אמנון אלדר
אמנון אלדר

כ-12 אלף עובדי הוראה חדשים נכנסו ב-2018 למערכת החינוך, כך על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מדי שנה, 7% מהמורים הנקלטים במערכת הם מורים חדשים שלא לימדו קודם לכן.

התחדשות עולם החינוך בכוחות רעננים מבורכת ויש בה פוטנציאל עצום לקידומו. המדינה זקוקה למורים שישתלבו במערכת החינוך הצופה פני עתיד, כזאת המבקשת להתאים את הלמידה ואת תוצריה לרכישת מיומנויות המאה ה-21. אנו מצפים מהמורים להגיע למערכת עם כלים רלוונטיים לתלמיד שנולד בדור המסכים, כשסביבו עולם טכנולוגי עשיר והיצף של מידע. אנו זקוקים למורים מנחים, המסייעים לתלמיד בתהליך הלמידה והבניית הידע שלו, מורים היודעים לייצר אצל התלמיד מוטיבציה ללמידה עצמאית ומעודדים יזמות, סקרנות ועבודה שיתופית.

את הלמידה המותאמת לעידן החדש היו המורים צריכים לרכוש באמצעות דוגמה אישית של המרצים במוסדות להכשרת המורים, באמצעות התנסות כלומדים בשיטות הוראה חלופיות, ואז לקדם תפישות חדשות של הוראה ולמידה בשטח. ואולם מרבית המוסדות להכשרת המורים עדיין אינם הותאמו לתפישת הלמידה הרלוונטית.

מצד אחד, משרד החינוך משקיע כיום משאבים רבים ופועל לקדם את בתי הספר ואת המורים המבקשים להתחדש. המשרד מסייע בבניית בתי ספר חדשניים ומותאמים לפדגוגיה חדשה ומקדם יוזמות של יחידים, בתי ספר, ערים ורשתות חינוך כמו אמי"ת - שהחליטו לשים בראש את החדשנות הפדגוגית ולהשקיע בכך, בין השאר, בהטמעת תפישת ה"גוגיה" ובהקמת מתחם הגוגיה, המרכז החדשני לפיתוח מקצועי של מורים לחינוך העתידי.

מצד שני, במכללות ובאוניברסיטאות העוסקות בהכשרת מורים, קצב השינוי אחר. תוכנית הלימודים, צורת הלמידה והמיומנויות שאותן יצטרכו להעביר לתלמידים עדיין לא מותאמות לפדגוגיה החדשנית.

מנהלים מצביעים על כך שמרבית המורים החדשים חדורי מוטיבציה וכוונות טובות, אך מי שצריך להכשירם בפועל למעבר ללמידה בעולם החדש הוא צוות בית הספר. במקום שהמורים הוותיקים יקבלו שיטות חדשות, רעיונות ואסטרטגיות למידה שמותאמות למחר, הם אלה שצריכים להכשיר את המורים החדשים.

אם מערכת החינוך חפצה להיות רלוונטית עבור הלומדים, עליה לצייד אותם בכלים ובמיומנויות שיסייעו להם לפעול בהצלחה במציאות העמומה והמשתנה תכופות. לכן, מתבקש שינוי תרבותי כולל בבתי הספר, שינוי הנוגע בכלל מרכיבי בית הספר, ובראש ובראשונה בתפישת תפקידו של המורה ובאינטראקציה שלו עם התלמיד. אנו מפתחים ומצמיחים מורים מנחי למידה, המתייחסים להוראה כפרופסיה - מורים לומדים, מפתחים ויוזמים ובעיקר, מורים המהווים חלק מקהילה חינוכית לומדת.

כדי לסבר את האוזן חשוב להבין כיצד פועלת קהילה חינוכית: קירות הכיתות נשברו ונהפכו למרחבי למידה שבהם מספר מורים עם עשרות תלמידים (כמו במרחבי WeWork, הנפוצים בשוק העבודה); במרחב, ריהוט פדגוגי חדשני המותאם ללמידה בקבוצות, בזוגות ובכל דרך אחרת; צבעי הקירות, התאורה ומבנה המרחבים מעודדים יצירה ואנרגיה, ולא דיכאון ותרדמה.

דו"ח של חברת הייעוץ מקינזי על החינוך בישראל קבע כי "איכות מערכת החינוך אינה יכולה לעלות על איכות מוריה". גם חדשנות החינוך אינה יכולה לעלות על חדשנות מוריה. כדי שבוגרי המערכת יוכלו להשתלב בעולם המודרני ובשוק העבודה העתידי, על המורים החדשים להיות חלק מהשינוי הנדרש וכך גם הכשרתם.

הכותב הוא מנכ"ל רשת אמי"ת, המנהלת בתי ספר ציבוריים ממלכתיים־דתיים, ממלכתיים וחרדים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker