לא רוצים להתמזג עם האוניברסיטה: המרצים בשנקר הכריזו על סכסוך עבודה

ארגון הסגל: "לא קיבלנו את המידע המתבקש לגבי המיזוג המתוכנן ולא שותפנו לגבי המגעים המתנהלים" ■ בשלב זה חברי הסגל השהו את איום השביתה בשל ניסיון הידברות ביניהם לבין הנהלת שנקר ■ שנקר: "הגענו עם המרצים להסכמה על תהליך עבודה משותף"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מכללת שנקר
מכללת שנקרצילום: תומר אפלבאום

סגלי המרצים במכללת שנקר מתנגדים להתנהלותה של הנהלת המכללה בכל הקשור למיזוג המתוכנן בין המכללה לבין אוניברסיטת תל אביב. המיזוג נחשף לראשונה בTheMarker בדצמבר 2017. בערב פסח הכריז ארגון הסגל הבכיר בשנקר על סכסוך עבודה, תוך הטחת ביקורת על ההנהלה והעומדת בראשה, פרופ' יולי תמיר. סכסוך העבודה הצטרף להכרזה קודמת של ארגון הסגל המינהלי במכללה על רקע המיזוג הצפוי. שני ארגוני הסגל בשנקר — הבכיר והזוטר — מאיימים בהשבתת המכללה.

בשלב זה חברי הסגל השהו את איום השביתה בשל ניסיון הידברות ביניהם לבין הנהלת שנקר שהתחיל לאחר ההכרזה על הסכסוך. חברי הסגל במכללה חוששים מעתידם בעקבות המיזוג, ויש בהם כאלה המתנגדים לרעיון המיזוג. הם דורשים כי הנהלת המכללה תשתף אותם בהליך ובנסיבות שהובילו אליו, כולל חשיפת כל המסמכים ופרטים על מצבה הכלכלי של המכללה ועל השפעת המיזוג על עתיד עובדיה.

הסגל הבכיר טען בפני הממונה על יחסי העבודה במשרד התעסוקה כי הסיבות להכרזה על סכסוך העובדה הן "ביצוע מהלכים לגיבוש מתווה וקידום המיזוג בחוסר תום לב, תוך הסתרת מידע מהותי וללא קיום משא ומתן עם הארגון היציג. התנהלות חד־צדדית של המכללה ללא דיון עם נציגות עובדים בכל הנוגע למיזוג מתוכנן של המכללה עם אוניברסיטת תל אביב — פעולה שיש לה השלכות משמעותיות על זכויות העובדים, תנאי העסקתם, שכרם, קידומם בעובדה וביטחונם התעסוקתי".

בסכסוך העבודה של הסגל המינהלי נכתב כי הסיבות לסכסוך הן "הכוונה למזג את שנקר לתוך אוניברסיטת תל אביב, שיש לה השלכות חמורות ומשמעותיות ביותר על ביטחונם התעסוקתי ותנאי העבודה של העובדים. התנהלות ההנהלה לוקה בחוסר שקיפות מול נציבות העובדים". הסגל הזוטר במכללה (סגל עמית; ל"ד) לא הכריז על סכסוך עבודה, אך קיים תיאום בינו לבין הסגל הבכיר.

יולי תמיר
יולי תמירצילום: דודו בכר

"אנו סבורים כי כנציגי סגל הליבה האקדמית של המוסד זכותנו להיות מעורבים בתהליכים המשפיעים על עתידנו וביטחוננו התעסוקתי, הכרוכים בעתידה של שנקר. זו זכותנו מכוח יחסי העבודה במוסד ומכוח החופש האקדמי בו אנו יוצרים ידע", נמסר מארגון הסגל האקדמי הבכיר בשנקר.

"לצערנו, עד ההכרזה על סכסוך עבודה לא קיבלנו את המידע המתבקש לגבי המיזוג המתוכנן ולא שותפנו לגבי התהליך והמגעים המתנהלים במסגרתו. בעקבות סכסוך העבודה, נערכה אמש פגישה בין הנהלת שנקר וראשי הארגון, ואנו תקווה, שכפי שהובטח לנו, המידע שאנו ממתינים לו יועבר בימים הקרובים, ושהנהלת המוסד תצא עמנו לדרך חדשה של שיתוף לטובת שנקר, עובדיה והסטודנטים".

המיזוג עלול לפגוע בעצמאות המכללה

כפי שפורסם ב–TheMarker בדצמבר 2017, אוניברסיטת תל אביב ושנקר מנהלות מגעים על איחוד בין שני המוסדות. אם יבשילו המגעים, שנקר תמוזג ותיהפך ליחידה שתפעל תחת אוניברסיטת תל אביב, אחרי קרוב ל–50 שנות פעילות נפרדת.

אם האיחוד ייצא לפועל, הוא יהיה אחד מהמיזוגים הגדולים ביותר במערכת ההשכלה הגבוהה בישראל. אוניברסיטת תל אביב היא האוניברסיטה הגדולה בישראל מבחינת מספר הסטודנטים, לומדים בה 29 אלף סטודנטים, ותקציבה השנתי מהמדינה מסתכם ב–1.4 מיליארד שקל. מכללת שנקר, היא מהמכללות המובילות בישראל לעיצוב, הנדסה ואמנות, ולומדים בה 2,900 סטודנטים. תקציבה השנתי מהמדינה מסתכם ב–95.5 מיליון שקל.

נשיאת המכללה, פרופ' יולי תמיר, כינסה בדצמבר 2017 את נציגי העובדים, ודיווחה להם כי מתקיימים מגעים לאיחוד בין שני המוסדות, ומאז העבירה ההנהלה דיווחים נוספים לחברי הסגל, אך הם טוענים כי אינם משקפים את המתרחש בתהליך. בנוסף, חברי הסגל במכללה מוחים על כך שהמהלך מתבצע לקראת סיום הקדנציה של תמיר ב–2019, וטוענים כי ייתכן שהרקע למהלך נובע מרצונה להתמנות בעתיד לנשיאת אוניברסיטת תל אביב.

במכללה הסבירו לעובדים כי המגעים למיזוג מתבצעים על רקע רצונה של המכללה להתפתח ולהציע לסטודנטים הלומדים בה מסלולי לימוד לתארים מתקדמים. כיום המכללה מציעה לימודים במסלולים לתואר ראשון ושני, אך אינה יכולה להציע לימודים לתואר שלישי, מאחר שהמועצה להשכלה גבוהה (המל"ג) אינה מאפשרת לימודים לתואר שלישי במכללות — אלא רק באוניברסיטאות. עם זאת, באחרונה אישרה המל"ג למרכז הבינתחומי בהרצליה להציע תארים שלישיים במשפטים. במכללה מקווים שאם תפעל תחת אוניברסיטה, היא תוכל להרחיב את פעילותה ולהגדיל את מספר הסטודנטים הלומדים בה.

אוניברסיטת תל אביב שואפת גם היא להתפתח בתחום העיצוב. כיום אין לאוניברסיטה לימודים בתחומי העיצוב, ואין לה מחלקה להנדסת פלסטיקה הפועלת בשנקר. האיחוד הגיוני מבחינת שני הצדדים בגלל הקרבה בין הקמפוסים, וכן מכיוון שכבר כיום מתקיימים שיתופי פעולה בין המכללה לאוניברסיטה, כששנקר מפעילה את בית הספר להנדסאים הפועל בתוך האוניברסיטה.

משנקר נמסר בתגובה: "אתמול התקיימה פגישת עבודה בין הנהלת שנקר ונציגי הסגל הבכיר. בפגישה הצדדים הגיעו להבנה והסכמה על תהליך עבודה משותף, הכולל מנגנון הידברות ותיאום בין ההנהלה לסגל. לשמחתנו, הסכמות אלו מנעו כרגע את השביתה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker