הסתדרות המורים הכריזה על סכסוך עבודה בדרישה לבטל את מבחני המיצ"ב

בשבועות האחרונים התקיים משא ומתן בין הסתדרות המורים לבין בכירי משרד החינוך, בניסיון לקיים את מבחני המיצ"ב - הצפויים להתקיים במארס - במתכונת רגילה ■ מזכ"לית הסתדרות המורים: "מסרבים להיות חלק מהפיקציה הזאת"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילוסטרציה. בשנת הלימודים הנוכחית לא יתקיימו כלל מבחני הערכהצילום: אילן אסייג
ליאור דטל

בעקבות חשיפת TheMarker על שערוריית מבחני המיצ"ב, הסתדרות המורים הכריזה אתמול (א') על סכסוך עבודה, בדרישה לבטל את המבחנים ל-2019, שאמורים להתקיים במארס. בעקבות חשיפת הפרשה הודיע משרד החינוך כי יפעל להשיג פתרון משפטי שיאפשר לו לקיים את המבחנים בלי לפרסם את תוצאותיהם בציבור. 

מיד לאחר הפרסום הודיעה הסתדרות המורים כי תתנגד לעריכת מבחני המיצ"ב. אל הסתדרות המורים הצטרפו גם ראשי הרשויות המקומיות ברחבי ישראל ופורום ועדי ההורים היישוביים. 

בסוף דצמבר נחשף ב-TheMarker כי משרד החינוך דחה את פרסום תוצאות מבחני המיצ"ב שנערכו ב-2018, לאחר שגילה ניסיון הונאה להטות כלפי מעלה את תוצאות המבחנים שמתקיימים בכל שנה. עוד נמצא כי המשרד ניסה להסתיר את התרמית במשך תקופה ארוכה, והיה בידיו מידע על ניסיון ההונאה עוד לפני עריכת המבחנים בשנה שעברה.

שר החינוך, נפתלי בנט. נמנע מלהתערב במשברצילום: אוליבייה פיטוסי

בעקבות הפרסום הודה משרד החינוך בתרמית והודיע על פסילת כל המבחנים שנערכו בבתי הספר היסודיים. עם זאת, עד כה שר החינוך, נפתלי בנט, לא התייחס לנושא ובמשרד לא הסבירו עד היום מדוע בחרו לקיים את המבחנים למרות שהיה בידיהם מידע על ניסיון התרמית

בשבועות האחרונים התקיים משא ומתן בין הסתדרות המורים לבין בכירי משרד החינוך, בניסיון לקיים את מבחני המיצ"ב במתכונת רגילה. בהסתדרות המורים דרשו בשלב זה להמשיך לקיים את המבחנים, אך לחדול מפרסום תוצאותיהם עד למציאת פתרון חלופי, או לבטל את קיום מבחני המיצ"ב בשנה הקרובה.

במשרד החינוך התקשו לקבל את דרישות ההסתדרות, מאחר שהן דורשות את התערבות השר, שנמנע מלהתערב במשבר. בנוסף, במשרד מנסים לטייח את הפרשה ולסיים את הטיפול בה במהירות, בלי לבצע בדיקה מקיפה על הגורמים למחדל - שעשויה להגביר את הביקורת הציבורית המופנית כלפי משרד החינוך. 

מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דודצילום: ראובן קפוצינסקי

בעיה נוספת נובעת מפסיקת בית המשפט העליון מ-2012, בעתירה של התנועה לחופש המידע ועמותת הורים למען החינוך בשכונות ובפריפריה, שלפיה יש לפרסם את תוצאות מבחני המיצ"ב כל עוד הוא ממשיך להתקיים. 

מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, אמרה: "אנחנו מסרבים להיות חלק מהפיקציה הזאת. משרד החינוך מנסה להוליך שולל את המנהלים ואת עובדי ההוראה". 

בהסתדרות טוענים כי מבחני המיצ"ב גורמים לפגיעה קשה בתנאי העבודה והמורים, ומגבירים את העומס המוטל עליהם. כמו כן, לפי ההסתדרות, המבחנים האלה מסכלים את יכולתו של הצוות החינוכי לפעול בצורה מקצועית, אף שתרומתם למערכת החינוך מוטלת בספק. 

לדברי בן דוד, "עד היום משרד החינוך לא ענה מדוע המבחן התקיים אף שקיבל דיווח מוקדם של מנהלים למשרד על מספר התלמידים הזכאים להתאמות. אם חשדו בראמ"ה (הרשות הארצית למדידה והערכה בחינוך) במהימנות הדיווחים, היו צריכים לעצור את המבחן לפני ביצועו. חוסר היכולת של משרד החינוך להגיב בנושא מעידה שלא המנהלים אשמים בכך שהתוצאות לא פורסמו. הסתדרות המורים תמשיך לעמוד כחומה בצורה ולהגן על ציבור המנהלים נגד כל מי שמנסים לטפול עליהם האשמות חסרות בסיס".

ועד ההורים בת"א: לבטל לאלתר את מבחני המיצ"ב

בתוך כך הודיע ועד ההורים המרכזי של תל אביב-יפו כי הורי בתי הספר בעיר לא ישתפו פעולה עם מבחני המיצ"ב במתכונתם הנוכחית, "עד למציאת דרך חינוכית ומותאמת לזמן הנוכחית, יעילה ומועילה להערכת המצב בבתי הספר, ללא פגיעה בתוכניות הלימודים של כלל בתי הספר".

לפי הודעת הוועד, "נושא מבחני המיצ"ב נמצא במרכז הדיון הציבורי בזמן האחרון. מנהלים, צוותי חינוך וראשי רשויות מצביעים על בעייתיות במבחני המיצ"ב, ועל העובדה שכלי זה אינו משרת את המטרה שלשמה החלו במבחנים אלה. מבחני המיצ"ב הנוכחיים יוצרים לחץ אדיר על בתי הספר ועל התלמידים, והם חדלו זה זמן רב להוות כלי מדידה יעיל אשר משרת מטרה חינוכית ומיטיבה עם ילדינו. אין במבחנים אלו, בתוצאותיהם ובמודל ההשוואתי שנוצר על בסיס תוצאות אלו, שום תועלת לתלמידים באשר הם. נהפוך הוא, קיום מבחני המיצ"ב במתכונתם הנוכחית יוצר מחול שדים אשר פוגע בילדים, במוריהם ובבתי הספר.

"ביטול פרסום תוצאות המיצ"ב האחרון הבהיר ללא צל של ספק כי מבחני המיצ"ב אינם מקיימים כל מטרה חוץ מהשוואה ומדידה פסולים, אינם מלווים במענה או בהבחנה שתשרת את הצרכים האמיתיים של התלמידים, צוותי החינוך ובתי הספר. המשך קיומם מקבע את הפערים הקיימים ומונע את תיקונם. לא בקלות ראש קוראים הורים שלא לשתף פעולה עם מבחני הערכה ומדידה, אולם לא נוכל לעמוד מנגד אל מול הנזק העצום לבתי הספר ולחינוך ילדינו. אנו קוראים למשרד החינוך לבטל לאלתר את קיום מבחני המיצ"ב השנה, ולחתור למציאת פתרון אחר".

הודעת ההורים בתל אביב, מצטרפת להודעה דומה של ועד ההורים בהרצליה, שקרא להורים להודיע שלא ישתפו פעולה עם מבחני המיצ"ב ולא יאפשרו לילדהם להיבחן בהם.

בהתאם להצהרתו הציבורית, משרד החינוך בוחן את האפשרות המשפטית למנוע את פרסום הציונים הבית ספריים, והוא רוצה שהבחינה תישאר כמדד אמין ורלוונטי.

המשרד מגבה את המנהלים ואת המורים במדינת ישראל, שהם ההון האנושי של מערכת החינוך ומצעידים אותה קדימה. לצד זאת, זה הכרחי לעקוב אחר השגת היעדים במערכת שבה לומדים יותר משני מיליון תלמידים. רצון המשרד והסתדרות המורים, הוא להביא לפתרון הסוגיה של פרסום הציונים הבית ספריים, תוך הסתכלות על צורכי התלמידים וצוותי החינוך כאחד. לכן, אין מקום לסכסוך העבודה, והמשרד יפעל בהתאם לאמצעים שעומדים לרשותו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker