הכינו את הארנקים: התייקרות דרמטית במחירי הקייטנות

מחירי הקייטנות בגני הילדים צפויים לעלות השנה בעד 70%, בשל התנגדות הרשויות לצו הפיקוח על הקייטנות שהוציא שר הפנים ■ הרשויות: המחיר שנקבע בצו אינו מאפשר להפעיל את הקייטנות מבלי ליצור גירעון

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קייטנות קיץ
ליאור דטל

התייקרות דרמטית במחירי הקייטנות: מחירי הקייטנות בגני הילדים צפויים לעלות השנה במאות שקלים לכל ילד. חלק מההורים קיבלו דרישת תשלום גבוהה פי שניים מבשנת הלימודים הקודמת. חלק מהרשויות המקומיות מאיימות כי השנה כלל לא יפעילו קייטנות בגני הילדים, וחלקן מאיימות להפעילן במתכונת חלקית. 

מדובר בקייטנות המופעלות בגני הילדים ביולי על ידי הרשויות המקומיות, כחלק מהשירות הניתן על ידי הצהרונים, ולא בקייטנות המסובסדות בבתי הספר היסודיים. העלאת מחירי הקייטנות מגיעה בסיומה של שנת לימודים שבה יושמה התוכנית של שר האוצר, משה כחלון, להפחתת מחירי הצהרונים בגני הילדים לעד 935 שקל בחודש, אך כעת נראה כי בחודשי הקיץ, ההורים ייפרדו מהסכומים שחסכו במהלך השנה.

במקרה מסוים, הורים במרכז התבשרו כי עלות הקייטנה בגני הילדים ביולי תסתכם ב-2,000 שקל לכל ילד. מבדיקה שערך בשבוע שעבר מרכז המידע והמחקר של הכנסת עולה כי חלק מהרשויות המקומיות הודיעו כי השנה יפעילו את הקייטנות רק בחלק מימי יולי, וחלקן הודיעו כי הקייטנות יפעלו רק עד ל-13:00 בצהריים, לעומת שנים עברו, שבהן הופעלו הקייטנות עד ל-16:00, כך שההורים יידרשו למצוא פתרונות חלופיים לילדיהם.

הסיבה להתייקרות נובעת ככל הנראה מצו הפיקוח על מחירי הקייטנות ששר הפנים, אריה דרעי, הוציא בפברואר האחרון. הצו הגביל את המחיר המרבי שהרשויות המקומיות רשאיות לגבות עבור קייטנה ביולי. הרשויות מתנגדות לצו בטענה שהמחיר המפוקח (1,218-1,036 שקל עבור 15 ימים בלבד, עבור יום מלא עד 16:00 או 689 שקל עבור חצי יום עד 13:00) לא יאפשר להן לספק שירותים בסיסיים לילדים ויגרום ליצירת גירעונות ברשויות. בעקבות כך, הרשויות דורשות ממשרד הפנים לבטל את הצו או להעלות את תקרת המחיר המרבי לקייטנות. בשלב זה, חלק מהרשויות הודיעו כי יקיימו את הצו, אך הן דורשות תשלומים גבוהים בהרבה עבור השירותים הניתנים מעבר לצו – עבור כל חודש יולי ועבור השתתפות בקייטנה ב-16:00-13:00 בצהריים. מנגד, רשויות מקומיות רבות עדיין לא פירסמו הנחיות ומידע על מחירי הקייטנות ליולי והורים רבים עדיין לא יודעים באילו מחירים ותנאים יפעלו הקייטנות בעוד כחודשיים.

ההורים חשבו שהוזלת הצהרונים במהלך השנה תמשך גם בחודש יולי והופתעו כשקיבלו דרישת תשלום כה גבוהה. בסופו של דבר עלות שנת הלימודים בגני הילדים – שהיתה אמורה לרדת באופן משמעותי בעקבות רפורמת הצהרונים – לא ירדה באופן משמעותי.

עד לשנת הלימודים הנוכחית, הרשויות המקומיות נהגו לפצל את התשלום עבור הפעלת הקייטנה ביולי לכל חודשי השנה, וביולי לגבות עבור הקייטנה רק את מחיר הצהרון, כך שההורים לא חשו בהבדל משמעותי בין המחיר ששילמו עבור הגן ביולי לבין המחירים שנגבו בשאר חודשי השנה. ואולם בשנת הלימודים הנוכחית, מודל גביית התשלום השתנה בעקבות הרפורמה של כחלון.

בסופו של דבר, ההורים חשבו שהוזלת הצהרונים במהלך השנה תמשך גם בחודש יולי והופתעו כשקיבלו דרישת תשלום כה גבוהה. עלות שנת הלימודים בגני הילדים – שהיתה אמורה לרדת באופן משמעותי בעקבות רפורמת הצהרונים – לא השתנתה.

בעקבות הדברים, יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס ויו"ר ועדת הפנים ח"כ יואב קיש (הליכוד) פנו לשר החינוך נפתלי בנט, בדרישה להחיל גם על גני הילדים את תוכנית הקייטנות המסובסדות של משרד החינוך, המתקיימת כעת בכיתות א-ג.

שר הפנים אריה דרעיצילום: עופר וקנין

בעקבות השינויים, הורים שירצו לשלוח את ילדיהם לקייטנות בגני הילדים רק עד ל-13:00 למחצית מיולי, ישלמו את המחיר המפוקח, אך הורים שיבקשו קייטנה לילדיהם לכל  יולי ועד ל-16:00 ייאלצו לשלם תשלומים גבוהים בהרבה מאלה ששילמו בעבר.

כך, למשל, הורים לילדי הגנים בקרית אונו, ישלמו תשלום מופחת של 695 שקל בלבד לילד, אך תשלום זה יהיה עבור קייטנה שתפעל רק עד אמצע יולי עד 13:00 בצהריים. עבור קייטנה שתפעל בכל חודש יולי עד ל-16:00 בכל יום, בדומה לקייטנות שפעלו בשנים הקודמות, התשלום לילד יהיה 2,035 שקל – מחיר גבוה ב-70% מזה ששולם בשנה שעברה עבור קייטנה בתנאים דומים (כ-1,200 שקל לכל ילד), וגבוה יותר מפי שניים מהתשלום החודשי לצהרון הפועל בין 13:00 ל-16:00, המסתכם בכ-950 שקל בחודש. "בשנה שעברה שילמנו כ-2,400 שקל עבור הקייטנה רק עבור חודש יולי, והשנה המחיר קפץ ל-4,000 שקל", אומרת אם לשני ילדים בקייטנה בגילי הגן בקרית אונו. "מה הועילה לנו הוזלת המחירים בצהרון בכל השנה אם ביולי דוחפים לנו את זה בצורת תשלומים לקייטנה? בסופו של דבר נשלם השנה את כל התשלומים ששילמנו בעבר במשך כל שנת הלימודים, אבל לפחות בשנה שעברה התשלום התפרש על פני כל השנה ולא ניתן בבת אחת בסוף השנה".

הורי הוד השרון קיבלו הודעה כי העלות תסתכם בכ-1,133 שקל לילד לקייטנה שתפעל עד ל-19 ביולי, על פי המחירים שנקבעו בצו הפיקוח על מחירי הקייטנות. אך הורים שירצו לשלוח את ילדיהם לשבוע נוסף בקייטנה יידרשו להיפרד מ-720 שקל נוספים – כך שעלות הקייטנה לכל חודש יולי תסתכם בכ-1,850 שקל – מחיר גבוה בכ-55% מזה ששולם בשנה שעברה (כ-1,180 שקל לכל חודש יולי, לפי הורים שפנו למערכת). זאת, בעוד מחירו החודשי של צהרון בעיר מסתכם ב-935 שקל בחודש. "עד היום ההורים היו משלמים את התשלום על חודש יולי בתשלומים במהלך כל השנה, ואז בחודש יולי שילמנו רק על מחיר הצהרון. ביום חמישי קיבלנו לפתע הודעת סמס שמסבירה שיש שינוי, שאף אחד לא ציפה לו", אומרת תושבת הוד השרון. "זה סכום אבסורדי, שגבוה פי שניים ממה שאנחנו משלמים לצהרון בכל חודש. ביום בהיר אחד הודיעו לנו שזה המצב. הורים לשלושה ילדים יצטרכו לשלם כ-6,000 שקל בחודש רק עבור סידור לילדיהם במהלך חודש יולי, וזה לא כולל את ההוצאות לקייטנות שיהיו באוגוסט. במקרה הזה, בתוך חודשיים הם ייפרדו מ-12 אלף שקל לפחות. מכרו לנו את הוזלת הצהרונים כהטבה אבל התברר שזה לא המצב. בסכומים כאלה כבר לא משתלם לצאת לעבודה".

במרכז השלטון המקומי מוחים על צו הפיקוח על הקייטנות שיזם דרעי, בטענה שהצו אינו מאפשר להפעיל את הקייטנות בגנים וכי המחיר בצו נמוך ב-40%30% מזה שקבעה הוועדה הציבורית שמינה דרעי לבחינת הפיקוח.

ביום חמישי האחרון, מנכ"ל מרכז השלטון המקומי, שלמה דולברג, שיגר מכתב למנכ"ל משרד הפנים ולשר דרעי, שבו כתב כי "יישומו של הצו הוא בבחינת הכשלה של הרשויות והבאתן לגירעון תקציבי משמעותי – והכל בתקופה רגישה במיוחד, וללא כל הנחייה רשמית של משרד הפנים המתירה לרשויות להכנס לגירעון לשם קיום הקייטנות, ללא מקור תקציבי מטעם המדינה לכיסוי גירעון זה. נדגיש כי לא נוכל להפעיל את הקייטנות על פי הצו באופן גירעוני. לשלטון המקומי אין כוונה להרוויח, אך בוודאי שלא להפסיד".

ממרכז השלטון המקומי נמסר בתגובה: "לא ניתן יד להכנסת השלטון המקומי לגירעונות כבדים לטובת הון פוליטי. שר הפנים מינה ועדה מייעצת בנושא והתעלם מהמלצותיה תוך אישור צו שרירותי שאינו מתיישב עם הנתונים בשטח. יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס, יחד עם יו"ר וועדת הפנים ואיכות הסביבה יואב קיש, פנו לשר החינוך ולמנכ"ל משרד החינוך, לשם קידום החלת הסבסוד בבתי הספר בקיץ גם בגני הילדים ברמה נאותה ומחירים ריאליים, שיאפשרו מענה הולם לתושבים".

משרד הפנים נמסר: "המשרד מצר מאד על המאמץ של מרכז השלטון המקומי לשבש שוב, שנה אחרי, את חוק הפיקוח על הקיטנות הציבוריות  שחוקקה הכנסת,  מוצר ציבורי ממדרגה ראשונה הנותן מענה למצוקת המשפחות הצעירות. למעשה נוקט מרכז השלטון המקומי  בצעדים אנטי חברתיים, שבמהותם פוגעים בתושבי הרשויות: משפחות עם ילדים הקורסות תחת הנטל בימי קיץ. המשרד לא הטיל על הרשויות את עלות ההוזלה כפי שנטען, אלא בחר במודל המוזיל את המחיר תוך הורדת עלויות. משרד הפנים מזכיר כי במאמץ ניכר, פעל להגדלת המענקים השונים לרשויות, לכ-4.7 מליארד שקל, שבהגדרה מיועדים גם לשפר את השירות לתושב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker