הסתיימה השביתה במכללות, הלימודים מתחדשים הבוקר

המרצים הצליחו לבטל את הדרישה לשמור על שקט תעשייתי במשך תשע שנים, ויחזרו לקיים משא ומתן מקומי בכל מכללה בנפרד, כפי שעשו לפני השביתה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרצים במכללת ספיר מוחים על תנאי העסקתם, בשנה שעברה
מרצים במכללת ספיר מוחים על תנאי העסקתם, בשנה שעברהצילום: אליהו הרשקוביץ

השביתה הארוכה בחלק מהמכללות הציבוריות הסתיימה, והלימודים בהן צפויים להתחדש היום (ה') בבוקר - לאחר חמישה שבועות של שביתת המרצים הבכירים בשמונה מכללות.

אמש, קרוב לחצות, הושג הסכם בין המרצים השובתים לוועד ראשי המכללות בתיווכו של נשיא בית הדין לעבודה בירושלים. ההבנות כבר אושרו על ידי ועדי המרצים במכללת עזריאלי ובמכללת הדסה בירושלים, ובבוקר יובאו להצבעה בשאר ועדי המכללות (האקדמית תל אביב-יפו, ספיר, כנרת, המכון הטכנולוגי HIT, רופין והמרכז האקדמי לב). אם יאושרו ההבנות, הלימודים בשאר המכללות יחלו בעשר בבוקר.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

לפי ההבנות שהושגו, המרצים יחלו לקיים משא ומתן מקומי בכל מכללה בנפרד בימים הקרובים, כפי שהתנהל עוד לפני השביתה. עם זאת, נציגי המרצים השובתים אמרו כי הצליחו לבטל את הדרישה לשמור על שקט תעשייתי במשך תשע שנים. המרצים יוצגו על ידי ארגון כוח לעובדים.

המאמצים הקודמים לקיים משא ומתן נכשלו תוך הטחת האשמות הדדיות בין כל הצדדים: ועד ראשי המכללות, משרד האוצר והמרצים. לבסוף הוא התקיים בבית המשפט לעבודה בירושלים.

בימים האחרונים הוציא בית הדין לעבודה צו מניעה נגד מרצי מכללת רופין ששבתו, והורה להם לשוב לעבודה. אתמול בערב, בדיון דומה למתן צו מניעה שהגישה מכללת כנרת, הציע השופט למרצים השובתים לשוב לעבודה לפני מתן ההכרעה בבקשה.

לפני שנה נחתם הסכם עקרונות עם חברי הסגל הבכיר בכל המכללות, שהביא לשיפור תנאי עבודתם ושכרם. חלק מהמכללות חתמו על ההסכם וחלקן החלו במשא ומתן לחתימה עליו מול המרצים המלמדים בהן. בכמה מכללות התעוררה התנגדות להסכם, שהובילה גם לפירוק המועצה שכיום מייצגת רק את המרצים השובתים - ולבסוף לשביתה. אחד מתנאי המרצים להפסקת השביתה היה לנהל משא ומתן ארצי על שיפור תנאי העבודה במכללות, אבל לבסוף הוחלט להמשיך לקיימו בנפרד בכל מכללה. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker