הסגל הזוטר ישבש ביום שלישי את הלימודים באוניברסיטאות

חברי הסגל, המונים כ-14 אלף עובדים, דורשים תוספות שכר והסדרת דרגות שכר בהתאם לתפקידם, הבטחה כי לא יפוטרו מדי סמסטר ונקיטת צעדים נוספים להסדרת ביטחונם התעסוקתי

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מרצה באוניברסיטה
מרצה באוניברסיטהצילום: אריאל שליט

הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטאות, הנאבק בחודשים האחרונים על שיפור תנאי העסקתו, ישבש מחרתיים (ג') את הלימודים באוניברסיטאות בן גוריון, תל אביב, האוניברסיטה העברית ובר אילן. זהו צעד המחאה המשמעותי הראשון של הסגל הזוטר לאחר שנה שבה מנהלים נציגיו מו"מ מול ועד ראשי האוניברסיטאות - לעת עתה בלא שהושגו הסכמות כלשהן.

חברי הסגל הזוטר - האחראים על תרגולים, הדרכות ועל חלק מההרצאות - ישביתו את עבודתם ביום שלישי בין השעות 12:00 ל-14:00 בצהריים, ויקיימו אסיפות הסברה במוסדות, כך שהרצאות או פעילויות הניתנות על ידי אנשי הסגל בשעות אלו יבוטלו. העובדים קוראים להתערבותו של שר החינוך נפתלי בנט בממשא ומתן.

חברי הסגל הזוטר, המונים כ-14 אלף עובדים האחראים על חלק גדול מהעבודה באוניברסיטאות ומהווים את רוב הסגל בהן, דורשים, בין היתר, תוספות שכר והסדרת דרגות שכר בהתאם לתפקידם, הבטחה כי לא יפוטרו מדי סמסטר - אלא במקרים של בעיות במשמעת או באיכות ההוראה - ונקיטת צעדים נוספים להסדרת ביטחונם התעסוקתי. עם זאת, באוניברסיטאות אמרו במהלך המשא ומתן כי מדובר בדרישות מוגזמות ולא סבירות, שעלותן גבוהה.

בהודעה על שיבוש הלימודים מחרתיים אמרו אנשי הסגל הזוטר כי המשא ומתן נקלע למבוי סתום וכי נציגי ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) הקשיחו את עמדותיהם, והעלו דרישות חדשות שאינן מקובלות על הסגל הזוטר.

"אין טעם להמשיך ולדוש בהצעות שהוגשו עד כה, מאחר שהן בגדר ניסיון של ור"ה לגרום לסגל הזוטר להסכים עם המשך העסקה במתכונת של עובדים ארעיים, 'סותמי חורים'.

"לצערנו, נציגי ור"ה הסכימו רק לחלק מתנאים אלה ואף זאת רק עבור קבוצה זעירה, המונה עשרות בודדות של עובדים בכל מוסד. האחריות העליונה למערכת ההשכלה הגבוהה רובצת לפתחו של שר החינוך נפתלי בנט. השר מעודד לכאורה מצוינות, אך מילותיו מתגלות כריקות כאשר הוא מאפשר פגיעה בסגל ההוראה העיקרי באקדמיה הישראלית. על כן, אנו דורשים מן השר להתערב מיד במשבר ולהביא לפתרון בסוגיה כה מתבקשת ובסיסית".

מוועד ראשי האוניברסיטאות נמסר: "אנו קוראים לסגל הזוטר לחזור מיידית לשולחן המשא ומתן ולהימנע משביתה שרק תפגע בסטודנטים. הסגל הזוטר בחר שלא להתמקד במיצוי המשא ומתן. הסגל הזוטר אשר מאגד בתוכו מספר קבוצות בעלות אינטרסים שונים ואף סותרים, אשר היו מוכנות להתנהל במו"מ האחת על חשבון השנייה, וכעת מאיים בשביתה מיותרת.

"בשונה מארגון הסגל הזוטר, האוניברסיטאות אשר פעלו כל העת למציאת הפתרון הטוב ביותר עבור הצדדים הציעו תוספות שכר המסתכמות בעשרות מיליוני שקלים בשנה, ובהתאם לתוספות השכר כפי שסוכם עם הסגל הבכיר באוניברסיטאות וכמקובל לכלל הסכמי השכר במשק. למרות שהאוניברסיטאות היו מוכנות ללכת כברת דרך ארוכה עבור דרישות הסגל הזוטר, הם מצדם לא היו מוכנים להתפשר על דרישותיהם הקיצוניות.

משמעות דרישות הסגל הזוטר היא תוספות שכר ותוספות נלוות שעלותן עשרות מיליוני שקלים נוספים, שהאוניברסיטאות, עם כל הרצון הטוב, פשוט אינן מסוגלות לעמוד בהן, ויביאו לפגיעה קשה במערכת ההשכלה הגבוהה בישראל". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker