נשיאת מכללת עזריאלי: המדינה מקשה על סטודנטים מהפריפריה להשתלב במקצועות ההיי-טק

פרופ' רוזה אזהרי: "התמריצים שהמועצה להשכלה גבוהה מעניקה להגדלת מספר הסטודנטים במקצועות היי-טק מדירים אוכלוסיות שלמות במדינה" ■ הדברים נאמרים בתגובה למערכת התמריצים החדשה של המל"ג לתחומי ההיי-טק

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
פרופ' רוזה אזהרי, נשיאת מכללת עזריאלי להנדסה
פרופ' רוזה אזהרי, נשיאת מכללת עזריאלי להנדסהצילום: אמיל סלמן

"התמריצים שהמועצה להשכלה גבוהה מעניקה להגדלת מספר הסטודנטים במקצועות היי-טק מדירים אוכלוסיות שלמות במדינה, ומקשים עליהן להשתלב במקצועות המשמעותיים ביותר במשק", כך אומרת פרופ' רוזה אזהרי, נשיאת המכללה האקדמית עזריאלי להנדסה בירושלים. זאת בתגובה לחשיפת TheMarker מהשבוע שעבר על הגידול במספר הסטודנטים הלומדים את תחומי ההיי-טק, ועל התמריצים החדשים של המועצה להשכלה גבוהה לאוניברסיטאות שנועדו להגדיל את מספר הסטודנטים בתחומים אלה.

לאחרונה החליטה הוועדה לתכנון ותקצוב של המל"ג להגדיל עוד יותר את הסבסוד הניתן לכל סטודנט באוניברסיטה שיבחר ללמוד באחד מתחומי ההיי-טק, כמו הנדסת חשמל ומדעי המחשב, ולהעניק בונוסים מוגדלים ככל שמספר הסטודנטים יהיה גבוה יותר. "צריך להפנות את התמריצים למכללות. בכל מקרה המדינה מעבירה לאוניברסיטאות תקציבים גבוהים יותר עבור כל סטודנט, וההחלטה להטיב איתן רק תגדיל את הפער. הות"ת מקצה משאבים גדולים יותר לאוניברסיטאות למרות שעיקר הגידול במספר הסטודנטים מתרחש במכללות".

פרופ' יפה זילברשץ, יו"ר הות"ת
פרופ' יפה זילברשץ, יו"ר הות"תצילום: אייל טואג

לדברי אזהרי, שכיהנה כחברת מל"ג בין 2016-2008, וחברת ות"ת בין 2016-2013, "התמריצים שמחולקים למכללות אפסיים ביחס לסכומים שהאוניברסיטאות מקבלות. זאת טעות כי למכללות יש תרומה ניכרת להגדלת מספר הבוגרים בתחומי ההיי-טק. מספר הסטודנטים בתחומים מדעי המחשב, מתמטיקה והנדסה במכללות כמעט זהה למספרם באוניברסיטאות. אי-אפשר להתעלם מחלקן של המכללות בהכשרת כוח האדם לענף ההיי-טק".

אזהרי הוסיפה כי יש למכללות יתרון בהנגשת לימודי ההיי-טק לאוכלוסיות נוספות, כאלה שלא מגיעות בדרך כלל לאוניברסיטאות. "לפי נתוני משרד החינוך, איכות תעודת הבגרות של התלמידים תלויה ביישוב שבו הם גרים. המכללות פונות לתלמידים שלא קיבלו הזדמנות שווה בקבלה לאוניברסיטה, משלימות את פערי הידע באמצעות מכינות, ונותנות להם הזדמנות להשתלב באקדמיה ובתעסוקה בענף ההיי-טק. יש במכללות גם מכינות שמתאימות לקהלים שונים, כמו החברה החרדית והערבית, וכך הן מסייעות להרחיב ולגוון את הענף".

יש טענה שחברות ההיי-טק מעדיפות לקבל את בוגרי האוניברסיטאות.

"זאת דעה קדומה. מקומות העבודה שקולטים את בוגרי המכללות רואים תוך זמן קצר שאין הבדל ביניהם לבוגרי האוניברסיטאות, ושמדובר באנשים יצירתיים ומוכשרים לא פחות מאשר בוגרי אוניברסיטאות. האפליה ממשיכה רק במקומות שבהם לא מנסים לקלוט את בוגרי המכללות. הבוגרים שלנו השתלבו בחברות המובילות בענף ההיי-טק ובתפקידים בכירים. ללא התרומה של המכללות היה בישראל מחסור באנשי היי-טק. המכללות משדרגות את ישובי הפריפריה ודואגות לפיתוח הענף בכל מקום בארץ. בכך הן עוזרות גם לחברות שפועלות בפריפריה וגם לאוכלוסיות שגרות שם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker