השביתה במכללות הציבוריות היא כוחנית ומיותרת

שינויים סמנטיים אינם מצדיקים שביתה שבוע אחרי פתיחת שנת לימודים ופגיעה אנושה במכללות, בסטודנטים ובחברי הסגל עצמם — שנפגעים בשכרם

ענת פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת סטודנטים בירושליםצילום: התאחדות הסטודנטי?
ענת פלדמן

עשרות אלפי סטודנטים במכללות האקדמיות הציבוריות בישראל, המשלמים ממיטב כספם כדי לרכוש השכלה גבוהה, אינם לומדים באופן סדיר בחודש האחרון. מדובר במצב שאמור להדיר שינה מעיני כולנו. מה הסיבה לנתון הבעייתי הזה? המועצה המתאמת של הסגל הבכיר במכללות החליטה לשוב ולשבות, אחרי שכבר הושגו הסכמות לתנאי עבודתם במהלך השנה, והפעם השביתה היא ללא הגבלת זמן.

אמרה ידועה גורסת כי לא מספרים אותה בדיחה פעמיים. אותו דבר ניתן לומר לעתים על שביתות — פטיש הכוח, אולי הבלעדי, המשמש ארגונים להשגת יעדים בזמן מחאות, מוצדקות יותר או פחות, וזה ללא ספק המצב גם כעת.

אם הכרזתם על שביתה, והשביתה הובילה להסכם עקרונות מיטיב מול הגופים הרגולטוריים, אבל לבסוף אתם דורשים לכפור בהסכם ולחזור לנקודת ההתחלה — משהו כנראה לא תקין בהתנהלותכם, והמניעים שלכם שונים ממה שאתה מציגים. זאת כבר בדיחה עצובה. לצערנו, בשבועות האחרונים הבדיחה הזאת היא על חשבון ציבור הסטודנטים ועל חשבון הסגל הבכיר במכללות.

גילוי נאות, שימשתי יו"ר המועצה המתאמת של הסגל הבכיר במכללות האקדמיות הציבוריות, והובלתי שביתה בת יום אחד של 17 מכללות ציבוריות בשנה שעברה. מחאה לגיטימית בגין הפגיעה בתנאי ההעסקה של המרצים במכללות לעומת מקביליהם באוניברסיטאות.

המועצה המתאמת בראשותי הובילה את המשא ומתן, שבסופו נחתם הסכם עקרונות מיטיב בינינו לוועד ראשי המכללות האקדמיות הציבוריות, באישור משרד האוצר והוועדה לתכנון ולתקצוב. הסכם שדואג לביטחונם התעסוקתי ומתגמל את חברי הסגל במכללות הציבוריות באופן ראוי, שישקף את ההשקעה הנדרשת לעתיד ההשכלה הגבוהה בפריפריה החברתית והגיאוגרפית.

הסכם העקרונות נחתם לאחר מו"מ ממושך. ההסכם משקף את דרישות המרצים והחלטות המליאה של המועצה המתאמת: הצמדה למשכורות הסגל הבכיר באוניברסיטאות, הגדלת תקציבי המחקר, הפרשות לפנסיה ועוד. לאחר חתימת ההסכם, חלה תפנית מוזרה בעלילה. נציגי ועדים מקומיים בכמה מכללות סירבו לחתום על ההסכם, ופירקו את המועצה המתאמת ברגל גסה וחסרת אחריות.

ה"פוטש" הצליח, וקבוצה חדשה שאינה פועלת לפי התקנון, מציגה עצמה כהנהלתה. אותה קבוצה שמחתה על פגיעה בתנאי ההעסקה והשיגה לאחר שביתה תנאי העסקה משופרים בהסכם מיטיב, מבקשת כעת לפתוח מחדש את ההסכם ולהחזיר את הגלגל לאחור. לטענתם, נוסח ההסכם הקיבוצי שעליו הם נדרשים לחתום, שונה ממה שסוכם בהסכם העקרונות. זהו כמובן נימוק קלוש. ההסכם הקיבוצי משקף נאמנה את הסכם העקרונות.

שינויים סמנטיים אינם מצדיקים שביתה שבוע אחרי פתיחת שנת לימודים ופגיעה אנושה במכללות, בסטודנטים ובחברי הסגל שנפגעים בשכרם. כל שנותר הוא לתהות שמא יש סיבה אחרת לשביתה. נראה כי אותה קבוצת מתנגדים — רק שמונה ועדים מתוך 22 מכללות — מבקשת לבטל את ההסכם המהפכני שנחתם מסיבות שאינן ברורות. ואכן, המרצים בעשר מכללות שבהן נחתם כבר הסכם נהנים מהישגיו.

השביתה הנוכחית של הסגל הבכיר מבקשת להחזיר את הגלגל לאחור, לפרוץ הסכמים חתומים ולחבל בהישגים הרבים שהושגו. השביתה היא כוחנית ומיותרת, ופוגעת בסטודנטיות ובסטודנטים שכל בקשתם לרכוש השכלה גבוהה. השביתה פוגעת לא רק באקדמיה אלא בחברה הישראלית כולה. כל עיכוב בלימודי הסטודנטים מעכב את התפתחות החברה והכלכלה הישראלית בעתיד.

הגענו להישגים מרשימים. על הקבוצה השובתת לכבד את ההסכם שנחתם ואושר, ולסיים שביתה זו, שבכל יום נוסף שהיא מתקיימת פוגעת עוד יותר במכללות, בסטודנטים ובשובתים עצמם.

הכותבת היא יו"ר ועד הסגל הבכיר במכללת אחוה ולשעבר יו"ר המועצה המתאמת בסגל הבכיר במכללות הציבוריות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker