בכנסת תקפו: "ההורים פלצנים" – ואישרו את התשלומים לבתי הספר; כמה נשלם?

ההחלטה התקבלה בישיבה בת שעה של ועדת החינוך, שקיומה נקבע לפני מספר ימים ותוארה על ידי ההורים שהשתתפו בה "הונאה ומחטף"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית ספר תיכוןצילום: ניר כפרי
ליאור דטל

ועדת החינוך של הכנסת אישרה בתום דיון רועש ומתוח את הטלת "מס ההורים" שיגבה בגין ילדים הרשומים לבתי הספר ולגני הילדים בשנת הלימודים הבאה. בישיבה נקבע כי בתי הספר יוכלו לגבות מהורים לתלמידי תיכון עד 5,288 שקל ומהורים לתלמידי כיתה א' 3,352 שקל - לצד תשלום החובה האחיד של כ-50 שקל. ההחלטה התקבלה בישיבה בת שעה שקיומה נקבע לפני מספר ימים, ושתוארה על ידי ההורים שהשתתפו בה "הונאה ומחטף".

כל חברי הקואליציה בוועדת החינוך הצביעו בעד גביית התשלומים, וזאת למרות התנגדות עזה מצד נציגי ההורים שנכחו בדיון, שאף קראו להורים ברחבי הארץ לסרב לשלם לבתי הספר, וכן למרות הסברים מצד הח"כים - לפיהם הם "למעשה" מתנגדים להטלת התשלומים. במהלך הדיון כינה יו"ר ועדת החינוך ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) את נציגי ההורים שמחו נגד הטלת התשלומים "פלצנים". חברי הכנסת אישרו את התשלומים מבלי לדון כלל בסעיפים השונים ובסכומים שמשרד החינוך מבקש לגבות מההורים עבור כל סעיף.

ההחלטה התקבלה אף כי בשלוש השנים האחרונות משרד החינוך לא עמד בהתחייבויותיו המפורשות להפחית באופן משמעותי את תשלומי ההורים או להפסיק לגבות אותם בבתי הספר. בשנה שעברה למשל, בעת קבלת ההחלטה על אישור גביית התשלומים, הצהיר מרגי כי קיבל הבטחה לפיה התשלומים לשנת הלימודים הנוכחית יופחתו משמעותית. למרות ההבטחות, מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב הודיע היום (ג') כי תשלומי ההורים יוזלו רק עבור כיתות א' ו-ב' ב-100 שקל, וגם זאת רק בבתי ספר שבהם שירותי סל התרבות ניתנים על ידי המדינה ולא באופן עצמאי על ידי ההורים.

אין הקלות להורי התיכוניסטים

מרגי וח"כ מירב בן ארי (כולנו), שתמכו בגבייה של אלפי שקלים בשנה מההורים, תקפו את חברי הכנסת המתנגדים ואת ההורים, ואמרי כי בשנים האחרונות הוביל משרד החינוך שורה של מהלכים להפחתת נטל התשלומים הכולל על ההורים. המתנגדים טענו לעומתם כי מהלכים אלה לא נוגעים לכל הילדים – מאחר שסבסוד הקייטנות בבתי הספר, שאליו התייחסו, נוגע לתלמידים בכיתות א'-ג' בלבד, וסבסוד הצהרונים נוגע לתלמידים בגני הילדים ועד לכיתה ג' – בעוד נטל תשלומי ההורים רק הולך וגדל ככל שגיל הילד עולה.

מרגי תקף את ארגון פורום ועדי ההורים, המייצגים את כלל הורי התלמידים בארץ, בטענה שבעוד הם מוחים, אין הם משתפים פעולה עם מאבקו לביטול התשלומים עבור שיעורי העשרה בהיקף של אלפי שקלים. "אתם מלינים דמעות תנין, פלצנים, בושה", אמר מרגי, אך לבסוף תמך בעצמו גם באישור התשלומים על שיעורי ההעשרה.

ישראלה, אם זועמת שהגיעה לדיון, אמרה כי "לא יכול להיות שכל ילד שלישי בישראל עני, ואתם תכבידו על ההורים עם תשלומי הורים. מבחינתי תקבלו איזו החלטה שתרצו אבל אני לא אתן לזה יד. מי מחברי הכנסת שיצביע בעד העוולה הזאת צריך להתבייש. איפה הפיקוח על התשלומים? גם בזה אתם לא עובדים". 

גיא ירניצקי, יו"ר ועד הורי יבנה ומרכז צוות תשלומי הורים בהנהלת הפורום אמר בדיון "זאת חד משמעית הונאה ומחטף", כשהוא מתכוון לכך שהישיבה שבה נדון אישור תשלומי ההורים פורסמה רק אתמול, כאשר בדרך  לקראת פתיחת שנת הלימודים. לפי ועדת החינוך מועד פרסומה היה לפי התקנות ביום חמישי.

מרגי אמר בתחילת הדיון כי "היום אני גאה לאשר את תשלומי ההורים. צריך להודות שיש הישגים ואין לנו עילה לבוא בטרוניות למשרד החינוך כמו בשנה שעברה. יש הורים שמשתפים פעולה עם תשלומי התל"ן שהם הרבה יותר גרועים רק כי זה ממתג את בית הספר. שמעתי על מחטף אבל זה לא נכון. אני בהידברות עם משרד האוצר והחינוך כבר שנה שלמה".

תלמידי בית ספר יסודי בשכונת אבו תור בירושלים, ב-2012צילום: אמיל סלמן

"מדובר בלעג לרש"

מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב סקר את הצעדים שביצע המשרד להפחתת הנטל על ההורים - כמו פרויקט השאלת ספרים, סבסוד הקייטנות עד לכיתה ג' והפחתת מחיר הצהרונים. לדבריו, מדובר בהפחתה של כ-20 אלף שקל בשנה למשפחה. ח"כ מאיר כהן (יש עתיד) אמר בתגובה "אתה פשוט הוזה. לא חסכו 20 אלף שקל. מדובר בלעג לרש. חבל שמשרד החינוך לא מגיש מתווה מסודר להפחתת התשלומים בשנים הבאות, שהיה מאפשר לנו לתמוך בהם". ואילו ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) השיב כי הצעדים שמנה אבואב לא הועילו לכלל ההורים -  אלא רק להורי שכבות גיל מסוימות.

ח"כ יוסי יונה (המחנה הציוני) אמר "העובדה המאוד פשוטה היא שאנחנו רואים זיקה מלאה ומובהקת בין יכולת ההורים לשלם לבין הישגי הילדים שלהם בחינוך. אחד הליקויים הגדולים של מערכת החינוך הוא שהיא לא מבטיחה שוויון הזדמנויות, ותשלומי ההורים הם עוד גורם שמוביל להגדלת הפערים. הגבייה צריכה להיות מסובסדת באופן דפרנציאלי. בכל שנה כל חברי הכנסת מזדעזעים מהנושא, אומרים שבשנה הבאה לא יסכימו ולבסוף תומכים בתשלומי ההורים ואז באים לכאן ומספרים תירוצים".

ח"כ בן ארי (כולנו) ניסתה להסביר את תמיכתה בגבייה למרות התנגדותה לתשלומים "אני חושבת שאי אפשר לנתק את ההישגים שנעשו כאן להפחתת נטל התשלומים על ההורים. אני מודה שהיום אם היו אומרים לי לבחור בין תשלומי הורים לילדים גדולים יותר לבין מה שקורה בין הגילאים 3-0 ששם אנחנו משלמים 4,000-3,000 שקל בחודש, הייתי קודם כל מתקנת אצל הקטנים. ברור שבעולם דמיוני הייתי מעדיפה להצביע נגד. אנחנו יודעים מה נתנו להורים בשנים האחרונות, במשך תקופה ארוכה. אני יודעת שזה לא נראה ככה אבל יש שינוי וזה נותן יותר כסף להורים.

"הצבעה בעד הפערים"

עו"ד ורד וינדמן, מנכ"לית המועצה לשלום הילד, הגישה נייר עמדה שמסביר את התנגדות המועצה לתשלומים - ושלא נדון בוועדה. לדבריה "זאת הצבעה בעד פערים בין חזקים וחלשים. מי שמצביע בעד נותן לזה יד. ההפחתה של 99 שקל היא מסך עשן. תצביעו נגד כדי לתת למשרד החינוך לבוא לפה עם תוכנית ארוכת טווח להפחתת התשלומים, כדי שלא נהיה בשנה הבאה איפה שאנחנו היום. ישבתם פה שנה שלמה כדי לדון בהפחתת התשלומים ולא התקדמנו".

מנכ"ל פורום ועדי ההורים הישוביים זאב גולדבלט אמר "מוליכים אותנו שולל. משרד החינוך עשה מהלכים מדהימים, אבל מנגד הוא פוגע בתלמידים ובהוריהם. מנסים לזרוק לנו עצם בדמות סבסוד סל תרבות בחלק מבתי הספר ובו זמנית מקצצים את פרויקט השאלת הספרים בלא מעט ישובים בסכום דומה. אנחנו דרשנו ונמשיך לדרוש את ביטול תשלומי ההורים שמהווים מס ופגיעה בשוויון הזדמנויות בחינוך. חברי הכנסת צריכים להתבייש בזה ששנה אחרי שנה כולם אומרים דבר אחד ומצביעים אחרת".

פיצ'י דובנר, פעיל חברתי המתנגד לתשלומי הורים וראש מטה המאבק לחינוך חינם, אמר "אני מתקומם וכועס. יש למדינת ישראל כסף ואני קורא להורים לא לוותר ולא לשלם. להפסיק ולשלם לבתי הספר. לצערי רק ככה הם יבינו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker