"המעונות בקריסה": הממשלה הבטיחה לטפל במשבר הגיל הרך – ולא עשתה דבר

לפני שלושה חודשים וחצי התחייבה הממשלה לטפל במשבר במעונות היום, להקים ועדה בנושא ואף להעביר מענקים ■ על אף ההבטחות, המענקים לא הועברו, והוועדה לא הוקמה ■ משרד הרווחה: העיכובים - באשמת מפעילי המעונות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר החינוך נפתלי בנט בגן ילדים בירושלים, ב-2015
שר החינוך נפתלי בנט בגן ילדים (לילדים המצולמים אין קשר לנאמר בכתבה)צילום: ששון תירם

הממשלה מתעלמת ממשבר חריף במעונות היום המפוקחים לפעוטות בגילי 3-0 - כך עולה מפנייה דחופה של מפעילי המעונות הגדולים, ובהם ויצו ונעמת, לשר האוצר, משה כחלון, ולשר הרווחה, חיים כץ.

לפני שלושה חודשים וחצי, בתום מאבק שכלל השבתה של מעונות היום, התחייבה הממשלה לטפל במשבר ולהקים ועדה שתבחן אמצעים לטיפול בו, ואף להעביר מענק של 1,500 שקל לכל אחד מצוותי המעונות במהלך חגי תשרי וחג הפסח. על אף ההבטחות, המענקים לא הועברו עד היום - שלושה חודשים לאחר חגי תשרי - והוועדה, שלפי התחייבות הממשלה היתה אמורה להגיש את מסקנותיה באפריל, כלל לא הוקמה. בנוסף, תקציב של 10 מיליון שקל, שהיה אמור לעבור למעונות כדי לשפר תשתיות ואת השירות שניתן בהן, לא הועבר.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

האחריות על הקמת הוועדה, התקציבים והעברת המענקים לעובדות במעונות היתה של משרד הרווחה, אך מדברי מפעילי המעונות עולה כי במשרדי הרווחה והאוצר מתעלמים מפניות חוזרות ונושנות שלהם. במשרד הרווחה מסרו ל-TheMarker כי העיכוב בהעברת המענקים נבע מעיכובים שנגרמו על ידי מפעילי המעונות.

במכתב שהעבירו מפעילי מעונות היום הגדולים - נעמת, ויצו, אמונה, נאות מרגלית, בית חירות ונשי חירות - לשרים כחלון וכץ, נטען כי המעונות נמצאים על סף קריסה, וכי ישקלו לנקוט צעדים משפטיים או ארגוניים כמו שביתה נוספת, ללא התראה, אם פנייתם לא תיענה בתוך 72 שעות.

במעונות המפוקחים והמסובסדים על ידי הממשלה מטופלים 100-80 אלף פעוטות עד גיל שלוש. במקביל, כ-400 אלף פעוטות נוספים לומדים במעונות שאינם מפוקחים או שהם נמצאים בבתיהם - כלומר, המדינה לא יודעת היכן מטופלים ילדי ישראל בגילי 3-0.

מתחילים נמוך

עם פתיחת שנת הלימודים בספטמבר, פתחו מפעילי מעונות היום המפוקחים והמסובסדים על ידי משרד הרווחה בשביתה, שהסתיימה במהרה בעקבות הסכמות שהושגו עם משרדי הרווחה והאוצר. הרקע לשביתה היה תת תקצוב חמור של מעונות היום בישראל ומחסור קריטי במטפלות, שפוגע באופן משמעותי בטיפול שניתן לפעוטות במעונות, לצד בעיות נוספות.

לאחר סיום השביתה, נחשף ב-TheMarker דוח חריף של ה-OECD, שלפיו מדינת ישראל משקיעה בילדי הגיל הרך את התקציבים הנמוכים ביותר - ובפער עצום - מבין כל מדינות הארגון. פי הדו"ח, ישראל משקיעה בכל ילד בגיל 3-0, השוהה במעונות המפוקחים והמסובסדים או במסגרת פרטית, 2,713 דולר בשנה (במונחי שוויון כוח קנייה), לעומת 12,400 דולר בשנה בממוצע במדינות הארגון. 

זהו פער של מיליארדי שקלים, שהשקעתם נדרשת כדי להשוות את תנאי הלימוד של ילדי הגיל הרך במעונות המפוקחים בישראל לאלה המקובלים בעולם המפותח. מחישוב שערכנו עולה כי נדרשת השקעה בסדר גודל של כ-20 מיליארד שקל, כדי להשוות את ההשקעה הממשלתית בילדי ישראל בגילי 3-0 לזו המקובלת במדינות המפותחות. תחום הגיל הרך נתון באחריות משרד הרווחה, בראשות השר חיים כץ. זאת בניגוד להמלצות מומחים, שהמליצו לכלול אותו בתחום החינוך.

התלמידים מתוקצבים

"זה זמן רב, הארגונים המפעילים התריעו ומתריעים על מצב קשה ביותר של ענף מעונות היום לפעוטות, ועל כך שהמשך ההתעלמות מהקשיים החמורים עלול להביא לקריסתו של הענף כולו - וכתוצאה מכך לפגיעה חמורה בעשרות, אם לא מאות אלפי פעוטות", נכתב במכתב.

בעקבות מחאת מפעילי המעונות, הוחלט כי הממשלה תקים ועדה בראשות נציג משרד הרווחה, ובשיתוף נציגים ממשרדי ראש הממשלה והאוצר. ועדה זה אמורה לדון במחסור במטפלות ובאמצעים לגייס מטפלות נוספות כדי לשפר את התנאים שניתנים לפעוטות, בשיפור תנאי העבודה של המטפלות, ובתעריף המעונות. הוועדה היתה אמורה להגיש מסקנות ויעדים ממשלתיים עד לסוף אפריל, אך היא כאמור לא הוקמה ולא התכנסה. 

מפעילי המעונות כתבו במכתב כי "במהלך התקופה שחלפה, פנו נציגי הארגונים אין ספור פעמים לנציגי משרד האוצר ומשרד העבודה, בכתב ובעל פה. "הפרת ההתחייבות גורמת למשבר אמון קשה, ואף עלולה להביא להחרפה משמעותית של הנשירה והעזיבה של עובדות בענף. כזכור, המחסור החמור בעובדות בשל תנאי העבודה הקשים מהווה אחת הבעיות האקווטיות שהובילו את הענף למשבר בו הוא נמצא היום".

משרד העבודה והרווחה מסר בתגובה: "לאחר סיכום על המענקים למטפלות, המשרד פנה לארגונים המפעילים את מעונות היום בבקשה לקבל את מספר התקנים בגינם ישולמו המענקים. לאחר קבלת החומר מהמפעילים באחרונה, המענקים יועברו בימים הקרובים. לגבי הוועדה - המשרד נמצא בדיונים מול משרד האוצר לגבי הרכב הוועדה ומסגרתה, הנושא מצוי בשלבים האחרונים ויגיע להחלטת הממשלה".

תגובת משרד האוצר עדיין לא התקבלה. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker