מה בעצם ההבדל בין אוניברסיטה למכללה?

בשנים האחרונות, הישגי הסטודנטים במכללות משתווים ואף עולים על אלו שבאוניברסיטאות ■ הגבולות בין האוניברסיטאות והמכללות מטשטשים ■ גם בעולם העסקים כבר מכירים בכך שבוגרי אוניברסיטאות לא בהכרח איכותיים יותר מאלו של המכללות

רפי גמיש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תלמידים באוניברסיטת תל אביבצילום: ניר כפרי
רפי גמיש

נתוני מבחן לשכת עורכי הדין האחרונים חשפו תופעה מעניינת: על אף שבאופן כללי הישגי התלמידים באוניברסיטאות היו טובים יותר, מכללות אחדות התעלו על חלק מהן בשיעור הסטודנטים שהצליחו במבחן. כך, שיעור העוברים מהמרכז הבינתחומי היה זהה לזה של אוניברסיטת חיפה, ושיעור העוברים מהמכללה למינהל היה גבוה יותר משניהם. שיעור העוברים במכללת ספיר היה גבוה יותר משל אוניברסיטת חיפה וגם מאוניברסיטת בר־אילן.

זו אינה תופעה חריגה. בניגוד לדימוי הציבורי הרווח, בשנים האחרונות אנו רואים מגמה שבה הישגי הסטודנטים בחלק מהמכללות הופכים לזהים ולעתים אף עולים על אלה של הסטודנטים באוניברסיטאות. כך למשל, בבחינה בחשבונאות פיננסית מתקדמת של מועצת רואי החשבון, יש רק שתי אוניברסיטאות בין עשר המקומות הראשונים, והן מדורגות במקום החמישי (האוניברסיטה העברית) והעשירי (בר־אילן). שאר העשירייה הפותחת מורכבת ממכללות.

דיון רציני באיכותן של המכללות (או של האוניברסיטאות), מחייב התעמקות בהישגים של חוגים ספציפיים במוסדות ספציפיים, וכאן מתברר שחלק מהמכללות הצליחו להוביל את הסטודנטים להישגים אקדמיים מרשימים. שווה לשים לב לעובדה שהצלחת המכללות לא מוגבלת רק למוסדות שמושכים אוכלוסייה מרקע סוציו־אקונומי חזק, אלא גם למוסדות המצויים בפריפריה ושתלמידיהם מגיעים עם רקע תרבותי וכלכלי מגוון. דיון פרטני במוסדות ובחוגים מאפשר להכיר ביכולות של מוסדות מצטיינים ללא קשר לסוגם, ומאידך להצביע על מוסדות, פקולטות או חוגים שאינם מגיעים לרמה אקדמית נאותה, ולפעול לחיזוקם.

תלמידים באוניברסיטהצילום: אליהו הרשקוביץ

בין המכללות לאוניברסיטאות קיימים כמובן הבדלים רבים, בהיצע הקורסים והחוגים, ברקע המרצים, בגובה שכר הלימוד, ביחס לסטודנטים ועוד. גם התפקיד החברתי שהן ממלאות שונה: מרב המחקר האקדמי מתקיים באוניברסיטאות, ואילו המכללות הן מכשיר למוביליות חברתית, למתן הזדמנויות לכלל האוכלוסייה, ולמענה לצורך של המשק בכוח עבודה משכיל ומיומן המגיע מוכן לשוק התעסוקה. אלא שבכל הנוגע להישגים אקדמיים, ההבחנה בין כלל המכללות לאוניברסיטאות הופכת ללא רלוונטית, והגבולות ביניהם הפכו מטושטשים. כבר לא צריך לקבל באוטומט עליונות של אוניברסיטאות על המכללות.

בעולם העסקים מחשבה זו כבר חילחלה. מעסיקים רבים מכירים בשינוי זה, ופחות ופחות מהם נשמעים לסטיגמה לפיה בוגר לימודים באוניברסיטה הוא בהכרח איכותי יותר מבוגר מכללה. הגיעה העת שכל העוסקים ודנים באקדמיה הישראלית יפנימו גם את העובדה הזו, וזאת מתוך כבוד לסטודנטים ולמרצים במכללות, ולהישגים המרשימים שאליהם הם מגיעים.

הכותב הוא מנכ"ל המסלול האקדמי המכללה למינהל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker