שביתה ב-1 בספטמבר - מפעילי מעונות היום הודיעו על השבתה

מפעילי הארגונים ויצו, נעמת, אמונה, נאות מרגלית, בית יעקב ונשי חירות מוחים על תנאי ההפעלה של המעונות - ודורשים תוספת תקציב ממשרדי האוצר והרווחה ■ יו"ר נעמת: "הענף נמצא בקריסה מוחלטת"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעון יום בתל אביב
מעון יום בתל אביבצילום: אייל טואג

הארגונים המפעילים את מעונות היום ברחבי הארץ, המיועדים לילדי הגיל הרך (חצי שנה שלוש שנים), הודיעו היום (ד') על השבתת הלימודים במעונות עם תחילת שנת הלימודים ב-1 בספטמבר. המעונות שיושבתו מופעלים על ידי ויצו, נעמת, אמונה, נאות מרגלית, בית יעקב ונשי חירות.

מפעילי הארגונים מוחים על תנאי ההפעלה של המעונות, ודורשים תוספת תקציב ממשרד האוצר והרווחה.

יו"ר נעמת גליה וולוך: "זהו ענף שנמצא בקריסה מוחלטת. אנו דורשות תוספת תקינה לאלתר והצלת המעונות. ניסינו להימנע מהשבתה משך זמן ארוך מתוך רצון אמיתי לא לשבש את חיי ההורים, אך הגענו למצב שבו אין לנו ברירה. אנו נמצאים במצוקת כוח אדם חמורה עקב השכר הנמוך, העבודה הקשה מאוד והאחריות הרבה.

"התקן בישראל הוא של מטפלת אחת על שישה תינוקות, בניגוד לממוצע במדינות OECD - של מטפלת לכל ארבעה תינוקות. המציאות הזו מובילה לתחלופה גדולה ולעזיבה של מטפלות. במקביל, מטפלות חדשות לא שורדות יותר מכמה חודשים בתפקיד. הגיע הזמן שמדינת ישראל תשים את החינוך במרכז - ומגיל 0. המצב הנוכחי פוגע בדבר הכי חשוב לכולנו - הפעוטות".

משרד העבודה והרווחה מודע למצוקת המטפלות, אולם פתרון לעניין השכר והתקינה תלוי בתוספת תקציבית מהאוצר. מינואר 2017 ניתנה תוספת תקציבית שאיפשרה את העלאת שכרן של המטפלות בכ-400 שקל נוספים מדי חודש.

בשנתיים האחרונות המשרד משקיע מאמצים רבים בהרחבת היצע מעונות היום, הן בגיוס תקציבים של למעלה ממיליארד שקל והן בתמרוץ הרשויות המקומיות לניצול תקציבים שקיבלו לטובת הקמת מעונות יום. פעולות אלה הביאו להוספת יותר מ-300 מעונות חדשים עבור 22,500 פעוטות, שהצטרפו למערך המפוקח והמסובסד של המדינה.

ממשרד העבודה והרווחה נמסר כי "המשרד מודע למצוקת המטפלות, אולם פתרון לעניין השכר והתקינה תלוי בתוספת תקציבית מהאוצר. החל מינואר 2017 ניתנה תוספת תקציבית שאיפשרה את העלאת שכרן של המטפלות בכ-400 שקל נוספים מדי חודש לשכרן. בשנתיים האחרונות המשרד משקיע מאמצים רבים להרחבת היצע מעונות היום, הן בגיוס תקציבים של למעלה ממיליארד שקל והן בהאצת הרשויות המקומיות לניצול תקציבים שקיבלו לטובת בינוי מעונות יום. פעולות אלה הביאו להוספת למעלה מ-300 מעונות חדשים עבור 22,500 פעוטות שהצטרפו למערך המפוקח והמסובסד של המדינה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker