הח"כ שגירש הורים לילדים עם צרכים מיוחדים - וקרא להם אנרכיסטים

ועדת החינוך של הכנסת, בראשות ח"כ יעקב מרגי, אישרה היום את התיקון לחוק החינוך המיוחד - חרף התנגדות של כל הגופים והארגונים העוסקים בתחום ■ אנשי מקצוע: "התיקון לחוק יוצר אפליה" ■ משרד החינוך: "כל תלמיד עם מוגבלות יקבל את המענה הדרוש לו על פי צרכיו"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר ועדת החינוך, יעקב מרגי
ליאור דטל

ועדת החינוך של הכנסת אישרה היום, בתום ישיבה סוערת במיוחד, את התיקון לחוק החינוך המיוחד. החוק אושר למרות אזהרות של ארגונים, פעילים, ומומחים בתחום ואף התנגדויות של הורים לילדים עם צרכים מיוחדים, הטוענים כי החוק יפגע בילדים עם צרכים מיוחדים. בדיון שהתקיים מאוחר יותר דחתה הקואליציה את התנגדות האופוזיציה לחוק עצמו

במהלך הישיבה גירש מהדיון יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב מרגי, 11 משתתפים - שאחת מהן גורשה תוך שהיא מתחננת בבכי מחברי הוועדה שיקשיבו לה. ככל שהישיבה התקדמה אל עבר ההצבעה, החל מרגי לגרש נוכחים בה בקצב מהיר יותר - כך שרובם הוצאו מהישיבה בתוך דקות ספורות.

המטר הצעות החוק היא להסדיר את הטיפול בילדים עם צרכים מיוחדים במערכת החינוך, לאחר שבשנים האחרונות חל גידול משמעותי במספרם ולאור קשיי משרד החינוך להתמודד עם המצב. במהלך הדיונים התברר כי כל הגופים בשטח מתנגדים לה מסיבות שונות - אך משרד החינוך וועדת החינוך של הכנסת המשיכה לקדם את ההצעה. עם זאת, הוועדה הסכימה בשבועות האחרונים להיענות לדרישת הסתדרות המורים ומתנגדים נוספים לדחות את יישום החוק בשנתיים – כך שבשנת הלימודים הבאה הוא יפעל כפיילוט בלבד.

ח"כ יוסי יונה אמר במהלך הדיון: "החוק גרוע מאוד. לא ציפינו ולא ייחלנו לדבר הזה. החוק הזה יעשה שמות בתחום החינוך המיוחד בבתי הספר. אני יודע שתעבירו אותו. בסופו של יום אתה מוציא מתחת לידך חוק מאוד רע - במקום לעשות רפורמה". לאחר דבריו גירש מרגי שתי אמהות שמחאו כפיים, וכינה אותם "אנרכיסטים".

בין הגופים והאנשים הפועלים בתחום החינוך המיוחד בלטו בהתנגדותם הנחרצת להצעת החוק: מנהלי בתי הספר, מנהלי מחלקות חינוך ברשויות המקומיות, הסתדרות המורים וארגון יציגים המייצגים את המורים בבתי הספר, פורום ועדי ההורים הישוביים, נציבות שוויון הזדמנויות במשרד המשפטים, ארגונים המייצגים הורים לילדים עם צרכים מיוחדים וארגונים המסייעים לילדים עם צרכים מיוחדים. ואולם מרגי קרא במהלך הדיון היום "אל תאמינו לארגונים (החברתיים)".

לפי המתנגדים, התיקון לחוק יביא תמריצים להורים לשלוח את ילדיהם למסגרות נפרדות לחינוך מיוחד או לכיתות חינוך מיוחד בבתי הספר, במקום לשלבם בבתי הספר. בדרך זו יונצח האי-שוויון במשאבים שניתנים לתלמידים במסגרות החינוך המיוחד בהשוואה לתלמידים המשולבים במסגרות הרגילות הזוכים להשקעה נמוכה יותר. בנוסף, התיקון לחוק צפוי לגרום לקיצוץ בשעות השילוב ובטיפולים המשלימים שלהם זכאים התלמידים המשולבים, ובכך להגדיל את הנטל הכלכלי המוטל על ההורים המעוניינים לשלב את ילדיהם בבתי הספר הרגילים. זאת, בעוד המשרד מצהיר כי מטרתו היא דווקא להגדיל את שילוב הילדים עם הצרכים המיוחדים בבתי הספר הרגילים.

לפי המתנגדים, התיקון לחוק יביא תמריצים להורים לשלוח את ילדיהם למסגרות נפרדות לחינוך מיוחד או לכיתות חינוך מיוחד בבתי הספרצילום: בלומברג

לפי טענה נוספת של המתנגדים לתיקון לחוק, במסגרת ההצעה לא יינתן מענה מספק לילדים עם צרכים מיוחדים בתפקוד גבוה או לילדים עם ליקויי למידה הלומדים בחינוך הרגיל. בנוסף, טוענים המתנגדים כי המצב החדש יקשה על מנהלי בתי הספר וצוות המורים לטפל בתלמידים ולספק להם מענה ללא הכשרה מתאימה וכלים מספקים.

לצורך אישור החוק גויסו חברי קואליציה רבים שתמכו בו - בהם דוד ביטן, מיקי זוהר, יהודה גליק, בני בגין (הליכוד) ומירב בן ארי (כולנו) - שגם הצביעו נגד כל אחת מ-35 ההצעות לתיקוני סעיפים בחוק שנועדו להטיב עם הילדים והוצעו על ידי האופוזיציה. בתום ההצבעה הורים שנותרו בדיון פרצו בבכי וחברי הכנסת מיהרו להסתלק מאולם הדיונים.

"התעמרות בילדים עם צרכים מיוחדים"

במהלך הדיון איים מרגי להוציא גם את עו"ד אביבית ברקאי-אהרונוף, אחראית תחום החינוך של ארגון בזכות, אך לבסוף חזר בו. בסוף הדיון אמרה ברקאי-אהרונוף: "הבוקר חברי ועדת החינוך הצביעו בעד קבורת השילוב  ונגד הכלת תלמידים עם מוגבלות בחברה הישראלית. החוק מפר באופן בוטה את זכויותם של הילדים לחינוך. הוועדה נתנה יד למשרד החינוך לקדם חוק עוקף בג"ץ, שמאפשר שילוב לעשירים בלבד - ונוטש עשרות אלפי ילדים ללא תמיכה במערכת הרגילה, מפריד ילדים עם מוגבלות מהחברה וממשיך להנציח דעות קדומות ואפלות על ילדים עם מוגבלות".

עו"ד רויטל לן כהן מקואליציית הורים לילדים עם צרכים מיוחדים, אמרה לאחר הדיון: "היום נפל דבר במדינת ישראל. משרד החינוך במו ידיו יוצר אפליה בין תלמיד לתלמיד, בין החינוך המיוחד לשילוב. החוק החדש ימנע מתלמידים סיוע שהם זקוקים לו ויוביל למצב שבו כל מערכת החינוך, בעיקר הרגילה, לא תוכל להתמודד ולתפקד. שיקולים קואליציוניים הועדפו על פני טובת הילדים של כולנו - ואת המחיר הרגשי, הפיזי והכלכלי נשלם אנחנו וילדנו".

עו"ד עדי עזוז, מנהלת אגף לקידום זכויות באלו"ט, התייחסה להתנהלותו של יו"ר הוועדה מרגי, ואמרה: "התנהלותו של ח"כ מרגי שערורייתית, ומהווה דוגמה חשוכה לסתימת פיות. נראה כי יו"ר הוועדה שכח כי מדובר בוועדת חינוך בכנסת ישראל ואת מחויבותו לשמירה על הליך דמוקרטי. לא ברורה התעמרותו בהורים לילדים עם צרכים מיוחדים, שהחקיקה מבקשת לפגוע פגיעה אנושה בזכותם לחינוך ככלל ילדי ישראל. התיקון יוביל בפועל לצמצום משמעותי של שעות הסייעת - שגם ככה אינן מספיקות - שלהם זכאים תלמידים עם אוטיזם כדי להשתלב בחינוך הרגיל, והיא מסלילה את התלמידים לחינוך המיוחד, שבו אין מספיק מסגרות עבור התלמידים". לדבריה, "הצעת החוק הזאת מנוגדת לחוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות. אם ההורים חושבים שהחוק ישפיע רק על הילדים עם צרכים מיוחדים - הם טועים. החוק יביא לכך שמערכת החינוך לא תוכל לתפקד, וגם הילדים שלהם יפגעו".

מזכל"ית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, שהתנגדה במהלך הדיונים להצעת החוק, אמרה: "במתכונת הנוכחית כל השותפים במערכת החינוך יפגעו - תלמידי החינוך המיוחד, תלמידי החינוך הרגיל, ההורים וכמובן עובדי הוראה, שלא יוכלו למלא תפקידם כראוי. אני קוראת למשרד החינוך להתקדם ברפורמה, תוך הידברות עם עובדי ההוראה".

יו"ר ועדת החינוך ח"כ יעקב מרגי התייחס לטענות, ואמר כי "לאחר ש-20 דיונים הוקדשו בחודשים האחרונים לדיון על סעיפי החוק, הודעתי שהישיבה האחרונה תעסוק אך ורק בהצבעות. לישיבה הגיעו משתתפים שהפריעו למהלך התקין של הדיון, ולכן נאלצתי להוציאם מהדיון. בכל אחת מ-20 הישיבות שהתקיימו, ובשנוסף עליהן התקיימו גם פגישות אישיות במשרדי, ניתנה זכות דיבור מלאה לכל נציגי הארגונים, ובזכותם שונה החוק לטובת הילדים והוריהם. לטעון שלא הקשבנו לדעתם - תהיה אי אמירת אמת. הודיתי לארגונים מספר פעמים בתקופה האחרונה על מחוייבותם לנושא ועל הופעתם בוועדה, ואני עדיין חושב שתרומתם חשובה מאוד. אני מאמין בתיקון לחוק שישפר את השירות הניתן על ידי משרד החינוך, עם זאת העבודה לא הסתיימה ויש עדיין מה לעשות".

ממשרד החינוך נמסר: "המשרד מוביל שינויים משמעותיים שנועדו לקדם את ילדי החינוך המיוחד, ולהבטיח את השתתפותם השוויונית בחברה. במסגרת השינויים יוסיף המשרד כבר בשנה הבאה יותר מחצי מיליארד שקל, לצורך הרחבת הטיפולים והשירותים לתלמידים, שיכללו בינוי של כ-300 כיתות חדשות הקרובות למקום המגורים של התלמיד, במטרה לצמצם את הנסיעות הארוכות של התלמידים למוסד החינוכי. בנוסף, ייבנו בבתי הספר הרגילים מרחבים טיפוליים ויינתנו שירותים טיפוליים, כמו קלינאית תקשורת, ריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה. ילדי הגנים יקבלו לראשונה ליווי בהסעה. שורת הפעולות האלה נועדו להבטיח שכל תלמיד עם מוגבלות או קושי יקבל את המענים הדרושים לו על פי הצרכים שלו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker