"שלא יגיע בטעות לאוזני האוצר": האוניברסיטה העברית מעניקה קביעות למאות עובדים - ולא רוצה שתדעו מזה - חינוך - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"שלא יגיע בטעות לאוזני האוצר": האוניברסיטה העברית מעניקה קביעות למאות עובדים - ולא רוצה שתדעו מזה

ממכתב שנשלח לעובדים עולה כי בזמן שהאוניברסיטה מחולצת על ידי המדינה ב-700 מיליון שקל, היא התחייבה להעניק קביעות למאות עובדים בסגל המינהלי - שהתבקשו להסתיר אותו "כדי שהאוצר לא יערים קשיים" ■ האוניברסיטה בתגובה: "פייק ניוז"

28תגובות
קמפוס האוניברסיטה העברית בהר הצופים, ב-2016
אוליבייה פיטוסי

האם האוניברסיטה העברית מנסה להסתיר ממשרד האוצר הסכם בעלות משמעותית עם העובדים? ממכתב שנשלח לעובדים עולה כי האוניברסיטה, שנמצאת בעיצומה של תוכנית חילוץ בעלות של כ-700 מיליון שקל, הגיעה להסכם על שיפור תנאי התעסוקה של עובדי הסגל המינהלי, שבמסגרתו תוענק קביעות לעובדים רבים וכן יוגדלו תקציבי ועדי העובדים. במכתב, שהועבר על ידי ועד עובדי המינהלה לכלל העובדים, נכתב כי נשיא האוניברסיטה, אשר כהן, ביקש שההסכם "לא יגיע בטעות לאוזני האוצר".

הסכם החילוץ עם האוניברסיטה נחתם לפני כשנה, לאחר שהגיעה למשבר כלכלי חסר תקדים, שבמסגרתו סבלה מגירעון מצטבר של כ-1.5 מיליארד שקל ומגירעון אקטוארי של כ-13 מיליארד שקל, עבור הפנסיה התקציבית של עובדיה. מצבה של האוניברסיטה הידרדר, בין היתר, על ידי מתן הטבות פנסיה ותנאי עבודה מועדפים וחורגים לעובדים שלה ולגימלאיה.

מהאוניברסיטה העברית נמסר כי לא מדובר בהפרת ההסכם, אלא באמצעים שנועדו ליישם אותו, וכי דבריו של כהן הוצאו מהקשרם. בנוסף, מהאוניברסיטה נמסר כי אין להסכם החדש משמעות לגבי תנאי ההעסקה של העובדים.

במסגרת תוכנית החילוץ, התחייב משרד האוצר להעביר לתקציב האוניברסיטה 700 מיליון שקל נוספים מעבר לתקציבה השוטף, ב-10 השנים הקרובות, כדי לאפשר לה לאזן את תקציבה. בתמורה, התחייבה האוניברסיטה לבצע תוכנית התייעלות משמעותית הכוללת גם קיצוץ בעלות העסקת העובדים. לפי ההסכם, האוניברסיטה אינה רשאית לחתום על הסכמים חדשים מול העובדים ללא הסכמת האוצר, ובכל מקרה, בהיותה גוף מתוקצב על ידי המדינה, היא אינה יכולה לשפר את תנאי העבודה של עובדיה ללא הסכמת האוצר והוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) של המועצה להשכלה גבוהה.

ההסכם נחתם בסוף אוקטובר בין נשיא האוניברסיטה כהן ליו"ר ועד עובדי הסגל המינהלי, ורדית ארז. בהסכם התחייבה האוניברסיטה להעניק קביעות לעובדים רבים בסגל המינהלי שלה (שאינו כולל את סגל החוקרים), וכן להגדיל את תקציבי הוועד המינהלי. בתמורה, ככל הנראה, התחייבו עובדי הוועד המינהלי של האוניברסיטה לא להתנגד לניוד עובדים ולצעדים נוספים במסגרת תוכנית ההתייעלות.

לאחר החתימה על ההסכם, הפיצו נציגי ועדי עובדי המינהלה של האוניברסיטה מכתב לעובדים, שבו נכתב כי ההסכם נחתם בין נציגי הוועד לנשיא האוניברסיטה כהן ולמנכ"ל המוסד, ישי פרנקל. במכתב כתבה ארז כי "לגבי הפרסום לעובדים - אשר (נשיא האוניברסיטה; ל"ד) ביקש כי לא נוציא מיד פרסום לעובדים על הקביעויות כדי שזה לא יעבור בטעות לאוזני האוצר שינסה להערים קשיים. כן הפרסום בשלב זה הוא מפה לאוזן – אתם יכולים בהחלט להפיץ את הבשורה לכולם".

לפי ההסכם, יוכלו מאות עובדים בסגל המינהלי לקבל קביעות, בתנאי שהועסקו במשך שש שנים לפחות ובאישור מנהל. ההסכם לא מתייחס למרצים וחוקרים באוניברסיטה, וגם לא למרצי הסגל הזוטר שמועסקים ללא קביעות. ההסכם משנה את תנאי ההעסקה באוניברסיטה, מכיוון שהוא יאפשר גם לעובדים הנוכחיים בסגל המינהלי לקבל קביעות, וגם לעובדי הסגל המינהלי בעתיד.

למרות שלפי האוניברסיטה להסכם אין משמעות כספית משמעותית, גורמים באוניברסיטה העריכו כי הוא ישפיע במידה רבה על תקציב המוסד. כעת, יידרש האוצר לבחון את ההסכם שהושג ללא ידיעתו.

בנוסף, לפי ההסכם, האוניברסיטה תגדיל את תקציב ועד העובדים של הסגל המינהלי בכ-300 אלף שקל לשנה בעשר השנים הקרובות – ביותר מ-3 מיליון שקל בתקופת ההסכם.

נשיא האוניברסיטה העברית, פרופ' אשר כהן
אמיל סלמן

בתמורה למתן הקביעות, ועד הסגל המינהלי יאפשר לאוניברסיטה לבצע ניודים של עובדים במשך תקופת הסכם החילוץ – בעשר השנים הקרובות. פי ההסכם, הנהלת האוניברסיטה תוכל לנייד 50 עובדים בשנה ללא הסכמת הוועד אך רק כתוצאה מצרכי התייעלות, במסגרת תוכנית ההבראה, ובנימוק של הנהלת המוסד, ובכפוף לשימוע לעובדים.

"פייק ניוז"

מהאוניברסיטה העברית נמסר לגבי הדברים המיוחסים לכהן כי "מדובר בפייק ניוז. דבריו הוצאו מהקשרם. פרופ' כהן ביקש לא לתת פומביות להסכם רק לאחר שיוצג בפני השותפים - משרד האוצר וות"ת - לתוכנית ההבראה במסגרת ישיבות העבודה השותפות מתוך רצון לשקיפות מלאה, שיתוף ועדכון".

האוניברסיטה דיווחה על ההסכם לוועדה לתכנון ותקצוב רק ביום חמישי האחרון. במכתב נכתב כי במסגרת ההסכם, ועד העובדים הסכים לאפשר לבצע עד 50 ניודים בשנה במשך תקופת ההבראה, וכי ההחלטה להעניק קביעות לעובדים לא תשפיע באופן מהותי על תקציבי האוניברסיטה.

בדיווח לוות"ת נכתב כי ההסכם הושג לאחר שבמשך שנים רבות עובדים במשרות תקניות הועסקו במעמד ארעי, וכי הקביעות תינתן לעובדים רק לאחר שש שנות עבודה, ואם יימצאו מתאימים. במכתב נכתב כי בכל מקרה, "לפי הפסיקה, העסקת עובד ארעי במשך תקופה ממושכת פוגעת בזכויותיו, ועובד ארעי שמועסק תקופה ממושכת זכאי להגנה בפני פיטורין. אין כאן שינוי מהותי במצב הקיים. תנאי ההעסקה של עובדים במעמד ארעי זהים לחלוטין לאלה של עובדים קבועים".

לגבי תוכנו של ההסכם נמסר מהאוניברסיטה כי "האוניברסיטה העברית נמצאת בתקופה הבראה והתחדשות, ומתנהלת לפי התוכנית שנקבעה עם משרד האוצר וות"ת. בביקורו האחרון של שר החינוך לפני כחודש באוניברסיטה, ציין לשבח השר בנט את פעילות האוניברסיטה בהתאם לתוכנית, כולל ביצוע החלקים היותר קשים הדורשים שינויים משמעותיים בתוך האוניברסיטה.

"במסגרת התוכנית, הנהלת האוניברסיטה הגיעה להבנות עם הוועד של הסגל המינהלי על מתן קביעות לעובדים ארעיים לאחר שש שנות עבודה באוניברסיטה למעט עובדי המחקר ועובדים בעלי חוזה אישי.

"החלטה זו אינה משנה דבר בתנאי העסקה של העובדים – לא בדרגות השכר או בקבלת הטבות כלכליות אחרות. תנאי ההעסקה של עובדים ארעיים ועובדים קבועים זהים. מסיבות היסטוריות שונות, מספר העובדים הארעיים באוניברסיטה המועסקים שנים רבות - גבוה מדי. גם בתי המשפט פסקו כי מעמדם של עובדים ארעיים המועסקים שנים רבות אינו שונה מהותית משל עובדים קבועים".

ממשרד האוצר לא נמסרה תגובה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#