ליאור דטל

(עדכון – 15:00) – לאור המשבר המתגלגל, והסכנה לביטול הקייטנות בגני הילדים בחופשת הקיץ הקרובה, כינס ח"כ יואב קיש את מנכ"ל משרד האוצר מרדכי כהן ויו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס לפגישת מו"מ, בניסיון להגיע להסכמות שימנעו את המשבר. זאת לאחר שהדיון בוועדת הפנים במשבר הקייטנות בגני הילדים לקראת החופש הגדול הסתיים היום (ב') ללא תוצאות.

הדיון נערך לאחר שאתמול פורסם ב-TheMarker כי חלק מהרשויות המקומיות הגישו להורים דרישת תשלום גבוהה בעשרות אחוזים - בהשוואה לשנה שעברה עבור השתתפות בקייטנות הנערכות בגני הילדים בחודש יולי. שאר הרשויות המקומיות מאיימות לפגוע באיכות הקייטנות, לקצר את פעילותם, או לא לקיים קייטנות בכלל.

המשבר נוצר דווקא בסיום שנת הלימודים שבה יושמה התוכנית של שר האוצר, משה כחלון, להפחתת התשלום על הצהרונים בגני הילדים לעד 935 שקל, אך כעת נראה כי ההורים יידרשו להגדיל את התשלומים לקייטנות.

הגורם למשבר הוא החלטת משרד הפנים להטיל פיקוח מחירים על הקייטנות הציבוריות המופעלות על ידי הרשויות המקומיות בגני הילדים בחודש יולי. הרשויות טוענות כי מחיר המקסימום שנקבע – עד 689 שקל לפעילות עד 13:00 או 1,036-1,218 לפעילות עד 16:00 בצהריים לכשלשוה שבועות בחודש יולי – נמוך מדי ולכן יכניס את הרשויות המקומיות לגירעונות ואף יפגע באיכות השירותים.

בתגובה לצו, חלק מהרשויות המקומיות במרכז הארץ דרשו מההורים תוספות תשלום גבוהות מאוד מעבר למחיר המפוקח – עבור הפעלת הקייטנה במשך כל חודש יולי.

תוספות אלה מייקרות את מחירי הקייטנות במאות שקלים בהשוואה למחר שגבו בשנה שעברה. הורים במרכז הארץ קיבלו דרישות תשלום של 1,800-2,000 שקל לכל ילד עבור קייטנה לכל חודש יולי. הדיון הסתיים ללא הסכמות על איכות הקייטנות ועלותן הכוללת כאשר קיש דרש ממשרד הפנים להוציא תיקון לצו הפיקוח על המחיר כמות מינימלית של תלמידים שתחייב מרשות מקומית לפתוח קייטנה.

חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין אמר בדיון "במקום לנהוג באחריות בסוף הילדים יסתפקו בבייביסיטר עם נקניקייה". יו"ר ועדת הפנים ח"כ יואב קיש (ליכוד) אמר בוועדה כי בגלל לוח הזמנים הקצר "לא פרקטי שהוועדה תכנס לדיון על מחירן או על טיב המוצר. כל אלה יהיו לקחים לשנה הבאה. תבינו את עומק המשבר. עדיין לא בטוח שיהיו קייטנות". קיש הוסיף "מכיוון שאיננו יוצאים מהדיון הזה עם הסכמות, אני לא יודע איפה נמצא את עצמנו. מכיוון שמדובר על גירעון חד פעמי, שיכול להיות שיסתכם באפס, אני מצפה ממשרד האוצר להסכים לגבות את ראשי הקשויות על מנת שלא ייכנסו לגירעון מהפעלת הקייטנות".

מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן אמר כי "לא ייתכן שההורים יסיימו את הקיץ עם חובות לא סבירים. משפחה עם שלושה ילדים מסיימת את חופשת הקיץ עם חובות של אלפי שקלים. קייטנות קיץ הם לא מוצר שאמור להניב רווח לרשויות המקמויות אלא שירות שצריך לספק לציבור".

כהן וביבס הסכימו כי האחראי על הנושא אמור להיות משרד החינוך, שמפעיל את הקייטנות המסובסדות בבתי הספר בכיתות א'-ג' (בתי הספר של החופש הגדול). לפי התוכנית המקורית, המשרד היה אמור להפעיל את הקייטנות המסובסדות גם בגני הילדים אך הוא לא עושה זאת בגלל קיצוצים בתוכנית בתקופת כהונתו של שר החינוך, נפתלי בנט. בדיון נאמר כי המשרד הביע נכונות לבחון כי יקח אחריות גם על הקייטנות המתקיימות בגני הילדים אך חזר בו. 

כהן אמר בדיון כי "נוצר ואקום כשהמשרד האמון על הנושא בורח מאחריות. ההורים בזעקה אדירה תחת ההוצאות הכבדות וזה לא מתקבל על הדעת". ביבס הוסיף: "הפתרון צריך לבוא ממשרד הפנים. משרד החינוך ברח".

ח"כ לאה פדידה: "יקבלו איכות גרועה. אף אחד לא רוצה בייביסיטר. השלטון המקומי יסבסד את הפער מכספם של התושבים. לכן הגזירה הזו היא שההורים ישלמו פעמיים". קיש אמר בתגובה: "את רוצה שלא יפתחו קייטנות?"

דנית ברביבאי, נציגת פורום ועדי ההורים הישוביים אמרה "הקייטנות אמורות להתחיל אוטוטו אך בגלל חוסר הוודאות הקייטנות הפרטיות חוגגות וההורים נרשמים אליהן מהפחד כי אין מענה ציבורי. לכן חשוב להניע את התהליך הזה כמה שיותר מהר. חשוב גם לדבר על השעות. הקייטנות יפעלו עד השעה 13:00 וחשוב לספק את השירות עד 16:30 כדי לספק מענה להורים העובדים".

אנחנו רוצים לדעת על מה אנחנו משלמים ולא סתם לקבל בייביסיטר. אנחנו לא יודעים איזה מזון יוגש בקייטנות בעוד חודש וחצי ואילו פעילויות יהיו", אמר אמציה דויטש מוועד ההורים הישוביים. "הכסף חשוב, אבל מה עם התכולה? זה לא מס. אנחנו קונים שירות ומבקשים לדעת מה אנו מקבלים. האם קבוצת ילדים שצופה בטלוויזיה? אני לא רואה מה אני קונה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker