נלחמים בבריחת המוחות: 15 סטודנטים קיבלו מלגות של כ-3 מיליון שקל

הזוכים במלגות של קרן פולברייט ייצאו ללימודי פוסט דוקטורט במוסדות המובילים בארה"ב, והתחייבו לחזור לישראל בתום תקופת ההכשרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד"ר ענת לפידות-פירילה, מנכ"לית קרן פולברייט

קרן פולברייט (קרן חינוך ארה"ב-ישראל), העוסקת בקידום שיתופי הפעולה במחקר בין ישראל לארה"ב, הודיעה על חלוקת מלגות בסך כ-3 מיליון שקל ל-15 דוקטורנטים ישראלים, שסיימו באחרונה את לימודי התואר השלישי. הזוכים במלגות ייצאו ללימודי פוסט דוקטורט במוסדות המובילים בארה"ב.

תוכנית פולברייט היא תוכנית של ממשלת ארה"ב, הנחשבת לאחת התוכניות המפורסמות בעולם לחילופי סטודנטים ומרצים. הקרן פועלת בישראל מאז שנות ה-50.

הקרן חילקה השנה מלגות של כ-50 אלף דולר לכל חוקר שזכה בה, בתקציב משותף של הוועדה לתכנון ולתקצוב (ות"ת) והקרן האמריקאית. הזוכים במלגות התחייבו לחזור לישראל בתום תקופת ההכשרה, כדי לנסות להימנע מתופעת בריחת המוחות. הזוכים נבחרו מבין 150 בעלי תואר שלישי שהגישו בקשות לקבלת המלגה. במקביל, שמונה חוקרים מארה"ב קיבלו מלגה דומה כדי לבצע את תקופת ההכשרה במוסדות ההשכלה הגבוהה בישראל.

בין 15 הזוכים בולטים סטודנטים מהאוניברסיטה העברית ומאוניברסיטת תל אביב. בקרן מתגאים בכך שבין בוגריה גם זוכי פרס נובל כמו אהרון צ'חנובר, נשיא בית המשפט העליון בדימוס אהרון ברק, 37 חוקרים שזכו מאוחר יותר בפרס ישראל, ותשעה נשיאי מוסדות להשכלה גבוהה.

ד"ר ענת לפידות-פירילה, מנכ"לית הקרן, מסרה כי "השיקול המרכזי בבחירה של המלגאים הוא מצוינות אקדמית ומחקרית. הקרן מייחסת חשיבות רבה למחקר אקדמי חדשני מכל שדות המחקר ותומכת בחוקרים צעירים ומבטיחים מתחומי מדע החברה והרוח לצד מדעים".

עד כה השתתפו כ-1,700 ישראלים בתוכנית ו-1,500 חוקרים מארה"ב. החוקרים נבחרו לבצע את תקופת הכשרת הפוסט דוקטורט במוסדות כמו MIT, הרווארד, ייל, סטנפורד, קולומביה ובראון, כאשר החוקרים האמריקאים יבצעו את תקופת ההכשרה באוניברסיטאות המחקר בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker