הפסד לבנט: ות"ת הצביעה נגד הקמת בית הספר לרפואה באריאל

לאחר שהיועמ"ש חייב את הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה לדון בשנית בהקמת בית הספר, הכריעו רוב חבריה לדחות את ההחלטה הקודמת ■ בנט: "אלחם בקרטל האוניברסיטאות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר החינוך נפתלי בנט צילום: אוליבייה פיטוסי

הוועדה לתכנון ותקצוב של המל"ג דנה היום (ה') שנית בהחלטה לאשר את הקמת בית הספר לרפואה באוניברסיטת אריאל, לאחר שהיועמ"ש חייב אותה לעשות זאת, מאחר שההצבעה הראשונה היתה נגועה בניגוד עניינים. בהצבעה היה רוב של שלושה נגד הקמת בית הספר ושני חברים תמכו בה.

מדובר בהפסד משמעותי לשר החינוך ויו"ר המל"ג נפתלי בנט, שקידם את הקמת בית הספר במועצה להשכלה גבוהה.

אוניברסיטת אריאל צילום: מוטי מילרוד

כעת, הדיון על הקמת הפקולטה הרפואה החדשה באריאל, חוזר לדיון אצל היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלביט. זאת, לאחר שבאוניברסיטה כבר הכריזו על הקמת בית הספר ועל פתיחת מסלול ללימודי רפואה.

ההחלטה על הקמת בית הספר התקבלה ביולי 2018 על ידי הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה על חודו של קול. השבוע הודיעו המשנים ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד רז נזרי ועו"ד דינה זילבר, על ביטול ההחלטה, בגלל ניגוד עניינים של חברת הוועדה ד"ר רבקה ודמני, שהצביעה בעד הקמת בית הספר. זאת, לאחר שהתברר שכמה חודשים לאחר שתמכה בהחלטה, קיבלה מהאוניברסיטה תואר פרופ' וכי בתקופה שבה הוות"ת דנה בהצעה, היתה ודמני מועמדת להצטרף כחברת סגל לאוניברסיטה.

ודמני, המקורבת לבנט, נבחרה על ידו לתפקיד סגנית יו"ר המל"ג ב-2016 וכיהנה בתפקיד במשך כשנה. כפי שפורסם ב-TheMarker גם מבקר המדינה בודק את התנהלות המועצה בתקופת כהונתו של שר החינוך בנט כיושב הראש שלה. 

לפי היועמ"ש, מבדיקת התנהלותה של ודמני עולה כי אם היתה מודיעה על כך שהיא נגועה בניגוד עניינים ולא היתה משתתפת בהצבעה - ההחלטה היתה נדחית. מבירור שנערך בלשכת היועמ"ש עולה כי בסוף 2017 פנה אל ודמני רקטור אוניברסיטת אריאל והציעה לה להשתלב בסגל בית הספר במסלול שיקנה לה גם תואר פרופסור, אך ודמני לא הודיעה על כך למל"ג. למרות שודמני לא הועסקה עד כה על ידי האוניברסיטה, היא העניקה לה תואר פרופסור בנובמבר האחרון, כמה חודשים לאחר ההצבעה בה אושרה הקמת בית הספר לרפואה.

ודמני מכהנת כחברת מל"ג מאז 2012 וב-2017 מונתה גם להיות חברה בות"ת. ב-2016 היא מונתה על ידי בנט לתפקיד סגנית יו"ר המל"ג למרות ביקורת על מינויה לתפקיד ללא תואר פרופסור והיא כיהנה בתפקיד עד למארס 2017.

בכיר במשרד הבריאות תקף את החלטת המל"ג במילים קשות ואמר ל-TheMarker כי "זו החלטה אומללה ונעדרת בסיס ענייני שמנותקת מהצרכים של מערכת הבריאות לטווח המיידי ובוודאי לטווח הארוך". לדבריו, "אי אפשר לקבל מציאות שבה כ-60% אחוז מהרופאים בישראל יהיו בוגרי חו"ל, חלק גדול מהם ממוסדות בהם רמת ההוראה ירודה ובטח על רקע הצמצום שמתבצע כעת בפקולטות לרפואה בחו"ל בהן ניתן יהיה ללמוד. הצורך העולה ברופאים לאור הזדקנות האוכלוסייה והגידול באוכלוסיה רק מדגיש את האבסורד"

האם זה אומר שצריך לאשר פקולטה שקמה על בסיס הליך כל כך פגום?

"אנחנו לא מתעסקים בפן המשפטי של התהליך אלא ברמה האקדמית של הפקולטה. בחנו את תוכנית הלימודים ואת השדות הקליניים (בתי החולים בהם מתקיימת ההוראה הקלינית - ר.ל)  והגענו למסקנה שהם ברמה נאותה ושההוראה שתינתן באריאל תהיה נאותה ומספקת. יש קונצנזוס במערכת הבריאות שחייבים להגדיל את מספר הסטודנטים לרפואה בארץ, ושהפקולטה החדשה לרפואה חיונית".

"לימודי הרפואה באריאל ייפתחו כמתוכנן"

ההחלטה להקים את בית הספר לרפואה באריאל התקבלה למרות התנגדות חריפה של שאר בתי הספר לרפואה באוניברסיטאות, שטענו כי הצעד יוביל "לפגיעה משמעותית ביכולת הפקולטות הקיימות לתת הכשרה קלינית ראויה".

הקמת בית הספר לרפואה באוניברסיטת אריאל קודמה על בנט, והיא חלק מתוכניתו להרחיב באופן משמעותי את האוניברסיטה שבשומרון. לצורך הקמת בית הספר, השיגה האוניברסיטה תרומה משמעותית מאיש העסקים שלדון אדלסון. 

בנט מסר בתגובה: "אינני מתכוון לוותר, אלחם בקרטל האוניברסיטאות עד שנקים את הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל".

מאוניברסיטת אריאל נמסר: "הקמת הפקולטה לרפואה היא מהלך מרכזי בפתרון המשבר הלאומי במחסור ברופאים הלומדים בארץ. לצערנו נפלה ההחלטה היום משיקולים זרים. לימודי הרפואה יחלו כמתוכנן באוקטובר הקרוב ואנו בטוחים כי הגורמים המוסמכים לכך יתמכו במהלך חיוני וחוקי זה, כדי לאפשר קידום התהליך ללא מכשולים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker