8,300 שקל למורה מתחיל: כל הפרטים על הסכם השכר שייחתם השבוע

עם חתימת ההסכם עם האוצר, יתחייב ארגון המורים להפסיק את כל העיצומים ולא לשבש את הלימודים במהלך 4.5 השנים הקרובות

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אילוסטרציה - תלמידים בי"ס תיכון
צילום: מיכל פתאל

אחרי חודשים של משא ומתן ועיצומים - השבוע צפוי להיחתם הסכם השכר החדש עם המורים בתיכונים, שיביא לתוספת של מאות שקלים לשכרם. משרדי האוצר והחינוך הגיעו להסכמות עם המורים על כל סעיפי ההסכם, והחתימה תיערך ככל הנראה בתוך כמה ימים - במסגרת מסיבת עיתונאים חגיגית. על פי ההסכם שהושג, בראשונה יגיע שכרם של מורים מתחילים בתיכון ל-8,300 שקל – גבוה יותר מההערכות המוקדמות במהלך המשא ומתן. זאת בעוד שכרם של מורים בעלי תואר שני יסתכם בכ-8,800 שקל (ברוטו) – לא כולל את תוספות השכר המיוחדות שמורים מקבלים, כדבר שבשגרה, תחת סעיפים שונים במשכורתם.

ההסכם ייחתם כחודשיים לאחר ההסכמות שהושגו בין ארגון המורים, בראשות רן ארז, המייצג את מורי התיכונים, לבין משרד האוצר, ולאחר חודש של שביתות ועיצומים בבתי הספר התיכונים ברחבי הארץ. במהלך פברואר-מארס יקבלו כל מורי התיכונים מענק חד פעמי של 1,000 שקל, ואת הפעימה הראשונה של תוספת השכר במסגרת ההסכם.

סעיפים בולטים בהסכם עם מורי התיכונים

ביחד עם הסכם קודם שנחתם בין ארגון המורים למשרד האוצר והחינוך, תוספת השכר של כל המורים תסתכם בכ-900 שקל, ואילו שכרם של מורים מתחילים יעלה בעד 19%.

עם חתימת ההסכם, יתחייב ארגון המורים להפסיק באופן מיידי את כל העיצומים המופעלים כיום בבתי הספר התיכונים ולא לשבש את הלימודים על רקע שכר המורים במשך 4.5 השנים הקרובות. כך, תלמידים שיעלו בשנת הלימודים הבאה לתיכון לא יחוו שביתות ועיצומים על רקע שכר המורים עד לסיום לימודיהם. בתמורה, המורים יזכו לתוספת משמעותית של מאות שקלים לשכרם.

שר האוצר, משה כחלון
שר האוצר, משה כחלוןצילום: אמיל סלמן

התוספות הגבוהות למקבלי השכר הנמוך

מדובר בהסכם תקדימי, מכיוון שהוא מעניק את תוספות השכר הגבוהות ביותר למורים בעלי הוותק הנמוך ביותר, כך שהמורים המתחילים בתיכונים, ואלה שייכנסו למערכת בשנים הקרובות, הם המרוויחים הגדולים ממנו. זאת, במטרה לתקן את העיוות בשכר המורים בישראל, הגורם לפערי ענק בין משכורות המורים הוותיקים למורים המתחילים - ששכרם נחשב לנמוך באופן משמעותי מזה של עמיתיהם הוותיקים ומהמקובל במדינות ה-OECD. זאת גם לאחר שהסכמי השכר שנחתמו עם ארגון המורים בשנים האחרונות הניבו תוספת שכר גבוהה יותר בפועל למורים הוותיקים מאחר שחושבו באחוזים מהשכר. במשרד האוצר ובמשרד החינוך מקווים שההסכם יתמרץ את המורים החדשים במערכת, שכיום שיעור הנשירה שלהם גבוה, ויעודד צעירים איכותיים להכנס למקצוע ההוראה.

כיום, לאחר תוספות שהמורים מקבלים לשכרם, מורים בעלי הוותק הגבוה ביותר של 35 שנים מקבלים שכר של כ-20 אלף שקל בחודש ברוטו – המציב אותם בעשירון העליון במשק – כמעט פי שלושה משכרם של המורים המתחילים.

בספטמבר 2018 ישונו טבלאות השכר של מורי התיכון בהתאם להסכם החדש, שלפיו השכר ההתחלתי של מורה בעל תואר ראשון ללא ותק בהוראה יסתכם בכ-8,300 שקל – מדובר בתוספת שכר של 19% בהשוואה לשכר ההתחלתי כיום, החל בספטמבר.

השינוי ייכנס לתוקף באופן מידי ויחול על כל המורים בוותק של שנה עד ל-7 שנים. המורים האלה יקבלו תוספת שכר של עד 19% - ועד 1,600 שקל - כך שתתאים לשינוי בשכר ההתחלתי - שיהיה גבוה מ-8,300 שקל ויתאים לתוספות הוותק שצברו עד אז. בתמורה, תוספת הוותק השנתית של מורים בוותק של עד 7 שנים תפחת מתוספת קבועה של 5% בשנה לתוספת קבועה של כ-2% בשנה, בהתאם לתוספות השכר המקובלות של שאר המורים.

עלות ההסכם מוערכת בכ-590 מיליון שקל בארבע השנים הקרובות (עלות המענק מסתכמת בכ-40 מיליון שקל) והוא יסתיים בפברואר 2022, כאשר הפעימה האחרונה של תוספות השכר תינתן בספטמבר 2021. בנוסף לתוספות השכר שיינתנו במסגרת ההסכם, ב-2018 יקבלו המורים תוספת נוספת של כ-400 שקל כחלק מהסכם קודם שנחתם בין המדינה לארגון המורים בספטמבר הקודם.

עוד 480 שקל בחודש לכלל המורים

תלמידי תיכון זיו
תלמידי תיכון זיו (למצולמים אין קשר לידיעה)צילום: מיכל פתאל

במסגרת ההסכם שייחתם מחר יקבלו כל המורים תוספת שכר שקלית של 480 שקל ב-7 פעימות. התוספת תינתן בשקלים, כדי שתשפיע יותר על שיעור הגידול בשכרם של המורים הצעירים.

בחודשים הקרובים יקבלו המורים את תוספת השכר בפעימה הראשונה בסך 120 שקל ובינואר 2019 תינתן תוספת שכר נוספת של 100 שקל. בספטמבר 2019 תתקבל תוספת שכר של 20 שקל ובינואר 2020 תתקבל תוספת של 80 שקל. במהלך 2021 יתקבלו שתי תוספות נוספות של 120 שקל.

מעבר לכך, לפי ההסכם, השכר הממוצע של מנהלי התיכונים יעלה בשנים הקרובות בכ-1,700 שקל. כמו כן, המורים הוותיקים יוכלו לקבל גמול השתלמות נוסף בעבור השתלמות מקצועית שיביא לגידול בשכרם. כך, מורים ותיקים שמימשו את כל גמולי ההשתלמות יוכלו לקבל תוספת שכר נוספת של עד 800 שקל בחודש. בנוסף, בעלי תפקידים בבתי ספר כמו אחראי משמעת ואחראי בחינות בגרות יקבלו תוספת שכר נוספת של 6%, והתגמול ליועצות החינוכיות יעלה גם הוא. משרד האוצר קיבל גם את דרישת ארגון המורים להקצות 12 מיליון שקל לקרן ההלוואות, קרן המצוקה וקרן ימי המחלה שמנהל הארגון עבור מוריו.

לפי סימולציות שנערכו במהלך המשא ומתן, עלה כי שכרם של מורים בעלי תחומי אחריות יגדל יותר: מחנכי כיתות בשנה הראשונה לתפקיד, למשל, ששכרם כיום כ–7,900 שקל (כולל החזר למעונות וגמול על חינוך כיתה) יקבלו עוד 1,730 שקל וישתכרו 9,631 שקל בחודש. אם אין להם ילדים עד גיל 5, שכרם יגדל מ–7,400 שקל לכ–9,100 שקל בחודש.

יתר על כן, שכרם של מורים בשנה הראשונה בחינוך המיוחד יעלה ב–1,800 שקל לכ–10,100 שקל. תוספת השכר עבור מורים אלה תסתכם ב–22%. שכרם של שאר המורים — מוותק של 8 שנים ואילך — יגדל ב–800-900 שקל כתוצאה משני ההסכמים, ולכן ישפיע יותר על בעלי הוותק הנמוך. כך למשל, שכרם של מחנכי כיתות בעלי 10 שנות ותק ומספר השתלמויות ממוצע הוא כ–10,800 שקל, וכעת יגדל ל–11,600 שקל (תוספת של 7.5%).

תוספת השכר בשיא הוותק תהיה משמעותית פחות. כך למשל, מחנכים שצברו את כל גמולי ההשתלמות משתכרים כיום 20,420 שקל, אם הם גם מגישים כיתות לבגרות. לאחר תוספת שכר של 800 שקל כתוצאה מההסכם החדש וזה שכבר נחתם, שכרם יגדל בכ–4% בלבד.

בחודשים האחרונים הוטחה בארז ביקורת על הימשכות המשא ומתן והמאבק עצמו, בטענה שהוא מתזמן את מועד חתימת ההסכם להליך בחירת היו"ר בארגון המורים שהחל לאחרונה - וכי תוספות השכר שהשיג אינן גבוהות מספיק. זאת, כאשר חילוקי הדעות בין ארז למשרדי האוצר והחינוך נמשכו לגבי סעיפים שונים בהסכם גם לאחר שהושגה הסכמה ראשונית בדצמבר ועד לימים האחרונים. מנגד, בארגון המורים טוענים כי הובילו מאבק ארוך כדי להביא לתוצאות הטובות ביותר עבור המורים. במשרד האוצר הגבילו את עלות ההסכם לזה שמבוסס על עלות של תוספת שכר של 1.5% לשנה, המקובלת בהסכמי השכר האחרונים שנחתמו בין המדינה לארגוני העובדים השונים.

תגובות