ועדת הכספים אישרה: תוספת של 40 מיליון שקל ל"תרבות יהודית"

בכך יעלה תקציב העמותות שמשרד החינוך מתקצב ל-249 מיליון שקל - שיא של כל הזמנים

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תקציב העמותות שמשרד החינוך מתקצב -בשיא של כל הזמניםצילום: ניר כפרי
ליאור דטל

ועדת הכספים של הכנסת אישרה היום תוספת של 40 מיליון שקל לתקציבי "תרבות יהודית" של משרד החינוך, המועברים לעמותות וארגונים רבים הפועלים בתחום החינוך והתרבות בתוך בתי הספר ולאחר שעות הלימודים. בכך יעלה תקציב העמותות שמשרד החינוך מתקצב ל-249 מיליון שקל - שיא של כל הזמנים.

רק השבוע, בעקבות המתקפה החריפה שהוביל שר החינוך נפתלי בנט, על נתונים דומים שפורסמו בתקשורת, פורסמו ב-TheMarker הנתונים העדכניים של משרד האוצר המצביעים על כך שהתקציב הגיע ב-2018 לשיא של 209 מיליון שקל. מדובר על גידול של 120% בתקציב המועבר לעמותות הדתיות בהשוואה לתקציב שהועבר להם ב-2015, עם כניסתו של בנט לתפקיד שר החינוך. ב-2013, נוצל תקציב של כ-60 מיליון שקל בלבד, עבור התקנה הזאת.

לפני מספר ימים העביר TheMarker את הנתונים העדכניים ללשכת שר החינוך. בלשכת בנט בדקו את הנתונים שוב מול אנשי אגף התקציבים במשרד האוצר, אך עד כה סירב בנט להתייחס אליהם. זאת, למרות שהוא ממשיך לממן בתשלום פוסטים הטוענים כי מדובר בנתונים כוזבים שמטרתם היא להפיל את "הימין האידיאולוגי".

התקציב שאושר היום בוועדת הכספים יגיע מכספי הרזרבה של משרד החינוך, והם מיועדים רק לצורך הגדלת תקציבי "תרבות יהודית". זאת, למרות שמשרד החינוך מתמודד עם מגבלות תקציב משמעותיות שאינן מאפשרות לו להגדיל למשל את מספר כיתות המחוננים בפריפריה. בנוסף, נפתחה שנת הלימודים במחסור חמור במנהלים ובמורים איכותיים להוראת מקצועות המדעים, מתמטיקה, אנגלית ועברית.

עלייה בתקציב ללימודי תרבות יהודית

הדיון בוועדת הכספים התקיים לבקשת בנט, שהציע להגדיל את תקציב התקנה, כך שקשה להגיד שהוא עצמו לא מודע לנתונים. בדברי ההסבר לבקשה נכתב כי מדובר ביישום נוסף של ההסכמים הקואליציונים, התואמים את החלטת הממשלה מ-2016.  ב-2017 קיבלו מאות גופים דתיים תמיכות במסגרת הסעיף התקציבי הזה, בתוכם היו עשרות עמותות דתיות וגרעינים תורניים.

היום נחשף ב-TheMarker כי בשנת הלימודים הנוכחית הנחה משרד החינוך את מנהלי בתי הספר היסודיים בזרם הממלכתי והממלכתי דתי להפחית באופן דרמטי את שעות החובה ללימודי מתמטיקה, מדעים ואנגלית – אך לא לשנות את מספר השעות הניתנות ללימודי תנ"ך ותרבות יהודית. ממשרד החינוך נמסר כי המהלך נועד כדי לאפשר גמישות למנהלי בתי הספר בלימודי המדעים והמתמטיקה. לפי הנתונים, המשרד מאפשר בזרם הממלכתי דתי, לימודים של לפחות  55 שעות דת ויהדות בשבוע לעומת 29 שעות שבועיות במתמטיקה ו-12 שעות של מדעים וטכנולוגיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker