ההורים משלמים 5 מיליארד שקל בשנה בגלל אי-סבסוד התשלומים לבית הספר

דו"ח של המרכז להעצמת האזרח בדק את יישום החלטת הממשלה שהתקבלה לפני שש לסבסוד תשלומי ההורים ■ ועדת החינוך של הכנסת אישרה אתמול שוב את תשלומי ההורים לשנה הבאה

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תלמידי תיכון זיו (למצולמים אין קשר לידיעה)צילום: מיכל פתאל
ליאור דטל

ועדת החינוך של הכנסת אישרה אתמול (ג') פעם נוספת ובמחטף את תשלומי ההורים לשנת הלימודים הבאה, ללא כל דיון רציני בנושא. זאת לאחר שבשלוש השנים האחרונות משרד החינוך אינו עומד בהבטחות חוזרות ונשנות להפחית באופן משמעותי את נטל התשלומים, שמסתכמים בעד 5,288 שקל בכיתה י"ב ועד 3,352 שקל בכיתה א'.

דו"ח של המרכז להעצמת האזרח, הפועל לקידום יכולת הביצוע של הממשלה, עקב אחר גורלה של החלטת ממשלה שהתקבלה לפני שש שנים, שהיתה אמורה להפחית באופן משמעותי את תשלומי ההורים - ולאפשר להורים משכבות כלכליות מוחלשות לא לשלם אותם בכלל.

לפי הערכות, ההורים משלמים 5-4.5 מיליארד שקל בשנה לבתי הספר. זאת, אף שכבר ב-1992 ועדה ממשלתית קיבלה החלטה שיש לבטל את תשלומי ההורים. ב-2012, בעקבות המחאה החברתית וכדי לאמץ את המלצות ועדת טרכטנברג, החליטה ממשלת נתניהו להעביר שורה של החלטות להקלת הנטל הכלכלי על ההורים כמו הרחבת גני הילדים בחינוך חינם בגילי 4-3 וסבסוד הצהרונים ובנוסף להקים מנגנון בעלות של מאות מיליוני שקלים לסבסוד תשלומי ההורים על ידי המדינה.

בדיון שנערך אתמול בכנסת התגאו חברי הכנסת מהקואליציה ומנכ"ל משרד החינוך כי מאז יושמו תוכניות נוספות שהקלו עם ההורים כמו סבסוד הקייטנות בחודשי יולי בכיתות א'-ג'. עם זאת, כל החלטות הממשלה שיושמו בשנים האחרונות מקלים על נטל התשלומים רק עבור תלמידים בגילי הגן ועד לכיתה ג' - כאשר תשלומי ההורים הולכים וגדלים בכל שנה שלאחר מכן - אך דווקא ההחלטה לסבסד את תשלומי ההורים נותרה על הנייר.

לפי ההחלטה הממשלה היתה אמורה להקים מנגנון שיאפשר סבסוד מלא של התשלומים להורים על פי מצבם הכלכלי, ואז הורדת התשלומים באמצעות סבסוד ממשלתי על פי ההכנסה של ההורים. כך, ככל שמצבם הכלכלי של ההורים קשה יותר הם היו מקבלים הנחה גבוהה יותר או סבסוד מלא של התשלומים, כאשר הורים בעלי הכנסה גבוהה היו משלמים את התשלומים במלואם או זוכים להנחה קטנה באופן משמעותי. שנה לאחר מכן, הוביל שר האוצר לשעבר יאיר לפיד לביטול ההחלטה והיא לא מיושמת עד היום. במקומה, משרד החינוך מעניק מדי שנה מלגות בתקציב של כ-100 מיליון שקל - אך לא באופן פרוגרסיבי ולא בהיקף גדול.

המרכז בחן גם מה קרה לשאר החלטות הממשלה שהתקבלו באותו נושא. כך למשל, באותה ישיבה החליטה הממשלה להוזיל את ספרי הלימוד על ידי הפעלת תוכנית השאלת ספרי הלימוד, וב-2014 אף החליטה שיש ליישם את התוכנית בכל הארץ. עם זאת, לפי בדיקת המרכז להעצמת האזרח התוכנית הזאת מיושמת כיום רק בכ-57% מבתי הספר בישראל.

החלטת הממשלה המקורית נגעה גם לצורך לתקן את חוק חינוך חובה (חינוך חינם), כדי לכלול בו את תשלומי ההורים והפיקוח עליהם, ולהקשות על משרד החינוך להגדיל את התשלומים באופן משמעותי - אך גם ההחלטה הזאת לא יושמה.

"תשלומי ההורים מהווים חלק בלתי מבוטל מנטל עלויות המחייה של הורים צעירים בישראל", אמרה עינת פישר-לאלו, מנכ"לית המרכז להעצמת האזרח. "העובדה כי שש שנים לאחר שניתנה התחייבות הממשלה להסדיר את הנושא ולהקל את נטל התשלומים, ההחלטה עוד לא יושמה במלואה וצעדים משמעותיים וחשובים עדיין לא ננקטו היא בעייתית ומעלה תהיות באשר למחויבותה של הממשלה לסוגיה חשובה זו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker