ניצחון לבנט: אושרה הקמת הפקולטה לרפואה באריאל

בניגוד לעמדת הוועדה לתכנון ותקצוב של המל"ג, הקמת בית הספר לרפואה בשומרון אושרה בישיבה חריגה שכינס שר החינוך היוצא, נפתלי בנט ■ גורמים במערכת ההשכלה הגבוהה: מחטף ■ הפקולטה החדשה תחל את פעילותה בשנת הלימודים הקרובה

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נפתלי בנטצילום: אליהו הרשקוביץ
ליאור דטל

שר החינוך היוצא, נפתלי בנט, הצליח לאשר את הקמת בית הספר לרפואה באוניברסיטת אריאל בישיבה מיוחדת וחריגה שכינס במועצה להשכלה גבוהה (המל"ג). הישיבה כונסה יומיים לאחר הבחירות, בתקופת ממשלת מעבר, וגורמים במערכת ההשכלה הגבוהה כבר אומרים כי מדובר בניסיון למחטף. ההחלטה התקבלה בניגוד לעמדת הוועדה לתכנון ותקצוב של המל"ג (הוות"ת), שהצביעה נגד הקמת בית הספר בפברואר האחרון.

בדיון השתתפו 18 חברי המועצה, 9 מתוכם נציגי האוניברסיטאות. לאחר ישיבה שנמשכה כשעתיים, אושרה ההחלטה ברוב של 13 קולות מול 5 מתנגדים. כתוצאה מהאישור, הפקולטה החדשה לרפואה תחל את פעילותה עם פתיחת שנת הלימודים הקרובה באוקטובר 2019.

בנט אמר בסיום הישיבה כי "מערכה של שנתיים הסתיימה בניצחון גדול. חברי המל"ג קיבלו החלטה נכונה לטובת מדינת ישראל. עמדנו מול לחצים עצומים של גורמי שמאל בעלי אינטרס, ומול קרטל אוניברסיטאי שעשה הכל כדי לתקוע מקלות בגלגלים". 

האתר שבו מוקמת הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאלצילום: תומר אפלבאום

ביום שני הבא יתקיים דיון בבג"ץ בנוגע לעתירה שהוגשה על ידי חוקרים נגד הקמת הפקולטה. העותרים טענו כי ההחלטה התקבלה תוך שורה של פגמים מינהליים וניגודי עניינים. העתירה הוגשה על ידי פרופ' אלון הראל מהפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים ופרופ' דוד הראל ממכון ויצמן, באמצעות עורכי הדין גלעד ברנע, חגי קלעי ויואב פלד. 

האישור, הביטול - והאישור מחדש

בפברואר האחרון החליטה הוות"ת לבטל את האישור שהעניקה ביולי 2018 להקמת בית הספר לרפואה באריאל, לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, קבע כי האישור המקורי של הוועדה ניתן באופן לקוי. זאת בעקבות פרסום ב"הארץ" שלפיו חברת הוועדה, ד"ר רבקה ודמני-שאומן, שתמיכתה בהצעה להקמת בית הספר העניקה רוב לאישורה, היתה נגועה בניגודי עניינים מול אוניברסיטת אריאל.

צילום: JACK GUEZ / AFP

בעקבות החלטת הוות"ת, אישר מנדלבליט למל"ג יו"ש - הגוף שהיה אחראי על אוניברסיטת אריאל - להחליט בנושא, והיא הצביעה בעד ההחלטה, אך יום לאחר מכן היא פורקה וסמכויותיה הועברו למל"ג. מנדליט קבע אז כי "מפאת חשיבותה של ההחלטה והשפעות הרוחב הצפויות שלה על לימודי הרפואה בישראל, ולנוכח העובדה כי סמכויותיה של מל"ג יו"ש עתידות לעבור בימים הקרובים ממש לידי המל"ג, מן הראוי כי המל"ג תקיים דיון בנושא זה".

הקמת בית הספר לרפואה באוניברסיטת אריאל קודמה על ידי בנט, והיא חלק מתוכניתו להרחיב באופן משמעותי את האוניברסיטה שבשומרון. לצורך הקמת בית הספר קיבלה האוניברסיטה תרומה משמעותית מאיש העסקים שלדון אדלסון. האוניברסיטה הודיעה בעבר כי היא מתכננת לפתוח את בית הספר לרפואה באוקטובר הקרוב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker