אושרה הקמת בית הספר לרפואה באריאל

למרות הביקורות אושרה התוכנית ללימודי רפואה עבור בעלי תואר ראשון ■ אישור ההקמה הוא חלק ממהלך גדול של שר החינוך בנט להרחבה משמעותית של האוניברסיטה ■ בעבר פורסם כי הפקולטה תמומן בחלקה הגדול מתרומה של שלדון אדלסון והיא תיקרא על שמו ושם רעייתו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוניברסיטת אריאל

בית הספר השישי לרפואה בישראל יוקם באוניברסיטת אריאל. הוועדה לתכנון ולתקצוב (ות"ת) של המל"ג אישרה היום (ד') לאוניברסיטת אריאל להקים פקולטה חדשה לרפואה, כבר בשנת הלימודים הבאה. תוכנית הלימודים באוניברסיטה תהיה ארבע שנתית ומיועדת לבעלי תואר ראשון, ובשלב הראשון ילמדו בה 70 סטודנטים בשנה.

בשנה שעברה פורסם כי הקמת הפקולטה תמומן בחלקה הגדול מתרומה של כ-20 מיליון דולר שהתקבלה מאיש העסקים ומבעלי "ישראל היום", שלדון אדלסון. בתמורה תיקרא הפקולטה על שמו ועל שם רעייתו מרים. אישור הפקולטה לרפואה באוניברסיטת אריאל הוא חלק ממהלך גדול עוד יותר שמקדם בנט - האחראי על המועצה להשכלה גבוהה - באוניברסיטת אריאל, ושכבר אושרה במל"ג. לפי התוכנית, בניית הפקולטה היא חלק ממהלך התרחבות חסר תקדים של האוניברסיטה במסגרתו היא תגדיל את שטחה באופן משמעותי ויוקמו בה 12-10 מבנים חדשים, ויפתחו פקולטות חדשות נוספות.

מהמל"ג נמסר כי פתיחת הפקולטה החדשה לרפואה באריאל הינו חלק ממהלך להגדלת מספר הסטודנטים לרפואה בכל הפקולטות לרפואה באוניברסיטאות מ-760 סטודנטים כיום לכ-950 סטודנטים. המל"ג מתכנת לעשות זאת על ידי מתן תמריצים כלכליים למוסדות ולסטודנטים.

להקמת בית הספר לרפואה קדמה התנגדות גדולה של דקאני בתי הספר הקיימים לרפואה, שאף התריעו כי הקמת בית הספר החדש עלולה לגרום ל"פגיעה משמעותית ביכולת הפקולטות הקיימות לתת הכשרה קלינית ראויה". זאת, לדבריהם, בשל המחסור הקיים כבר כיום בשדות הוראה קלינית, שיחריף אם ייפתח בית ספר נוסף לרפואה.

אולם בהודעת המועצה להשכלה גבוהה הודגש כי הנושא נבדק על ידי ועדה מקצועית בראשות פרופ' ארנון אפק, המשנה למנהל בית החולים שיבא בתל השומר, שקבעה כי לא תהיה פגיעה בשאר בתי הספר לרפואה וכי התכנית ללימודי רפואה של אוניברסיטת אריאל "עונה על כל הנדרש לשם הכשרה איכותית של דור העתיד של הרופאים בישראל, במתכונת הדומה לזו של בתי הספר לרפואה האחרים בארץ".

לאחרונה פורסם ב-TheMarker כי רף הכניסה ללימודי רפואה הוא הגבוה ביותר באקדמיה וכי 71.4% מהמועמדים ללימודי רפואה נדחים על ידי האוניברסיטאות. זאת, בעוד ש-15% מהסטודנטים בבתי הספר לרפואה הם סטודנטים זרים שמשלמים שכר לימוד גבוה פי 14 משכר הלימוד של הסטודנטים הישראלים. בגלל תנאי הקבלה והמחסור בתקנים לסטודנטים חדשים, רוב הרופאים שהוכשרו בשנים האחרונות למדו רפואה בחו"ל - כ-60% מהסטודנטים הישראלים שסיימו את לימודי הרפואה ב-2017 הוכשרו בבתי ספר לרפואה בחו"ל ולא במוסדות הישראלים.

במקביל להחלטה על הגדלת מספר הסטודנטים הישראלים קיבלה הות"ת החלטה שלא לצמצם את התכניות הבינלאומיות לסטודנטים זרים לרפואה, "זאת כחלק ממדיניות התכנית הרב שנתית לחיזוק הבינלאומיות במערכת ההשכלה הגבוהה בישראל". באחרונה נמתחה ביקורת רבה על קיומן של תכניות אלה בהן לומדים מאות סטודנטים מצפון אמריקה אשר משלמים שכר לימוד של 39-37 אלף דולר בשנה, ו"תופסים" שדות קליניים ומקומות לימוד על חשבון סטודנטים ישראלים, אך חוזרים בתום הלימודים לארצות מוצאם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker