על רקע טענות להליך לקוי: פרופ' אריאל פורת נבחר לנשיא אוניברסיטת ת"א

גורמים באוניברסיטה מפנים אצבע מאשימה כלפי יו"ר ועדת האיתור על כך שתהליך הבחירה לא היה שקוף

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אלי גלמן
אלי גלמןצילום: נתן דביר

אוניברסיטת תל אביב בחרה בפרופ' אריאל פורת לתפקיד נשיאה הבא, אך גורמים באוניברסיטה טוענים כי הליך בחירתו היה לקוי.

ועדת האיתור לתפקיד נשיא האוניברסיטה פעלה בחודשים האחרונים בראשות מנכ"ל אמדוקס לשעבר אלי גלמן, המכהן כיו"ר הוועד המנהל של האוניברסיטה. אתמול (ב') נדרשה הוועדה להכריע בין שלושת המועמדים המובילים לתפקיד, פורת - שכיהן בעבר כדיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטה, הרקטור הנוכחי הפיזיקאי ירון עוז, ויו"ר הות"ת לשעבר, פרופ׳ מנואל טרכטנברג המכהן כחבר סגל במחלקה לכלכלה.

מקורות באוניברסיטה אמרו כי ההצבעה נעשתה באופן בעייתי ופסול. לטענתם, יו"ר הוועדה גלמן דרש כי ההצבעה תבוצע באופן סמוי, ואחריה הודיע על הבחירה בפורת מבלי להציג בפני חברי הוועדה את פתקי ההצבעה. כעת, צפויה הבחירה בפורת לעבור לאישור הוועד המנהל של האוניברסיטה, שגלמן עומד בראשו, ולאחר מכן לאשרור סנאט האוניברסיטה.

בוועד המנהל של האוניברסיטה מכהנים אנשי עסקים רבים, בהם יו"ר בנק הפועלים, עודד ערן; יו"ר צים אהרון פוגל; נשיא כמיקלים לישראל, עקיבא מוזס; מנכ"לית בנק דיסקונט, לילך אשר טופילסקי, המשנה למנכ"ל כלל לשעבר, ענת לוין;, ועיתונאי "ידיעות אחרונות", סבר פלוצקר לצד נציגי המוסד - הרקטור והנשיא שייבחר לתפקיד. הנשיא הנבחר של האוניברסיטה צפוי להחליף בתפקידו את פרופ' יוסף קלפטר, המכהן כנשיא האוניברסיטה מאז 2009.

קלפטר כיהן בתפקיד במשך עשור, והוא עצמו נבחר לאחר פרשה שפגעה באוניברסיטה ב-2009. פרופ' צבי גליל הודח מתפקיד נשיא האוניברסיטה על ידי הוועד המנהל בראשות ד"ר ליאורה מרידור. מאוחר יותר, הקדיש מבקר המדינה דו"ח לפרשה בו כתב כי ההליך היה לקוי ומנוגד לחוקת האוניברסיטה.

מוועדת האיתור נמסר בתגובה: "הליך בחירת הנשיא של אוניברסיטת תל אביב היה מקיף, מכבד וללא משוא פנים. הן תהליך החיפוש והן ההצבעה נעשו על פי הנחיות החוקה. המלצת ועדת החיפוש תועבר בהליך מסודר להמשך האישורים במוסדות האוניברסיטה הרלוונטיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker