המו"מ התפוצץ - ו-100 אלף ילדים יישארו בבית היום: אלה המוסדות שישבתו

השנה צפויה להיפתח עם שביתה של מעונות היום המפוקחים על ידי המדינה ■ יו"ר נעמת: "הממשלה צריכה להתעורר - לא מבינה איך אף אחד לא פנה אלינו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעון יום של נעמ"ת באשדוד

שנת הלימודים שתחל היום (ראשון) צפויה להיפתח בשביתה במעונות היום המפוקחים על ידי המדינה ולא יתקיימו בהם לימודים. בסך הכל, במידה שהשביתה לא תימנע ברגע האחרון, כ-100 אלף פעוטות בגילאים 3-0 יישארו בבית ללא מסגרת. נכון לרגע זה, אף גורם בממשלה לא מקיים משא ומתן עם נציגי מפעילי המעונות.

בפגישת מו"מ שנערכה לראשונה ביום שישי - יומיים בלבד לפני פתיחת שנת הלימודים - לא הושגו הסכמות בין מפעילי המעונות למשרד האוצר והפגישה פוצצה אחרי זמן קצר. בשלב זה השביתה תתקיים בכל המעונות המפוקחים ביום ראשון. באוצר מתכוונים לפנות לבית המשפט כדי להוציא צווי מניעה נגד השביתה.

מהאוצר נמסר: "הארגונים דחו הצעות של משרדי הממשלה להגדלת ההכנסה השנתית באלפי שקלים לכל מטפלת, שכן הדבר היה בא בחלקו על חשבון הוצאות ההנהלה. אנו קוראים לארגונים שנותרו בהתעקשותם שלא לקבל את המתווה המוצע, לחזור בהם מאיום השביתה ולפתוח את שנת הלימודים כסדרה ולהמשיך בדיונים. בכוונת משרד האוצר לפעול להגשת צווי מניעה כנגד השביתה במטרה לאפשר להורים לשלוח את ילדיהם למעונות היום לאחר החופשה הארוכה, ולהמשיך בהידברות במקביל".

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, מסר עם צאת השבת: "מדינת ישראל מפקירה את ילדי הגיל הרך. חוסר התקינה ואי העמדת המשאבים הראויים מעמידים את מערכת החינוך במעונות במצב שבו אין אפשרות למערכת לטפל בילדים כראוי. על משרדי הממשלה להתעשת ולטפל בשורש הבעיה ולפתור אותה תוך הקצאת משאבים באופן מיידי. אין שביתה צודקת מזו ואני תומך בה באופן מלא. על מקבלי ההחלטות האחריות לשביתה ערב פתיחת שנת הלימודים".

השביתה צפויה להתקיים בכל המעונות של הרשתות הבאות: נעמת, ויצו, אמונה, נשי חירות, נאות מרגלית ובכל מוסדות הגיל הרך הציבוריים של המועצות המקומיות והאזוריות.

השביתה תכלול גם את המוסדות אמילי, פעמי חסד, לגדול נכון, עמיחי, בית היסמין לגיל הרך, מעיין החינוך התורני, מעונות בית חלומתי, נ.ש מעונות לטף, תשב"ר, יחל, חמד, העמותה לקידום תרבות וחינוך, בינה, עטרת אסתר, חיים לנפש, אל סנאבל, אמיר מעונות, רשת דובדבן, עמותה לגיל הרך מודיעים, גן רווה-אלעד, בני ציון בת ים, אי. רוטשילד, מאור שמואל, פניית מיכל, יובלי עמית, ח.ח חינוך ותרבות, דאר אלאחלאם נחף, טף מרים בית שמש, מעיין סכנין, גן סינדרלה, מוסדות תפארת אוהל משה, צעד קדימה, מ.ט הדור הבא, חסידי חוסני אלרואסמי, מוסדות חינוך אלעד, מעון הנכיסים, רב פעלים, מוסדות צאנז בית"ר, פנינת אזר, חזון למועד, פנינת הגר"א, בית חב"ד גונן, תולדות מרדכי, מ.ר לוקסורי, מרכז נריה בקרית מלאכי, יזיד כרייני, דאר אלמימאסמה ללטופלה, בית עמוס, לוי דינה, זיו יהודה, תפארת שמעון.

בסך הכל מדובר בכ-1,400 מעונות. החינוך לגיל הרך בישראל מוזנח ואפילו אינו נמצא באחריות משרד החינוך, אלא במשרד הרווחה. בישראל התקן קובע כי מטפלת אחת במעונות המפוקחים אחראית על שישה ילדים ואילו ב-OECD התקן המקובל קובע שכל מטפלת אחראית על ארבעה ילדים, אך תיקון המצב צפוי לעלות כ-1.4 מיליארד שקל לבדו.

פרט לכך, למפעילי המעונות דרישות משמעותיות נוספות הקשורות לתנאי העבודה ורווחת הילדים במעונות. השביתה מתייחסת רק למעונות המפוקחים על ידי המדינה ולא על ידי המעונות הפרטיים, שהם כלל אינם מפוקחים ומצב הילדים שלומדים בהם והטיפול שהם מקבלים כלל לא ידוע.

״אני לא מבינה איך יכול להיות ש-100 אלף פעוטות יישארו בבית ביום ראשון ועד לרגע זה אף גורם בממשלה לא פנה אלינו", אמרה יו"ר נעמת, גליה וולך, "אני קוראת למשרד האוצר והרווחה להתעורר. אין לנו יכולת, כארגונים חברתיים אחראיים, לפתוח את שנת הלימודים. מצופה היה שבשלב זה יחל כבר מו"מ אינטנסיבי למציאת פתרון. המעונות יישארו סגורים עד לשיפור במצבת כוח האדם ובתנאי המטפלות". 

בהמשך פנתה לשלטונות ואמרה: "ממשלת ישראל - תתעוררי. חינוך מתחיל בלידה ולא בגיל 3. כל שקל שתשקיע המדינה בפעוטות האלו ישתלם לה, חברתית וכלכלית, בשנים הבאות. כולם מבינים את זה, אך אף אחד בממשלה לא חותר לפתרון. אנחנו אומרים: עד כאן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker