המורים מסרבים לחתום על הסכם השכר החדש - בדרישה לשמור על זכותם לשבות

ההסכמות על תוספות השכר הושגו כבר לפני יותר מחודשיים, ודחיית החתימה מעכבת את חלוקת התוספות והמענק החד פעמי שהובטח בהסכם

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
תלמידי תיכון זיו
תלמידי תיכון זיו (למצולמים אין קשר לידיעה)צילום: מיכל פתאל

ארגון המורים מסרב להשלים את החתימה על הסכם השכר החדש, שאמורה היתה להיערך היום (ב'), בשל מחלוקות בינו לבין משרדי האוצר והחינוך על נוסח סעיף בהסכם הקשור לאפשרות קיומן של שביתות בעתיד. ההסכמות על תוספות השכר הושגו כבר לפני יותר מחודשיים, ודחיית החתימה מעכבת את חלוקת התוספות והמענק החד פעמי שהובטח בהסכם. בעקבות הדחייה מסתמן כי הפעימה הראשונה בחלוקת תוספת השכר והמענק החד פעמי בסך 1,000 שקל למורים תדחה, ותתרחש רק לאחר חתימת ההסכם - במהלך מארס או אפריל.

כפי שפורסם ב-TheMarker, הסכם השכר החדש - המבטיח תוספות שכר משמעותיות של מאות שקלים למורי התיכון, ושכר התחלתי של 8,300 שקל למורים חדשים - היה אמור להיחתם בתחילת השבוע. זאת לאחר שביום חמישי שעבר הושגו הסכמות בין ארגון המורים למשרדי האוצר והחינוך - בנוגע לכלל סעיפי החוזה. בתחילה דווח כי הצדדים יחתמו על ההסכם ביום ראשון השבוע, אך לבסוף הוחלט לדחות את מועד החתימה ביום - כדי לאפשר קיום מסיבת עיתונאים חגיגית בהשתתפות שר האוצר משה כחלון, שר החינוך נפטלי בנט ויו"ר ארגון המורים רן ארז. במשרד החינוך אף הכינו לוגו שילווה את החתימה, תחת הכותרת "שמים את המורה במרכז", ותכננו לזמן את התקשורת לטקס.

אלא שברגע האחרון נתגלעו חילוקי דעות בין ארז לבין משרדי הממשלה בנוגע לדרישתו לתקן את סעיף השקט התעשייתי - המבטיח כי הארגון לא יקיים שביתות הקשורות לתנאי העבודה ולשכר המורים במהלך ארבע השנים הקרובות- שבהן יהיה ההסכם בתוקף. ארז דרש לתקן את נוסח הסעיף, ולדבריו הדרישה הועלתה כבר במהלך הדיונים, אך רק בימים האחרונים התברר כי משרדי הממשלה מתנגדים לכך.

בעוד ארז דורש כי איסור קיום השביתות והעיצומים יחול רק במקרים הנוגעים לסעיפי ההסכם הנוכחי, במשרדי האוצר והחינוך דורשים כי יריעת השקט התעשייתי תהיה רחבה יותר, ותחול על כלל הנושאים הקשורים לשכר ולתנאי העבודה של מורי התיכון.

מכל מקום, לגרסת שני הצדדים יחתום ארגון המורים על מסמך מיצוי תביעות הקשורות לשכר המורים, ויקבל על עצמו שקט תעשייתי בכל הקשור לשכר. עם זאת, בארגון המורים דורשים להבטיח את האפשרות לקיים עיצומים לגבי נושאים הקשורים לתנאי העבודה של המורים בעתיד, בעוד במשרדי האוצר והחינוך ציפו שהסכם השכר החדש יביא לסיום כל איומי השביתות והעיצומים מצד הארגון. בארגון המורים מסבירים כי הסעיף שהם דורשים להכניס להסכם דומה לזה שנחתם עמם בהסכמי שכר קודמים מהשנים האחרונות. ניתן להבין את התנגדות משרד החינוך, מאחר שבשנים אלו קיים הארגון כמה עיצומים - שפגעו בין היתר בטיולים בבתי הספר - בטענה שסעיף השקט התעשייתי בהסכמי השכר שלהם מאפשר זאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker