוכנית הפועלת בבתי הספר היסודיים

8. תקציב החינוך צפוי לספוג קיצוצים משמעותיים לאחר הרכבת הממשלה הבאה בתקציב 2020 ובתקציב 2021.

9. חוק יום חינוך ארוך שיישומו נדחה ל-2022 צפוי להידחות שוב למועד לא ידוע.

10. השנתיים הקרובות במערכת החינוך, שכיום מפגרת אחר העולם המפותח, עלולות להיות שנים אבודות ללא בשורה להורים ולתלמידים.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ